ITÄMEREN SAASTUMINEN

Tuli eilen katsottua tv ojelma MOT. Kyllä meillä on asiat todella hyvin. Ympäristö keskuksen ihmiset ovat huomanneet, kuinka me maalaiset saastutetaan ulosteillamme Itämerta. Nyt pitää meidän maalaisten ottaa fosfori talteen erilisilla sauostus/vedenpuhdistus laitteilla.
Valtiovalta jonka alaisuudessa ympäristökeskuskin
ilmeisesti on? Jos me MAALAISET todella ollaan piikki Suomen yhteiskunnassa, niin eikö olisi sitten parempi viedä meidät kaikki saunan taakse
ja lopettaa....NIIN MAAILMA PELASTUISI....
71113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

keski-Suomen mökit mitään Itämerta saastuta vaan ihmisiä yritetään harhauttaa.Kyllä maatalous saastuttaa, mutta vain etelä-Suomen verovaroilla tuetut ökytilat.

Äänestä

viedä taas yksinpurjehdukselle keskelle merta ja
poistaa jollasta "tulppa".

Miten menee suur-sipoossa, hjallis?

P.S.
PÖSH PÖSH

Äänestä

No päästele vaan pahat kaasut sisuksistasi, jospa helpottais, sitten päivänmittaan jo olosi. On se vaan kumma kun väkistään js väkistään, mutta oikeastaan mitään ei saada sanotuksi. En ole lannoitteiden asiantuntia mutta olen melko varma, että apulanta on se todellinen syyllinen eikä niinkään paska. Jos eläinten lanta sekoitetaan maahan se myös kompostoituu nopeasti, mutta tuskinpa nuo kemikaalit noin käyttäytyvät vaan lähtevät veden mukan liikkeelle ja valuvat tietysti vesistöön. Apulantatuki pois kokonaan ja tilanne saattaa muuttua.

Äänestä

Itämeren saastuminen ei ole suomen vika. Miksi ei kerrota itäisen ja eteläisen itämeren maiden vesiensuojelun edistymisestä, ovatko he jo saavuttaneet ympäristönsuojelunormit.

Äänestä
  • suurin saastuttaja, mutta Suomi saastuttaa huomattavasti enemmin kuin Ruotsi. Että ei meikään syyttömiä olla. Venäjäkin häviää meille saastutuksessa.

    Äänestä

asiassa oli se, että metsien ja peltojen lannoitus jää taustalle! Se paska näkyy Itämeressä.

Kas kun ei metsän eläinten jätöksiä velvoiteta kerämään tiensyrjään, toimitettavaksi jätepuhdistamoille?

Äänestä

epäonnistunut täysin päästöjen vähentämisessä Itämereen.
Tanska ja Virokin on puolittanut ne ja helposti silmätikuksi otettu Pietarin valuma-alue päästää vain Tanskan verran!!
Tälläkin palstalla on näkynyt virallisia graafisia esityksiä asiasta.
Maatalous on suurin syyllinen koska Suomessa ei ole huolehdittu vesistöön rajoittuvien peltojen sojavyöhykkeiden rakentamisesta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


luomu56 kirjoitti:

Tuli eilen katsottua tv ojelma MOT. Kyllä meillä on asiat todella hyvin. Ympäristö keskuksen ihmiset ovat huomanneet, kuinka me maalaiset saastutetaan ulosteillamme Itämerta. Nyt pitää meidän maalaisten ottaa fosfori talteen erilisilla sauostus/vedenpuhdistus laitteilla.
Valtiovalta jonka alaisuudessa ympäristökeskuskin
ilmeisesti on? Jos me MAALAISET todella ollaan piikki Suomen yhteiskunnassa, niin eikö olisi sitten parempi viedä meidät kaikki saunan taakse
ja lopettaa....NIIN MAAILMA PELASTUISI....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu