Mitä mieltä adventistit ovat ns. välitilaopista? Löytyykö sille tukea raamatusta? Entä miten pitäisi tulkita Jes. 66: 23,24?
Välitila oppi
pk.
7165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mistä välitilaopista puhut. Niitä on monta erilaista.
Me uskomme, että kuolleet eivät tiedä mitään ja vasta ylösnousemuksessa elämä jatkuu.
VAI MUKA TIEDOTON TILA KUOLLEELLA - petollinen valhe, joka tekee tiedottomaksi nykyajassa
Jeesus on uuden liiton edustaja ja - vaikka et
tätä usko - Hän on uuden liiton takaaja.
Kun Hän puhuu Aabrahamin helmasta, ei hän ole
tyhmä, että uskottelisi jotain vanhaa.
Mutta hänen puheestaan käy esiin, ettei kuolemassa
vapauteta jumalatonta johonkin autuaaseen
tiedottomuuden tilaan.
Josta tilasta sitten, herättämättä, koomassa sinne
kadotukseen ja sekin vain hetken leimahdus muka,
koomassa kun on.
Kyllä adventtitotuus on sielunvihollisen toimesta
tarkoitettu tuudittamaan ihmiset väärään rauhaan.
Luuk 16:24-26
24
Ja hän huusi sanoen: 'Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni,
sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!'
25
Mutta Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa.
26
Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi,
eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.'
Ette te suinkaan kuole. Älä antti usko käärmettä.
minä uskon Jeesukseen ja siihen, mitä Raamattu sanoo.
Saarn. 9:5 "Elävät tietävät sen, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään."
Ps. 115:17 "Eivät kuolleet ylistä Herraa, ei yksikään, joka on hiljaisuuteen laskeutunut."
Ps. 49:13 "Rikkainkaan ihminen ei ole ikuinen, eläinten tavoin hän lakkaa olemasta."
Joh. 11:13 "Jeesus tarkoitti sitä, että Lasarus oli kuollut, mutta opetuslapset luulivat hänen puhuvan tavallisesta nukkumisesta."
1 Tess. 4:13 "Tahdomme, veljet, teidän olevan selvillä siitä, mitä tapahtuu kuoleman uneen nukkuville, jotta ette surisi niin kuin nuo toiset, joilla ei ole toivoa."
Joh 5:28-29 "Älkää ihmetelkö tätä! Tulee aika, jolloin kaikki, jotka lepäävät haudoissaan, kuulevat hänen äänensä. He nousevat haudoistaan - hyvää tehneet elämän ylösnousemukseen, pahaa tehneet tuomion ylösnousemukseen."
Luuk. 15:3 " Silloin Jeesus esitti heille vertauksen:" (vertaus jatkuu 15:4-16:31)
Luuk 16:19-31 ei ole kuvaus kuoleman jälkeisestä elämästä. Se on moraalinen tarina valinnasta uskoa tai olla uskomatta Moosesta ja profeettoja. Eikä se tiedottomuuden tila on autuutta. Se on tiedottomuutta. Höpötät sitten koomasta. Pyh! Jeesus puhuu jumalattomien ylösnousemuksesta eli kuolleista herättämisestä, eikä mistään koomasta.
Miten perustelette että kuolleet eivät tiedä mitään? Raamatussa on useita kohtia joiden mukaan tuonelassa ollaan tietoisessa tilassa.
ovat tekstejä, joita kuolemattomuuteen uskovat vääristelevät ja ymmärtävät tahallaan väärin.
Tässä yksinkertainen teksti:
Saarn. 9:5 "Elävät tietävät sen, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään."
Jos uskoo sielun luontaiseen kuolemattomuuteen, silloin väittää, että tuo selvä Raamatun teksti on valetta. Jeesus ja Paavali molemmat puhuvat kuolemasta unena, josta herätään ylösnousemuksessa.
Raamattu kertoo..
Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieramiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
Ja Herra Jumala istutti paratiisin Eedeniin, itään, ja asetti sinne ihmisen, jonka hän oli tehnyt. Ja Herra Jumala kasvatti maasta kaikkinaisia puita, ihania nähdä ja hyviä syödä, ja elämän puun keskelle paratiisia, niin myös hyvän- ja pahantiedon puun....
.... Ja Herra Jumala otti ihmisen ja pani hänet Eedenin paratiisiin viljelemään ja varjelemaan sitä. Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista, mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman".
(Usko tai älä, niin ihminen ei kuunnellut Jumalaa vaan söi siitä puusta).
Näin ihminen antoi pettää itseään silloin:
Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?" Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut: 'Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi'."
Niin käärme sanoi vaimolle: "Ette suinkaan kuole; vaan Jumala tietää, että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja te tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan".
Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi.
***
(Noin siis silloin - ja vielä tänäänkin petetty ihminen kiistelee siitä kumpi oli oikeassa? Raamatun Jumalako sanoessaan ".. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman".
Vai saatana, jota käärme kuvaa, sanoessaan .. "Ette suinkaan kuole; vaan Jumala tietää, että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja te tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan" .. )
Voimme kysyä tuliko ihmisestä "Jumalan kaltainen" ja "oppiko ihminen niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan"..vai tapahtuiko se mistä Jumala ihmistä varoitti? .."sinun pitää kuolemalla kuoleman".
Jumala ei siis sano että ihminen olisi kuolematon ja jos uskomme Paavalin ja Pietarin kirjoituksiin niin voimme todeta että heidönkin uskonsa oli, että vain Jumala on kuolematon ja ihminen ilman Jumalaa on menossa kohti omaa tuhoaan. Ihmisen kuolemattomuus on heidän uskonsa ja opetuksiensa mukaan täysin riippuvainen siitä että uskommeko me että Jeesus kärsi ja kuoli meidän edestämme sen "sinun pitää kuolemalla kuoleman" mistä Jumala varoitti ihmistä.
Esimerkiksi Room. 9:22 kirjoittaa Paavali ihmisen tuhoutumisesta seuraavasti: "Näin on myös Jumala tehnyt näyttääkseen vihansa ja osoittaakseen voimansa. Suuressa kärsivällisyydessään hän on tosin säästänyt noita vihan astioita, jotka on määrätty tuhottaviksi".
***
Voimme todeta että kuoleva ihminen on paha ja vajavainen, mutta ihmisen Luoja on käsittämättömän hyvä täydellisessä oikeudenmukaisuudessaan. Hän ei haluaisi että kukaan tuhoutuisi vaan että jokainen oppisi elämään siten että voisi elää Hänen yhteydessään. Siksi Jumala Pojassaan maksoi sen kuoleman niiden edestä jotka haluavat vastaanottaa Jumalan armon ja sellaisen elämän joka eletään Jumalan tahdon mukaan.
Raamattu sanoo että vain Jumalan yhteydessä elämä voi tulla iankaikkiseksi elämäksi. Jumalan armo antaa anteeksi paljon jos meidän todellinen pyrkimyksemme on kasvaa Jumalan oikeudenmukaisuudessa ja Jumalan rakkaudessa.
Jumala on siis kärsivällinen meidän tähtemme hän ei halua että me tuhoutuisimme syntiemme seurauksena..vaan kääntyisimme pois kuolemaan vievästä pahuudestamme.
2. Piet. 3:9
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään tuhoutuvan vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät..