Tarvii nälkää nähdä kuinka pajon pitää unettomia öitä viettää miksi kukaan ei auta?ollaanko nykyään niin välinpitämättömiä et toisen hätä ei kiinnosta jos se ei satu olemaan ulkomailla
Kuinka paljon..
Nimetön
231124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Suomes on perusturva, joten ei sentään nälkään kuolla.
Suomessa ei ole mitään perusturvaa,josset kumarra ja nöyrry valtaapitävien työvoimaviranomaisien käskytykseen.Ottamalla vastaan pakkotyötä tai muuten menetät oikeutesi työttömyysturvaan 2-3 kk.Riippuen erheesi laadusta,minkä olet kieltäytymiselläsi lakien mukaan ansainnut.
Lait kun on laadittu tietoisesti valtaapitävän eliitin ja raharikkaiden eduksi,palvelemaan vain yhtä totuutta glopaalisaatio ja rikkaiden loputon ahneus.Näin Suomen kansaa opetetaan olemaan nöyrä lainlaatioille ja ylimistölle.
Arvostelijoita ja oman elämänsä herroja aina riittää tuomitsemaan köyhyyteen joutunutta ja näitä yhteiskunnan oikeudenmukaisuuteen uskovia tässä yhteiskunnassa kyllä riittää.Tuomitsijat eivät ole tietoisia asioista tai eivät halua parannuksia oikeudenmukaisuuden puolesta.
Orjuushan lopullisesti poistettiin 1800 luvulla,mutta tilalle tuli palkkaorjuus ja suuri eksytys johdattaen maailman saman hyväksikäytön kohteeksi ryöstäen ja käyttäen hyväkseen koko maailman kansoja oman ahneutensa tähden.
Politiikan vääryyksiin on turha luottaa,koska millään poliittisella puolueella ei ole aikomustakaan poistaa sitä vääryyttä mitä koko maailmanvalloitukseen pyrkivä herravalta ajaa,valloittaakseen koko maailman "demogratian nimissä",tuoden koko maailmaan vain yhden poliittisen ahneuden ja maailman herran Amerikan Yhdysvallat joka Ey:n liittolaisineen siihen pyrkii.
asia.
Perusturvaa ollaan uudistamassa? Paraneeko vai huononeeko?
On henkilöitä, jotka ei halua elää perustoimeentulolla. Mutta Suomessa ei ole työpaikkoja kaikille halukkaille. Pääkaupunkiseudulla kyllä olisi, mutta ei asuntoja edes työssäkäyville.
Maahanmuuttajat saa kyllä asunnon.
Sitten muualla Suomessa onkin ne tempputyöllistämiset. Yritykset karkaavat halvempiin työvoiman maihin. Miksi puhutaan työvoimapulasta, kun yritykset lähtevät.
http://video.google.com/videoplay?docid=-515319560256183936
koko ajan kaikkein köyhimmiltä on otettu ja kurjistettu heidän elämäänsä.
Itse olen syönyt alkuviikon kaurapuuroa tänään porkkanaa ja jäävuorisalaattia sellaisenaan. Kupissa on vielä illaksi kolmen päivän ikäinen neljänviljanpuuron loppu. Huomenna voin valita syönkö riisiä vai makaroonia, sen kanssa löytyy ketsuppia ja joskus poistokorista ostamiani oliiveja.
Flunssa on kova ja kurkku kipeä, kaksi kurkkutablettia jäljellä. Onneksi olen oppinut, etten syö kerralla kokonaista, vain pienen sirun.
Television katselu loppuu kuun lopussa, en pysty hankkimaan digiboxia rahalla koskaan. Ellen saa jostain käytettyä, sitten kun ne alkavat vanhentua ja ihmiset vaihtavat uusiin.
Sairaskulut ja vuokra verottavat niin, etten jää tuolle noin 400 €:n perusmäärälle.
Ei niin pahaa, ettei jotain hyvääkin: minulla on vielä lämmin talvitakki. Monet samassa lähiössä asuvat ihmiset näyttävät kulkevan kevät- syysvaatteissa.
Paljon on Suomalaisia jotka elävät miten elävät.Poliittisten puolueiden pätkän vertaa välittävän heidän huolistaan.Uskomalla ainoaksi totuudeksi sen että hyvinvointivaltio jakaa oikeudenmukaista sosiaaliturvaa pilvin pimein.
