Interfaxin sivuilta löytyy hieman valokuvia, millainen on uusi suvaitsevainen muslimien asuttama Kosovo. Ainakin 150 kirkkoa on tuhottu viiden vuoden aikana, viimeisen vuoden aikana noin 30 kirkkoa.
Interfax julkaisi hieman kuvia, millaisia rakennukset olivat ennen ja jälkeen muslimien invaasion. Historiallisia rakennuksia, osin lähes 700 vuotta vanhoja kirkkoja ja luostareita on hävitetty kivijalkaa myöden. Pyhimiksiä on kaivettu haudasta ja sytytetty palamaan. Yleensä kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, päätelkää itse.
http://www.interfax-religion.com/kosovo/
Interfax julkaisi hieman kuvia, millaisia rakennukset olivat ennen ja jälkeen muslimien invaasion. Historiallisia rakennuksia, osin lähes 700 vuotta vanhoja kirkkoja ja luostareita on hävitetty kivijalkaa myöden. Pyhimiksiä on kaivettu haudasta ja sytytetty palamaan. Yleensä kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, päätelkää itse.
http://www.interfax-religion.com/kosovo/
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kun serbit antavat niin hienon kuvan kristityistä siellä.
polttivat kirkon, koska Porvoolaiset eivä osaa käyttäytyä? Huomasitko, että viestisi on kovin lapsellinen?
Ensinäkin, Porvoon kirkon polttaja oli joku humalainen aivokääpiö joka omien sanojensa mukaan halusi kokea jotain.
Toiseksi, Porvoossa ei ole meneillään mikään uskonnollisten ryhmien välinen konflikti kuten Kosovossa.
Kolmanneksi, Kosovossa asuu serbivähemmistö, joka on näiden kirkkojen aktiiviset asiakkaat, on luonnollista että kosovolaisten viha kanavoituu kirkkoihin ja muihin serbien käyttämiin julkisiin tiloihin.
Tämänhän tietää sokeat kissatkin.
PS. Porvoon kirkko oli aika kaukaa haettu tapaus.
suomalaisten viha alkaa kasautumaan somaleihin?
Mutta enpä sinun viestiisi ole vastannut koko päivänä, vai mitä? Tiedän kyllä kuka se siellä luuraa, mutta ole nyt rauhassa, sinun aikasi tulee kyllä joskus toiste. Nyt olet liian kiihkoissasi joten en ryhdy lyötyä lyömään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000032928033
Ortodoksinen kirkko puuttui asiaan niinkin aikaisin kuin vuonna 2004. Lähes sata kirkkoa oli tuhottu, toiset mokomat väkisin muunneltu moskeijoiksi. Tämä ei liene enää yllätys, KFOR joukkojen katsellessa vieressä. Kanadalainen komentaja sanoikin eräässä haastattelussa, että me pommitimme väärää puolta.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4083005.stm
Nykyään ei saa kertoa mielipidettään rehellisesti, ei ainakaan ulkopoliittisista asioista, sensuuri iskee välittömästi. Edelleen, kuten jo aikaisemmassa sensuroidussa kirjoituksessani sanoin, Kosovo on osa Serbiaa.
oli hyvä ja kuvaava. Nykyinen ***onistijohtoinen imperialisti tekee yhteistyötä ss-joukkomurhaajien(300.000 serbiä ja 60.000 juutalaista) jälkeläisten ja rikollisjärjestöjen kanssa, kun ne mineraalit sekä huumereitin valvonta painavat vaa-assa enemmän !
Uusi täysin avustusriippuvainen barbaarivaltio syntymässä, vastoin kaikkia kansainvälisiä sopimuksia. Tunnustajat menettävät vetoamisoikeutensa kyseisiin sopimuksiin!!
Tosi paha pienille valtioille.
Ustaša=Kosovon albaanit
Propagandamylly jauhaa jauhamistaan vaikka eletään jo kohta kymmppiluvulla.
muslimi ss-joukot, joita käytettiin amer. vastaan italiassa ja etnisiin puhdistuksiin Kosovossa.
Kuvassa Himler tarkastaa kyseisiä joukkoja.
http://www.kosovo.net/hist.html
sinulla eniten haisee.
Että siellä missä on paljon muslimeja ja kristittyjä lähellä toisiaan yrittäen samojen lakien alla toimia, niin siellä on myös laittomuudet, levottomuudet ja pahanteot hyvin yleisiä.
Kulttuurierot ovat liian suuria, jotta näiden suuret massat voisivat toimia yhteistyössä keskenään.
