Lauma-kirjasta

Kiinnittäkää huomiota itseenne ja koko laumaan -kirja on tarkoitettu ainoastaan seurakunnan vanhimmille, eikä sitä pääse rivijulistaja lukemaan - se on salainen kirja. Kirjan päätarkoitus on antaa seurakunnan vanhimmille vt-seuran kannalta oikeat toimintatavat seurakunnan hallitsemiseen.

Kirjan lopusta löytyy kohta "Kierrosvalvojan antama lisäys", ja näitä kohtia on kaksi. Jälkimmäisessä kierrosvalvoja lisää seuraavanlaisen tekstin:

"Kuusi ilmausta, joita ei tule käyttää lomakkeissa S77-79:

Mitään, mikä nimeää Seuran virallisen edustajan.

Mitään mainintaa Seuran lakiosastosta.

Mitään lausuntoa, jotka viittaavat Seuralta saatuun ohjaukseen.

Mitään lausuntoa, jotka ilmaisevat jonkin muun kuin komitean vaikuttaneen päätöksiin.

Mitään lausuntoa, joka voisi saada jonkin kriittisesti suhtautuvan ajattelemaan, että komitea ei tehnyt ratkaisuja itsenäisesti vaan salli jollakin tavalla jonkun toisen ulkopuolisen vaikuttaa ratkaisuun.

Mitään sellaista lausuntoa, että vanhimmat käsittelivät tapausta väärin tai tekivät jonkin virheen käsitellessään tapausta oikeuskomitean istunnossa."

****

Kysymys näitä kiellettyjä ilmauksia silmälläpitäen kuuluu; miksi vanhinten tulee käytännössä valehdella mainittujen lomakkeiden täyttämisessä?

Vastaus:

Lomakkeethan kuuluvat henkilötietolain piiriin (kuten kaikki muukin jäsenistöstä kerätty tieto, vaikka sitä ei haluta tunnustaa), joten ne saa pyydettäessä nähtäväksi. Siitä yksinkertaisesta syystä salamyhkäisyys täyttämistä koskevissa kielloissa johtuu. Alla ihmettelyä kielloista:

1.Mitään, mikä nimeää Seuran virallisen edustajan.

- Tätä ei tarvitse ihmetellä, vt-seura pelkää oikeudellisia toimenpiteitä omia periaatteitaan enemmän.

2.Mitään mainintaa Seuran lakiosastosta.

- Vaikka kaikki tietävät sellaisen olemassaolon?

3.Mitään lausuntoa, jotka viittaavat Seuralta saatuun ohjaukseen.

- Vaikka kyseinen Lauma-kirja kehoittaa hakemaan seuralta ohjausta useaan otteeseen?

4.Mitään lausuntoa, jotka ilmaisevat jonkin muun kuin komitean vaikuttaneen päätöksiin.

- Vaikka kyseinen Lauma-kirja sisältää kehoituksen kääntyä seuran puoleen yhden jos toisenkin asian selvittämisessä?

5.Mitään lausuntoa, joka voisi saada jonkin kriittisesti suhtautuvan ajattelemaan, että komitea ei tehnyt ratkaisuja itsenäisesti vaan salli jollakin tavalla jonkun toisen ulkopuolisen vaikuttaa ratkaisuun.

- Vaikka kirjasta löytää myös menettelytavan, jossa seurakunnan yleisen mielipiteen annetaan vaikuttaa komitean päätöksien tekoon.

6.Mitään sellaista lausuntoa, että vanhimmat käsittelivät tapausta väärin tai tekivät jonkin virheen käsitellessään tapausta oikeuskomitean istunnossa.

- Mihin se kuuluisa nöyryys katosi? Voiko tällaisen vaatimuksen omaavalta komitealta odottaa objektiivista asioiden käsittelyä kun komitean on oltava aina oikeassa - väärässäkin ollessaan?

4

534

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moog

      Ettei vaan olisi kopioitu joltakin "prätkäkerholta" noita ohjeita. Varsinkin nuo kolme ekaa kohtaa tuntuisivat perin oudoilta, mikäli järjestöllä olisi puhtaat jauhot pussissaan.

    • Kirjan lopusta löytyy kohta "Kierrosvalvojan antama lisäys", ja näitä kohtia on kaksi. Jälkimmäisessä kierrosvalvoja lisää seuraavanlaisen tekstin:

      "Kuusi ilmausta, joita ei tule käyttää
      Kiinnittäkää huomiota itseenne ja koko laumaan -kirja on tarkoitettu ainoastaan seurakunnan vanhimmille, eikä sitä pääse rivijulistaja lukemaan - se on salainen kirja. Kirjan päätarkoitus on antaa seurakunnan vanhimmille vt-seuran kannalta oikeat toimintatavat seurakunnan hallitsemiseen.

      -Mikäs kirja tämä on?

      Mitään sellaista lausuntoa, että vanhimmat käsittelivät tapausta väärin tai tekivät jonkin virheen käsitellessään tapausta oikeuskomitean istunnossa."

      -Mielenkiintoista!!!

      -Olitko itse vanhimpana seurakunnassa?

      • >>Mikäs kirja tämä on?

        ""KIINNITTÄKÄÄ HUOMIOTA ITSEENNE JA KOKO LAUMAAN" APOSTOLIEN TEOT 20:28

        Valtakunnan palveluskoulun oppikirja

        Tällainen oppikirja annetaan kullekin nimitetylle vanhimmalle, ja hän voi pitää sen niin kauan kuin hän palvelee jonkin seurakunnan vanhimpana. Jos hän ei enää palvele tuossa asemassa, hänen kirjansa täytyy toimittaa seurakunnan palveluskomitealle, koska tämä julkaisu on seurakunnan omaisuutta. Mitään osaa tästä julkaisusta ei tule kopioida.

        © 1991 WATCH TOWER BIBLE AND TRACT SOCIETY OF PENNSYLVANIA

        Kaikki oikeudet pidätetään "Kiinnittäkää huomiota itseenne ja koko laumaan"

        Kustantaja
        JEHOVAN TODISTAJAT"

        ****

        Koko opus löytyy ja on luettavissa (juu suomeksi on) tästä:

        http://42424.fortunecity.com/

        >>Olitko itse vanhimpana seurakunnassa?

        Hehheh, en sentään.


    • maailmassa

      kaikissa tapauksissa on tapana rahastaa. Jos löytyy yksikin pilkku väärästä paikkaa, se leivotaan miljoona korvauksiksi.

      Jos henkilöt jotka joutuvat käsittelemään esim. erottamis asioita tekevät sen haasteen pelossa, tuskin mitään päätöksiä tehtäisiinkään.

      JOs oikeudessa viitataan raamattuun tapauksen käsittely mittapuuna, sille huitaistaan kintaalla.

      Esim. amerikkalaiset manuaalit ovat oiva esimerkki suojautumiselta. Kissaa ei tule laittaa mikroaaltouuniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2390
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      444
      1366
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      1169
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      236
      1055
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      45
      717
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      706
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      654
    8. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      647
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      607
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      43
      601
    Aihe