Olen aina ollut epäluuloinen muiden kuin Pelastusarmeijan toiminnasta. Olen jo jonkin aikaa seuraillut Suomen idänavun nettisivuilta organisaation perustajan ja vetäjän nettipäiväkirjaa. Mielestäni koko touhu on jotenkin epämääräistä ja tuo päiväkirja on kaiken huipppu. Kukaan tervejärkinen ei mielestäni herjaa oman toimintansa kritisoijia julkisesti netissä kuten tässä päiväkirjassa. Käykääpäs googlaamassa Suomen idänapu ja lukaiskaa vaikka päivien 31.1.08 ja 8.2.08 tekstit. Antaisitteko noin kirjoittavalle miehelle tavaraa lähetettäväksi itärajan taakse köyhien avustuksiin. Minä en antaisi.
Avustusjärjestöt
3
1687
Vastaukset
- myy noita
ihmisten annetuksia...Hinnat jopa korkeimmat kuin kirppareilla.
- Leipä-iltalainen
TIEDOTE 17.4.2008 Heti julkaisuvapaa
TURUN SEUDUN 12 AVUSTUSJÄRJESTÖÄ SOLMIVAT YHTEISTYÖSOPIMUKSEN
Operaatio Ruokakassi yhdistää Turun seudulla toimivia kristillisiä kolmannen sektorin avustusjärjestöjä
Turun seudulla toimivat kristilliset avustusjärjestöt yhdistivät virallisesti voimavaransa 1.4.2008. Yhteistyön merkiksi kädenpuristuksen antoivat 12 avustustyötä tekevää kristillistä järjestöä tai seurakuntaa. Yhteistyön merkkinä syntyi Operaatio Ruokakassi, jonka tehtävänä on keskitetysti hankkia ja toimittaa jaettavaa ruokaa, hygieniatuotteita ja vaatteita ym. avustusjärjestöjen kautta vähävaraisille perheille, opiskelijoille, eläkeläisille, eri tavalla syrjäytyneille ja yksinhuoltajille.. Tulevaisuudessa on tarkoitus myös kehittää kokonaisvaltaisesti vähävaraisten auttamistyötä yhteistyössä julkisen sektorin kanssa.
Operaation koordinaattoriksi valittiin Uusipesula-seurakunnan diakoni Mertsi Ärling, joka tekee tiivistä yhteistyötä Heikki Hurstin avustusjärjestön kanssa ja järjestöistä koostuvan yhteistyöfoorumin puheenjohtajaksi Turun vapaaseurakunnan työttömien ruokailusta vastaava Pertti Verho. Operaatio Ruokakassia hallinnoi kristillinen Viestintäyhdistys A&O.
Mertsi Ärling kertoo yhteistyön poikkeuksellisuudesta:
- Yksittäisiä yhteistyösopimuksia löytyy moniltakin paikkakunnilta mutta näinkin erilaisten järjestöjen julkinen virallinen yhteistyö on harvinaista. Nyt oli Turussa avustusjärjestöjen aika yhdistää voimansa ja näyttää mallia muille kaupungeille. Operaatio Ruokakassin kautta on mahdollisuus avustaa kaikkia kaupungissamme olevia kristillisiä avustusjärjestöjä ja sitä vapaaehtoistyötä, mitä he tekevät ja ennen kaikkea keille he sen tekevät, toteaa yhteistyön takana oleva mies ja Operaatio Ruokakassin koordinaattori.
Pertti Verho iloitsee mahdollisuudesta olla mukana työssä:
- Olemme Turussa jo "harjoitelleetkin" yhteistyön tekemistä vuosittain järjestetyissä Turun alueen työttömien joulujuhlissa. Operaatio Ruokakassi on avannut aivan uuden oven eteemme. Yhdessä toimien saamme kaikki hankkimamme elintarvikkeet ja vaatteet tehokkaasti jaetuksi niille, joilla on jatkuvaa puutetta jokapäiväisestä ruuasta tai muista perustarpeista. On ollut aivan uskomattoman ihmeellistä seurata, kuinka suurella innolla ja yhteishengellä olemme käyneet mukaan tähän toimintaan. On ilo olla mukana tässä työssä, sanoo Operaation puheenjohtaja.
Operaatio Ruokakassissa mukana olevat järjestöt ja seurakunnat:A-kilta Jokitupa ja Jyrkkälän asukastupa, Haliskahvila, Kan-koti, Katulähetys ja Nuutinkoti, Kristillinen seurakunta Uusipesula, Pelastusarmeija ja Pelastusarmeijan hoitokoti, , Raision-, Turun- ja Varissuon vapaaseurakunnat, Turun helluntailähetys ja Työttömien joulujuhla sekä Varsinais-Suomen Sininauha.
Lisätietoja antaa:
Operaatio Ruokassin koordinaattori Operaatio Ruokakassin puheenjohtaja
Mertsi Ärling 045-1203750 Pertti Verho 044-7971566
[email protected] [email protected]
_______________________________________________________________________
- Anonyymi
Joopa joo punainen risti ei auta suomalaisia pääasiassa mamuja. Näin minullle kerrottiin kun pyysin ruoka apua. Sanottiin ei auteta vanhoja. Voi vittu. Eli mamuja vaan hyysätään. Mitä enemmän mamuja autetaan sitä enemmän ne lisääntyvät eli auttaminen pitää lopettaa. Oppivat kaiken saamaan ilmaiseksi. Vahinko kun olen suomalainen köyhä mummo. Suurin osa keräyksiä on mustalle väestölle eli liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi683297Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903076SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773025- 1372406
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052221Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521918Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371735Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001690Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "51598