Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään joka häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän.
Johanneksen evankeliumi 3:3
Usko on luja luottamus, siihen mitä toivotaan ja ojentautuminen sen mukaan mikä ei näy.
Hebrealaiskirje 1:1
Johanneksen evankeliumi 3:3
Usko on luja luottamus, siihen mitä toivotaan ja ojentautuminen sen mukaan mikä ei näy.
Hebrealaiskirje 1:1
Vastaukset 10
Vanhimmat
antoi sen poikansa kun eihän kaikkivoivan olisi sellaisia tarvinnut tehdä. hölmöä teloituttaa oma lapsi, joka on itse ja mitään ei oikeastaan edes tapahdu. jesse on eka taivaassa isänä ja lapsena ja tulee sit maahan ja tapattaa itsensä ja on taas taivaassa itsenään ja isänään. jes mitä logiikkaa.
mikä oli tämän uhrauksen arvo? eihän mitään edes tapahtunut, paitsi pieni vierailu maanpäällä.
tätä jo dresden kyseli oikein hienolla kirjoituksella johon ei tainnut tulla yhtään uskovaisen vastausta.
ei muuten sattuisi olemaan yhtään kirjettä suomalaisille?
"Usko on luja luottamus, siihen mitä toivotaan ja ojentautuminen sen mukaan mikä ei näy."
Älä kolauta päätäsi kun ojentaudut pimeässäsi.
No niin taas tuli heitettyä tuo tarukirjan eniten käytetty rusina tänne avauksena ilman aiettakaan keskustella sen sisällöstä.
Kuten puusilmä jo totesikin tuo on pelkkää jargonia.
Käytetään puhtaasti mantrana, jolla voi kiihottaa sairasta mieltään.
em. Raamatun kohtien aiemmat ja jälkimmäiset jakeet, vaikka koko luku ja näin saada sitä kaipaamaasi tietoa ?
"Usko on luja luottamus, siihen mitä toivotaan..."
Eli kyse on pelkästä toiveajattelusta.
En uskalla laittaa Jeesus.-juttuihin nimmariani.
Hävetää.
Mutta katsokaas lisää Uskomme antia linkistä!
http://www.youtube.com/watch?v=RfGGZpvSDQQ
www.todistajat.net
VÄKEVÄÄ, VALTAVAA!!!
Eikä ole paha tämäkään:
"Elkötte, etinen kansa,
lasta kaltoin kasvatelko
luona tuhman tuuittajan,
vierahan väsyttelijän!
Lapsi kaltoin kasvattama,
poika tuhmin tuuittama
ei tule älyämähän,
miehen mieltä ottamahan,
vaikka vanhaksi eläisi,
varreltansa vahvistuisi."
Kalevala 36:350-360
Katsopa tarkemmin Suomi24:llä tarjolla olevia palstavaihtoehtoja. Sieltä voisi löytyä oikea paikka asiallesi, ja muistuttaisin vielä, että lähetyskäsky ei sisälly Suomen lakiin.
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään joka ei häneen usko pelastuisi, vaan häntä kidutettaisiin iankaikkisesti helvetissä".
Jos raamatun sanoma olisi totta, niin vähintään viisi miljardia ihmisiä joutuisi vääjäämättä helvettiin ikuisesti kidutettaviksi, ilman mitään valitusoikeutta tai mahdollisuutta pelastua.
Ja tätä kristityt kutsuvat jumalan rakkaudeksi?