Nettipeli-kuolmien syyt paljastuivat

S_guru

Aasiasta kerrotut kuolemantapaukset, joissa pelaaja oli pelannut 24-tuntia yhteen menoon, ja kuollut pelatessaan on saanut lääketieteellisen selityksen.
Pelaajat ei yksinkertaisesti olleet käyneet kusella kesken pelin. Tähänkin voi siis kuolla.

2

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Vauva nääntyi nälkään, kun vanhemmat "rentoutuivat"

      Yhdysvalloissa on paljastunut vakava lapsen heitteillejättö. Viiden kuukauden ikäisen pojan vanhemmat "rentoutuivat" kahdeksan päivän ajan muun muassa tietokonepelejä pelaten. Tänä aikana heidän poikavauvansa nääntyi nälkään ja kuoli.

      Tapaus sattui Peoriassa Yhdysvaltain Illinoisin osavaltiossa. Lapsen 21-vuotias äiti Tracey Hermann ja 23-vuotias isä James Sargent pelasivat tietokonepelejä, katselivat videoita ja rentoutuivat huolehtimatta viiden kuukauden ikäisestä Benjamin Sargentista lainkaan."

      http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=123215

      • samaa..

        >Videopeliriippuvuus sai amerikkalaisen pariskunnan jättämään pienet lapsensa heitteille. Michael Straw, 25, ja hänen vaimonsa Iana Straw, 23, unohtivat ruokkia perhettään, kun he keskittyivät pelaamaan nettimoninpelejä.

        Juttua käsittelevä syyttäjä Kelli Ann Viloria kertoi, että nuoripari oli erityisen innostunut Dungeons & Dragons -sarjan peleistä.

        - Heillä oli kyllä ruokaa, mutta he eivät pelaamiseltaan ehtineet antaa sitä lapsilleen, Viloria totesi.

        Lasten kunto ehti heiketä todella pahasti, ennen kuin viranomaiset ehtivät apuun. >

        http://pelaajalehti.com/2007/07/16/peliaddiktio-heitteillejatto-dungeons-dragons/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe