Tuolla metässä vilistää paljon oravia. Ajattelen pyytää loukulla ja nylkeä ja paistaa uunissa. Yks vanha mies kertoi pula-aikana syöneensä oravia. Sanoi, että hyvää oli, mutta maistui vähä pihkalle.
Voiko oravia
syödä ?
12895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oravia voi syödä. Kissat ja koirat ovat kaikki syötäviä. Ihmiset voi syödä myös toisiaan.
kissat ja koirat on lihasyöjijä, en mä niitä.
Mutta joskus luin Kalle Päätalon kirjan ja siinä oli juttu, kun ne pyydysti jotain pikkulintuja ja paistoivat ne uunissa. niitä ei edes kynitty vaan hieno höyhenpeite paloi siellä uunissa. Niillä oli joku sellanen systeemi, että ne irrotti jonki ison ehkä ladon oven ja laittoivat siihen pönkä kepin ja keppiin narun ja sitte ne laitto jotain ruumenia sinne oven alle ja sitte kun sinne meni paljon lintuja ne kiskas sen pönkän pois ja ne pikkulinnut litisty sinne ja sitte ne paisto ne...
100 varmasti syötäviä! Eikä ole ollut edes pula-aika kun niitä on syöty, enkä tiedä vaikka joku söisi vieläkin... Mutta miksipä sitä ei voisi syödä, koska eihän orava mikään raadonsyöjä ole vaa kasvissyöjä.
olen syönyt kuivattuja oravanreisiä makeita on ja tällä maailman menolla kohta syö muutkin
Niitäpä ei saa loukulla pyytää. Lisäksi metsästysaika muillakin keinoilla on vain joulu- ja tammikuussa eli tämän talven nälkää ei oravapaisti ehdi auttamaan.
maukasta. Kokeiltu juttu. Täällä Saimaan saaressa on myös paistettu Valkoselkätikkaa Norpan rasvassa, herkkua, mutta harvoin saatavilla.
Kastematojakin voi syödä, olen nähnyt.
siis oravahan on pörröhäntäinen rotta ja kyllähän rottaa voi syödä, mieluiten kuitenkin ensin listii ja kypsentää sen. Oravalle kelpaa kylläkin kaikenlainen syötävä, minkä se vaan kiinni saa.
Esimerkiksi linnun munat ovat sellaisia, minkä eteen orava jaksaa puurtaakin jos niitä on saatavilla.
Oravahan ei ole kovin pitkäikäinen, mutta silti suosittelen nuorta, ei sukukypsää oravaa, sen liha on vähemmän ureaista.
Nahka kannattaa myös hyödyntää, niistä saa oivallisen turkin. Vielä viimevuosisadan alussa yksi oravannahka vastasi työmiehen päivän palkkaa.
Mitä tahansa elukkaa voi syödä jos vain kiinni saa.
Usein hitaammat elukat ovat erittäin pahan makuisia tai jopa myrkyllisiä. Eli on kyllä syytä ensin tarkistaa onko otus oikeesti syötävä!
Sitäpaitsi myrkkyä tuottavien elukoitten kanssa on oltava myös tarkkana ettei tuu syötyä jotain sellaista joka tekee sitten syöjästä syötävän.
Etiikka kai raitkaisee sen mitä syödään ja mitä ei.
extra virgin oilia...