Minkälaisia kokemuksia teillä on käyttöveden lämmityksestä aurinkoenergialla? Veden lämmitys kuluttaa sähköä yllttävän paljon. Kiinnostaa kohtuu hintainen systeemi,ei sellaista jonka takaisin maksuaika on kymmeniä vuosia. Lämmitys on suorasähkölämmitys.
Käyttöveden lämmitys aurinkoergialla ??
mjjvm50
156640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Esilämmittää varaajaan menevä vesi kupariputkessa mustaa kattoa vasten, mutta onnistuu vain kesäaikaan ja lämpötilan ollessa asteilla. Jos värkkäisi lämminvesivaraajaan tarvittavat sulut, ei kuitenkaan olisi mahdoton homma. Laitteisto taatusti halvin...
Lämmintä vettä tulee vain kerran aamussa ja sitä ei riitä kaikille suihku friikeille. Jos on emännälle kiltti saatat saada iltasella extra lämmintä vettä. Tällätapaa säästyy vettäkin, kun suihkussa ei voi LORVIA koko aamua. Se muukin vedellä lotraaminen on myös hillitympää, kun päivällä ei ole lämmintä vettä, ellet itte keitä. Tämä on halvin ja helpoin keino säästää sähköä ilman mitää isoja mekaanisia muutoksia.
Joskus kun oli vielä skolessa, niin liikuntasalin pukkariin ei tullut kuin kylmää vettä. Vastku kun maikka väänsi lämpimän veden päälle pääsi kunnolla pesulle. Kieltämättä oli hyvin kivaa käydä kääntää lämmin vesi pois, kun maikka unohti oven auki.
Englannissa suihku kuluttaa kymmenen kertaa enemmän vettä kuin Suomalainen.Siellä ei ole säästösuuttimia.
Mutta luulen, ettei hyvää järjestelmää ole vielä kaupallisesti saatavilla. Nykyiset systeemit ovat liian järeitä käyttöveden lämmitykseen. Uskon kuitenkin, että pieniä, kauniita ja edullisia järjestelmiä tulee ihan lähivuosina. Pitää vain aina tilaisuuden tullen kysellä toimittajilta
keväästä syksyyn. Talvella lämmittelet takkaa jolloin tästä lämmöstä pumppu lämmittelee lattialämmöt ja käyttövedet.
Aika hyvä ratkaisu tällä hetkellä, tietysti jonkun verran maksaa.
http://www.oil.fi/index2.php?id=95&sm=25&m=7
http://www.neste.fi/artikkeli.aspx?path=2589;2655;2710;2791;2798;3295
http://www.callidus.fi/index.php?k=4139
http://www.kaukora.fi/fi/products/aurinkolaitteet/
http://www.rica.fi/index.php?article_id=388
http://www.viessmann.se/sv/products/Solar-Systeme.html
Ja lisää löytyy ulkomaankielillä
Tuossa välitin juuri tiedot yhdelle tuttavalle 7,5 m2 aurinkokennostosta ja 300 litraa varaajasta, mukaanlukien sähkövastus 4,5-7,5 kW ja hintaa laitteistolle tuli alta 7.000 euron. Hommaan sisältyi myös liittymä lisäkattilalle (pellettikamiina), jotenka halvemmallakin ilmeisesti löytyy. Pelkät aurikopaneelit alle 5.000 ja "ilmaista" lämpöä tulee aina kun on sopiva ilma.
Se nyt on sitten toinen juttu mitä pienellä lämmöntarpeella tarkoittaakin, mutta tuossa on esimerkkiä. En minä noita myymässä ole mutta yhteystiedon voin halutessa järjestää. Miltä kuulostaa "aurinko, pelletti ja sähkö" kokonaispakettina.
Mitä tekemistä Nesteen kilkkeillä on halvan tai edes edullisen kanssa ?
Nää ei oikein natsaa kysymykseen...
Yhden kuution vesimäärän lämmitäminen 55 asteiseksi celsiusta maksaa verkkosähköllä noin viisi (5) euroa.
