Naiset ja lapset ensin...sodassakin

Tampereella pidetyssä Henki&Elämä-seminaarissa Timo Malmi muistuttaa Alavettulan taistelusta, jossa punikit laittoivat naiset kärkeen ja pääsivät sillan yli.

Punikit käyttivät törkeästi hyväksi naisia ja lapsia samoin kuin nykypäivänä muslimiterroristit.

Sitten kerjätään sääliä kun naisia ja lapsia kuolee.
8538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On syytä nostaa esille muun muassa naiskaartien toiminta Tampereen valtauksen lähestyessä 27.3. Onkiniemessä.

Valkoiset olivat tunkeutuneet edellisenä päivänä jään yli Onkiniemeen, mistä käsin he yrittivät eristää Epilän rintaman Tampereesta.

Punaiset lähettivät Pispalan naiskaartin ja Mariankaartin häätämään valkoisia pois Onkiniemestä.

Taistelun kulkua Luhtakanta, joka kertoo itse olleensa seuraamassa tapahtumia, kuvaa seuraavasti:

"Silloin alkoi sellainen aseiden räiske, huuto ja kiljunta, ettei aikaisemmin oltu sellaista kuultu rintamilta. Naiset hyökkäsivät kuin villityt."

Äänestä

No sehän pakottikin valkoiset tappamaan ja raiskaaman vangiksi otetut naiset.

Äänestä
  • Sori... sekotit... punikit olivat niitä jotka ryöstivät ja raiskasivat...

    Äänestä

  • sivilejä kirjoitti:

    Sori... sekotit... punikit olivat niitä jotka ryöstivät ja raiskasivat...

    niin kyllä ne oli ne sivistymättömät metsäläis moukat mitkä piti kyliä ja kaupunkeja vallassaan , juopottelivat ja raiskasivat!!!!
    Ja sit porataan kun on naisia ja lapsia ammuttu, mitäs pistivät naiset ensin!! tai siis herrasmiesmäistä käytöstähän se on , et naiset ensin... niin ja se paikka taitaa olla ALVETTULA!!!!

    Äänestä

  • sivilejä kirjoitti:

    Sori... sekotit... punikit olivat niitä jotka ryöstivät ja raiskasivat...

    Empäs ku sä sekotit.

    Äänestä

Sodan suurimmat rikokset tapahtuivat sodan jälkeen, rauhan aikana vankileireillä. Silloin tapettiin kaikkein eniten ihmisiä. Syyllisiä ja syyttömiä.

Lapsia, naisia ja vanhuksia tapettiin leireillä. Usein nämä olivat täysin sotaan osallistumattomia sivullisia. Sukulaisuus punaiseen riitti tappamiseen.

Äänestä
  • jos toi sukulaisuus on peruste niin eihän sit olis jäänyt valkoisiakaan henkiin!! mietis nyt pelle vähä!

    Äänestä

  • "Sodan suurimmat rikokset tapahtuivat sodan jälkeen, rauhan aikana vankileireillä. Silloin tapettiin kaikkein eniten ihmisiä."

    No jos tuo pitää paikkansa, niin miten ihmeessä Mannerheim voisi olla syyllinen teloituksiin?

    Mannerheim pakotettiin eroamaan jo pariviikkoa Voitonmarssin jälkeen (30.5.1918) ja hän muutti Ruotsiin. Mannerheimilla ei siis voinut olla mitään osaa eikä arpaa vankileireillä tapahtuneisiin oikeuden määräämiin telotuksiin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


punikkien motto kirjoitti:

Tampereella pidetyssä Henki&Elämä-seminaarissa Timo Malmi muistuttaa Alavettulan taistelusta, jossa punikit laittoivat naiset kärkeen ja pääsivät sillan yli.

Punikit käyttivät törkeästi hyväksi naisia ja lapsia samoin kuin nykypäivänä muslimiterroristit.

Sitten kerjätään sääliä kun naisia ja lapsia kuolee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu