1. Onko helvetillä useampia tasoja?
2. Jos on joutunut helvettiin ja on niinollen jatkuvan kidutuksen kohteena, ketkä ovat kiduttajia?
3. Jos on ollut helvetissä kidutettavana vaikka nyt miljardi meidän vuotta, tottuuko kidutukseen vai tuntuuko se aina yhtä pahalta?
Yllä olevat kyssärit on osoitettu tämän palstan ei-jehovalaisille uskovaisille.
2. Jos on joutunut helvettiin ja on niinollen jatkuvan kidutuksen kohteena, ketkä ovat kiduttajia?
3. Jos on ollut helvetissä kidutettavana vaikka nyt miljardi meidän vuotta, tottuuko kidutukseen vai tuntuuko se aina yhtä pahalta?
Yllä olevat kyssärit on osoitettu tämän palstan ei-jehovalaisille uskovaisille.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hän (Jeesus Kristus) on tuleva tuomitsemaan eläviä (Häneen uskovia) ja kuolleita (Häneen epäuskovia). Turha meidän on miettiä millaista kadotuksessa on Hän (Jeesus Kristus) kyllä osaa hoitaa hommat oikeudenmukaisesti.
Turha meidän on miettiä millaista kadotuksessa on Hän (Jeesus Kristus) kyllä osaa hoitaa hommat oikeudenmukaisesti.
-Tämä on tuttua,turha meidän on "miettiä".Enkä tarkoita JT;a.
Ei kannata miettiä,Jeesus pelastaa.Katsokaa onko "lampussanne" öljyä,ettei tarvitse lähteä lisää hakemaan ratkaisevalla hetkellä.
JEHOVAH WITNESS MONEY SCAM OF GREED AND DECEIT!!!!!!!!!!!!!!
Lapsen usko (ei lapsellinen usko)Jeesukseen riittää pelastukseen niin minulle kuin sinullekin.
kaiken muistiin.
Kirjassa Jumalainen näytelmä Dante kuvailee runomuodossa helvetin kiirastulen ja taivaan hyvin realistisesti.
Kannattaa luke mitä Dante sai kuulla taivaasta saadussa ilmoituksessa
.. nyt on siis Tantekin Helluntai-rohveettojen joukossa ;-
vai oliko se nyt -sauli;
:.Noin -Luterilaisittain?
on kaikkien uskontokuntien väline hallita jäseniään. Samoja välineitä käytetään myös jäsenistön hankkimiseen ja uskosta luopuneisiin.
nälkään. SE on helvetti ja ihan ihmisen ikiomaa tekoa. kuoleman jälkeinen helvetti on varmaan huonoa omaatuntoa jos pahat teot vaivaa kun ei niitä ole sivitettu. mutta ikuinen se ei luonnollisesti voi olla, sanoohan raamattukin että synnin palkka on kuolema ja armon iankaikkinen elämä.