7000 eurolla lämmittelisi siis 1400 kuutiota vettä. Omakotitalossa kuluu lämmitä käyttövettä noin 50 kuutiota vuodessa eli tuon systeemin kuolettaminen veisi lähes kolmekymmentä vuotta ilman korkojakin laskettuna, kaiken lisäksi talviaikana vettä pitäsi lämmittää jollain muulla tavalla.
Onko järkee vai ei?
Miksi siihen pitää saada kuoletusaika? Minulla on öljylämmitys ja laitoin aurinkokeräimet katolle ihan siitä ilosta, että ei tarvitse niiden tekemän lämpimän veden osuudelta maksaa kiskurihintaa öljystä venäläiselle tai arabille. Lisäbonuksena tulee pienennettyä hiilidioksidin päästöä ja lykättyä kasvihuoneilmiön kiihtymista. Nyt on kaksi kuukautta tullut neljälle hengelle lämpimät vedet auringosta ja pannu seisoo kylmänä. Tosin mennä viikolla piti laittaa tulet alle, mutta se ei ollut lämpimän veden takia vaan siksi että torpassa alkoi olla niin hiton kylmä.
Et sitten taida ymmärtää yksinkertaisimpiakaan raha-asioita?
Keräimiesi hinnalla ostaisit loppuikäsi öljyt vesiesi lämmitykseen.
No itse asiassa luulen, että nykyisillä öljyn hinnoilla olen plussan puolella jo alle kahdenkymmenen vuoden kuluttua (korot unohtaen) (jos olen silloin elossa). Säästö lisääntyy öljypannun poisjäävistä häviöistä, kun sen ei tarvitse pohista kesää kuumana pelkästään lämpimän veden takia. Ja kun öljyn hinta alkaa parin vuoden sisällä ampua ylös talouden noustessa, niin siinä se kuoletusaika vain lyhenee.
Mutta kuten sanoin, vaikka se ei loppuikäni aikana kääntyisikään plussan puolelle, eipä ainakaan tarvitse siltä osin tukea Venäjän ja Lähi-Idän öljykenttien omistajia.
Tuo öljypannun käyttö kesäaikana pelkän käyttöveden lämmitykseen kyllä onkin epätaloudellista.
Onkohan kukaan mitannut omakotitalon öljykattilan hyötysuhteita kesäaikaan?
2x 4,4m2 tyhjiöputkikeräin
Kaukoran 300L pönttö kuuman käyttöveden esilämmitykseen.
Tingitty hinta automatiikan kanssa alle 3 tonnia.
Paikka oli Kylpyhuonemarket.
Putkimies teki töitä päivän ja itse asensin keräimet ja tein läpiviennit sekä eristykset.
Tiedä sitten noista takaisinmaksuajoista, mutta ei ole käyttövettä juurikaan tarvinnut lämmittää huhtikuun jälkeen.
Korko sijoitetulle pääomalle siellä 12% luokkaa. Eli aika paljon parempi kuin pankissa.
Energian hinnannosto onnistuu ilman suurempiä kitinöitä just sen takia että ne jotka on laittaneet maalämmön, ilmalämpöpumpun tai jonkin muun energiainvestoinnin kuvittelevat että säästävät enemmän kun energian hinta nousee.
Maksatte silti itsekin enemmän. Energiaa myyvät tahot tietenkin toivovat että jos ennen 18 000 kWh sähköä kuluttanut talo maksoi 1800€ vuodessa sähköstään, niin kun se investoi kaikkiin "tsydeemeihin" niin se kuluttaakin 14 000 kWh mutta maksaisi 2000€/v.
Kaupan päälle olisi vielä tyytyväinen kun investoi muutaman tuhannen euroa, kun "säästää" enemmän. Ja perhana, mieti mikä tyydytys jos naapurin "veijolla" ei ole sijoitettu ja se maksaakin lähemmäs 3000€ sähköstään...