EFESON KANSANNOUSU
Apt. 19:23-40
--
Paavali työ menestyi hyvin Efesossa. Kristinusko sai yhä enemmän kannattajia.
Pakanuus tuli uhatuksi, koska kyseessä oli huomattavat taloudelliset edut. Efesossa sijaitsi nimittäin mahtava Artemis-jumalattarelle pyhitetty temppeli. Sitä pidettiin yhtenä maailman seitsemästä ihmeestä. Sinne virtasi paljon pyhiinvaeltajia ja heitä varten kaupungin hopeasepät valmistivat pieniä korkokuvia, joissa oli kuva temppelin pylväiden väliin sijoitetusta jumalattaresta. (http://fi.wikipedia.org/wiki/Artemiin_temppeli) Nyt hopeasepät pelkäsivät ammatinsa puolesta ja ja tuottoisan liiketoiminnan loppumista (24).
DEMETRIOS-niminen hopeaseppä, ilmeisesti johtava seppä, kokoaa muut yhteen.
Hän saa kansan mielet kiihdyksiin puheillaan. Hän viittaa ensin heidän taloudellisiin etuihinsa, sitten heidän uskonnollisiin tunteisiinsa (27).
Meluava kansanjoukko lähtee joukolla liikkeelle kohti kaupungin suurta teatteria iskulauseita huudellen: ”Suuri on efesolaisten Artemis!”(34).
Paavalia ei löydetty, mutta pari hänen matkatoveriansa saatiin kiinni (29).
Muutamat hallitusmiehet, jotka olivat Paavalin ystäviä, lähettivät hänelle viestin, ettei hän menisi näytelmäpaikkaan (28,31).
Kokouspaikalla väki huusi mikä mitäkin; sillä kokous oli sekasortoinen, ja useimmat eivät tienneet, minkätähden he olivat tulleet kokoon (32).
Vellovassa ihmismeressä oli myös juutalaisia ja eräs heistä, Aleksander-niminen, vedetään esiin ja hän haluaa pitää puolustuspuheen (33). Hän halusi tuoda julki, etteivät juutalaiset olleet millään tavoin vastuussa kristittyjen tekemisistä.
Kun väki huomasi hänen olevan juutalainen, hänen ei annettu puhua, vaan kansa huutaa yhä äänekkäämmin: ”Suuri on efesolaisten Artemis”! (34). Tätä kesti noin kaksi tuntia.
Kaupungin kanslerin onnistui lopulta rauhoittaa kansanjoukko. Hän tiesi, miten käsitellä maanmiehiään (35-40).
Hän toteaa, että jumalattarella on kiistaton asema efesolaisten keskuudessa.
Efeso on vapaa kaupunki, joka hoiti omat asiansa Rooman lain puitteissa.
Kansankokouksiin oli oikeus, mutta niiden tuli olla lainmukaisesti koolle kutsuttuja ja niissä tuli olla järjestys (38,39).
Roomalaiset reakoivat herkästi kaikkeen, mikä vähänkin haiskahti kapinan lietsomiselta ja siitä rangaistus oli kova.
Näin puhumalla kansleri sai kokouksen hajaantumaan (40).
--
2.
Pois ihmispelko heitä
ja pelkää Jumalaa.
Ken kulkee Herran teitä,
häneltä avun saa.
Maailman nytkin voittaa
vain usko Kristukseen,
hän antaa armon koittaa,
tuo rauhan kansalleen.
(Virsi 176:2)
Efeson kansannousu, Apt. 19:23-40
1
130
Vastaukset 1
Apt.19:32
"Ja he huusivat, mikä mitäkin; sillä kokous oli sekasortoinen, ja useimmat eivät tienneet, minkätähden he olivat tulleet kokoon".
--
Näin saattaa tapahtua tänäänkin; virta vie mennessään, kun joukkohysteria saa vallan. Uskonnollisessa hurmoksessa ihminen menettää helposti itsekontrollin.
Sielullisuus saa vallan.
Ihmismieliä on helppo manipuloida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran81820Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?147788- 57676
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47664Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25663Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44597
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20523Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27521Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee404470Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81469- 30446
- 44431
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3400