Koirista/eläimistä puhuttaessa tuntuu se aina saavan suhteetoman huomion.Pitäisikö koiran kurittajalle antaa rankempi tuomio kuin vaikka raiskaajalle?
Rangaistus
2008
3213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Totta kai pitäisi koska eläimet joutuuvat turhan usein raakojen ihmisten käsiin. tuomiot piäisi olle kova ja mitä raiskaukseen tulee niin kunka moni itse aiheuttaa sen yöllä yksinään liikuessa ja pikku hepeneissä niin eikö tää oo ihan itseaiheuttettua silloin.eläimet ovat viattomia luonto kappaleita .LUOJAAN LUOMIA .ja vaan ihmisten armoilla oleva olento!!! mietippä tätä !!
Tuskin se tarkottaa että on seksiä vailla jos kulkee yöllä yksin pikku hepenissä.Tuolla periaatteella rangaistus pitäsi olla vielä pienempi eläimiinsekaantumisesta. Nehän on täysin alasti.
ei voida kysyä, pitäisikö raiskauksesta saada pienempi vai isompi tuomio kuin eläinrääkkäyksestä. Molemmat rikokset kohdistuvat aina viattomaan eikä niistä kummastakaan saa riittävän kovaa rangaistusta (vrt. sabotaasi tai muu taloudellista vahinkoa (erityisesti suuryritykselle tai muulle rahakkaalle taholle) aiheuttava rikos). Raiskaaja, rääkkääjä tai muu mielenvikainen pääsee kyllä harvinaisen vähällä toisen elämän pilaamisesta!