Tämä uskomus on niin tietoisesti iskostettu tähän kansaan,että kansa uskoo mitä media oikeaksi väittää useiden kohukirjoituksien suhteen.Katsokaa mitä Veikko Hurstin poika tekee näiden epäkohtien korjaamiseksi.pyyteettömästi vailla median tietoista saivartelua.
eikö tämä todista että kansa ei enää nauti kansanvaltaa,mitä eduskunta ja hallitus perustuslaillisine puitteeneen tarjoaa kansalle "demogratian nimissä".
eikä Hurstikaan voi kaikkia auttaa.Pyyteetöntä työtä tekee.On häpeä tällaisessa hyvinvointi valtiossa
jossa köyhät joutuvat ruokaa jonottamaan.Vanhukset opiskelijat sairaat ja työttömät.
Oikeudenmukaisuus ja ihmisarvot ovat unohtuneita sanoja.
Nuo keskustelusivut 'Kannustava ja oikeudenmukainen sosiaaliturva kaikille mutta miten' http://otakantaa.fi ovat nekin tarkoitettu juuri tämänkaltaisena propakantana toimivaksi.
Näillä sivuilla halutaan kerätä tarkoitushakuisesti nimenomaan tietynlaisia kirjoituksia joita sitten voidaan sopivasti käyttää tukemaan tuota sosiaaliturvauudistusta, johon uudistukseen oikeasti on jo ideologselta pohjalta tehty resepti valmiina.
Sivuilta sensuroidaankin kokonaan sellaiset kirjoitukset jotka ovat asiallisia ja merkityksellisiä kannanottoja, mutta sellaisia että ovat pahasti ristiriidassa tuon jo heillä valmiina olevan ideologisen uudistusreseptin kanssa.
näköjään ei kelpaa kun osiaaliturvaa kehuvat kirjoitukset.Meiniki on kun Venäjällä tai Jenkeissä.
Eihän se sliioin anna oikeaa kuvaa, että kysytään, -ja poistetaan vastaukset. Kai suomessa vielä joku taho on, mistä saisi tuollaiset tutkimukset pois, jos kerran ei rehellinen saa olla?
Minulta sensuroivat tuollaisen asiallisen kirjoituksen. Se oli joka tavalla asiallinen ja sopivan mittainenkin.
Vaieka tuollaista on edes todistaa. Sellaista se on tuo propaganta.
Niin meillä on miltei maailman paras terveys- ja hammashuoltokin, mutta kun se vain toimisi nopeasti ja moitteitta.
Näin tulee vielä iso joukko eläkehistorian alkuvuosilta isoista ikäluókista, jotka saavat pientä peruseläkettä n. 1000 ekeä. Koska heillä oli pieni inflaatioton peruspalkka työhistorian alussa. Osaa ei ole työhistoriaan kelpuutettu.
Siksi moni ei voi vielä jäädä eläkkeelle, vaikka pitäisi, kun rahat ei enää riittäisi. Miksi muuten varhaiseläkkeelle ajetaan, jos on työvoimapula. Ihmeellistä.
Ollaan muuten ylpeitä, kaikesta huolimatta, että olemme rakentaneet tätä maata hyvinvointiin, vaikka itse emme kaikki saakaan siitä nauttia.
Sellaista on yhteiskunnassa. JA POLITIIKKAA.
paljon! Ekoista vuosistahan 9v sitä ei kertynyt lainkaan. Sitten lasren kanssa kotivuodet, (iltaisin töissä 3-5h) josta palkka niin pieni ettei eläkekertymää. Ei ollut hoitopaikkoja, ja ne yksityiset olisi maksaneet enemmän kuin käteen jäävä palkka, joten pakkorako.
Vuosia pienipalkkaista työtä, myös pätkä, joten vaikka ne kaikki näkyy, on työeläke katastrofaalisen pieni. 376e/ kk ja siihen kelan eläke 380e, brutot yht. 756e. Jos se olisi laskettu niinkuin aiemmin 60% 3viimeisen v palkasta, olisi brutto sentään ollut työeläke 1320e. Aika huima ero!
ei naurata yhtään, minut saneerattiin, (57v) ja 60vuotiaana sitten työttömyyseläke.
hengissä sentään, kylläkin pahoinvoivana, pettyneenä tähän yhteiskuntaan.
odottaa puolivuotta,tervarissa ulkomaalaisia lääkäreitä joista kaikki eivät osaa edes suomea puhua.Tietty hyvä edes joskus pääsee.
Oletko kokeillut esim. Suomen Punaisen Ristin puoleen kääntyä ja kysyä voisivatko he auttaa. SPR-kirppisten "punaiset prikaatit" tulevat oitis avuksesi ja tuovat huonekaluja sekä vaatteita. Joskus myös ruokaa ja rahaakin, olen kuullut.
Paljonkohan SPR omistaa osakkeita ym. valuuttaa?
IHAN VITUSTI !!!!!!!!!!
Keräävät Saatana avustuksia ja laittavat 90% niistä osakesalkkuun.
Hyvää bisnestä tuo avustaminen!
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=674013
narkkari ne pitäs antaa