Nyt ollaan asian ytimessä. Albaanit ovat asuttaneet aluetta, mutta suuressa mittakaavassa vain kommunismin aikana, suurin maahanmuuttajien ryntäys oli tosiaankin kommunismin aikana. Teollisuutta oli enemmän Kosovon kuin Albanian alueella, Neuvostoliitto suoritti vielä väestön siirtoja alueella. Kosovo on aina ollut osa Serbiaa, se on kestänyt ottomaanien valloituksen, ensimmäisen maailmansodan, Mussolinin miehityksen ja jopa toisen maailmansodan.
Albaaneilla on jo oma valtio, KFOR joukkojen silmien alla on suuri osa serbeistä karkoitettu, kulttuuri perintö on tuhottu ja pala Eurooppaa siirtymässä muslimien hallintaan. No, viitataan taas kerran kintaalla historialle ja jatketaan nöyristelemistä. Kosovolla on suuri merkitys Serbian historiassa. Kulttuurilliset erot ovat liian suuria, mutta hämmästyttää se, että alueen virallinen omistaja, asuttaja menettää oikeuden maa-alueeseen Euroopan Unionin tukiessa hanketta. Täytyy myöntää, olen Venäjän ja Espanjan kanssa samaa mieltä siitä, että itsenäisyysjulistus on laiton toimenpide.
etenkin sellaiset jotka ymmärtävät asian. Esim Bild vaikutti erittäin vaisulle. Pelkää kai, että joutuvat tunnustamaan tuon uuden muslimivaltion.
Kyllähän serbit lahtasivat ihan uskontoon, ikään ja sukupuoleen katsomatta mm. Bosniassa, Sloveniassa ja Kroatiassa.
Ihan hyvin nuo eri uskontojen edustajat tulevat Bosniassa toimeen yhä edelleen. Samoin kuin bosnialaiset ja kroaatit. Ettei olisi serbipropaganda jauhanut pysyvät jälkensä Folion pikku aivoihin kun muuta epäilet.
Tämä Kosovon itsenäistäminen tulee
vielä kalliiksi kaikille"vääräuskoisille".
Ketkäs saivatkaan laillisen tukikohdan,
laillisesti ryöstäen toisen valtion alueelta?
Jokainen, joka osaa itse ajatella,
tietää mitä tästä seuraa.
En epäile ollenkaan,etteivätkö lähi-idän
uskonveljet(tässä ihan kohtapuolin)ala ostamaan,painostamaan
ja kiristämään näitä köyhiä albaaneja omiin tarkoituksiinsa.
esim.
Kansalaisuus,uusi henkilöllisyys,
piilopaikka jne...
usko huviksesi. Al Qaida on siellä missä tapahtuu. Kannattaa myös muistaa, että siellä kulkee kuuluisa huumereitti, jota turvaavat tuhannet AK-47:t miehineen.
Joskus ihan raivostuttaa EU johtajien
kertakaikkinen sokeus.
-elleivät sitten ole juonessa mukana.
Vähän kaukaa haettu,mutta kuitenkin...
Afganistanissa viljeltiin ennätysmäinen sato unikkoa. Ei mitään mainintaa, että peltoja olisi yritettykään tuhota. Siellä liikkuu miljaardit eurot ja dollarit.
Toissa vuonna Afganistanissa toimi erikoisyksikkö,
jonka tarkoituksena oli tuhota huumeviljelmät.
Tämä yksikkö toimi varmaankin liian hyvin,
koska se lopettiin YK:n mahtikäskyllä heti,
kun tuloksia alkoi syntyä.
Kieltämättä tällainen meno hirvittää...
Ei voi mitään,surettaa serbien puolesta
wwwnational taitaa kuulua niihin urheisiin, jotka poistavat aloittamansa ketjut aina kun hänen tietonsa on osoitettu virheellisiksi.
Ehdotan että kukaan ei vastaa wwwnationalin aloittamiin ketjuihin.
En ole kertaakaan poistanut viestejä, enkä poista! Minä en kirjoita soopaa, jos kirjoitan ja huomaan tällaista tapahtuvan, niin myönnän virheeni. Ettet olisi itse käynyt sielä painelemassa poista näppäintä, viesti sisälsi painavaa tietoa.
Pidän merkkinä miehekkyydestä tuota että pystyy tarvittaessa jopa myöntämään virheensä!Huomaan että olet perehtynyt historiaan ja että kokonaisuus on aika hyvin hanskassa kirjoituksissa.
Jatka vain kirjoittamista,kiitoksia tähän astisista!
Lehti,pelkkä valetta!
Moskeijat ovat siellä palaneet etko seuranut uutisia muutama vuosi takaperin vai olitko mielisairaalassa silloin?Koko kosovossa ei taida olla eneman kuin 30 kirkkoa yhteensa vaikka 100 vuotta vanhat rauniotkin laskisi!