Nettipalstojen siivoustoimet alulle
Palstatilaa vapautuu
3114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nettipalstojen siivoustoimet alulle
Kirjoittanut: Hyvä niin 20.2.2008 klo 10.35
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?i d=1490688
Tuossahan oli kyse edustajan blogiin tulleesta törystä kuitenkin.
Näillä nettipalstoilla meno on aika villiä ja sellaisena varmaan pysyy vielä pitkään.
Aika harvassa on ne tutkintapyynnöt, joita nettipalstoille kirjoittelusta on tehty.
Mutta on niitä tehty, yksi tapaus Oli Susan Kurosen, nykyinen Ruusunen, joka kyllästyi itsensä solvaamiseen joillain palstoilla.
Hieman eri juttu on tämä meneillään päätöstään odottava oikeudenkäynti, joka laajeni, kun syyttäjä veti siihen Kurosenkin, nykyisen Ruususen mukaan, vaikka Vanhanen halusi vain Etukenon, joka julkaisi Kurosen kirjan, oikeudelliseen vastuuseen.
Mutta vielä alkuun, onhan näilläkin palstoilla nähtävissä tuo ruotsalaisvihamielisyys.
Ehkä Wideroosin blogiin herjojaan heitellyt on joku niistä fanaatikoista, jotka näillekin palstoille vastaavia herjoja kirjoittavat.
Ei ne ole terveen ihmisen kirjoituksia, ne on sairaiden aivojen tuotoksia.
Joku pakkoruotsin vastustaja ehkä ei osaa viedä asioita eteenpäin muuten kuin syyllistymällä rikolliseen kunnian loukkaamiseen?
Tai muutoin esittää mielipidettään asiallisesti?
Vastustaahan Oiva Härkönenkin pakkoruotsia, mutta ymmärtää kuitenkin olla lähettelemättä typerää törkyä kenenkään blogeihin.
Vaikka muuten onkin hieman yksinkertaisen oloinen lippostraumansa kanssa, jonka kanssa mennee hautaankin.
Toinen tapaus oli, kun jotain liikkeenharjoittajaa solvattiin nettipalstalla.
Siitä tuli solvaajalle sakkoja, kun henkilö jäljitettiin.
Tälläkin palstalla on usein viestejä, joiden kohteet voisivat alkaa kysellä kunniansa perään.
Enkä tarkoita näitä tänne kirjoittajia, jotka haukkuvat toisiaan, vaan kenen tahansa anonyyminkin henkilön kirjoittamia herjoja vaikkapa jostain poliitikosta.
Presidenttipalsta on yksi, jossa selkeimmin ylitetään soveliaisuuden rajat päivittäin niin, että niistä kirjoituksista tulisi varmasti oikeusjuttu, jos Halonen niin haluaisi.
Mutta Halonen ei viitsi alkaa kuluttaa aikaansa tyhjäpäiden kirjoitusten vatvomiseen.