Onko kellään tietoa onko vapaa-ajan asunnolla tehdyt kaivuu työt kotitalousvähennyksenn piiriin kuuluvaa työtä (Konekaivuusta kyse)
Kotitalous vähennys
Tietoa kaipaava 321
2313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riippuu hiukan siitä, mitä pihallasi kaivelet.
Verottajan nettisivuilta löytyy ohejtta:
"Piha-alueen kunnostus, vesijohdot, viemäröinti ja sähköistys
Vähennyskelpoista asunnon kunnossapitotyötä on varsinaiseen rakennukseen kohdistuvien töiden lisäksi piha-alueella tehtävät korjaus- ja perusparannustyöt kuten esimerkiksi vesi-, viemäri-, kaukolämpöjärjestelmiin ja sähköistykseen liittyvät asennus- ja korjaustyöt. Myös pora- tai muun kaivon rakentaminen voidaan rinnastaa asunnon perusparannustyöhön.
Uudisrakentamisen yhteydessä edellä mainitut piha-alueella tehtävät työt eivät ole vähennyskelpoisia kuten ei itse uudisrakentaminenkaan. Pihan kunnostustöiden kohdalla voi tulla rajanveto-ongelmia kunnostamisen ja uudisrakentamisen välillä. Ainakin silloin, jos rakennuksessa ei ole vielä suoritettu lopputarkastusta, kyseessä voidaan katsoa olevan uudisrakennukseen liittyvä työ. Muutoin asia joudutaan ratkaisemaan tapauskohtaisesti.
Vähennys ei koske piha-alueen ulkopuolisia töitä, kuten johtojen ja putkien vetämistä piha-alueen ulkopuolelle tai vaikkapa rannan ruoppausta."
Kaikki kannattaa laittaa tyrkylle, mitään siinä ei voi menettää.
Verottajan tulkinta kummasti vaihtelee alueittain, jossain kelpaa ja jossain ei. Saatpahan tietoa vastaisen varalle, kun ei ole iso hommakaan täyttää yks lomake.