Ulkomaan päiväraha

reissumies

Työnantaja väittää että yli kahden viikon jälkeen päiväraha putoaa puoleen,kuulemma verottajan tulkinta.Itse en kyseistä tietoa ole löytänyt vero.fi-sivuilta,miten on?

3

2779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlökfads

      Ei ainakaan verottajan mukaan. Mikä sitten lie työpaikkasi käytäntö / työehtosopimus päivärahojen maksamisesta? Mutta ei ainakaan verottajalla ole mainitsemaasi kahden viikon rajaa päivärahamaksuissa.

    • paikkaansa..

      Vain jos työnantaja kustantaa täysylläpidon niin saa puolipäivärahaa.Sama pätee kotimaan päivärahalla.Eli aamiaisen ja kaksi lämmintä ateriaa päivässä.En tiedä onko lakisääteistä mutta jos työmatka venyy yli viikon niin saa pesettää vaatteensa työnantajan laskuun.

    • käytäntö

      Verottaja ei näin määrää, mutta tes tai työpaikkasi käytäntö voi näin sanoa. Aloilla joiden ei tarvitse tessiä noudattaa ei ole pakko työnantajan maksaa päivärahoja lainkaan ellei niin halua. Verottaja sanelee vain maksimimäärät mitä voi verottomasti työntekijälle päivärahoja maksaa. Enemmänkin saa maksaa, mutta menevät verotettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5141
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      35
      2651
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2438
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1710
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1580
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1314
    9. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1188
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1187
    Aihe