Montakohan keskeneräistä keinokieltä Edgar Rice Burroughs aloitti kirjoissaan? En ole lukenut hänen tuotannostaan muuta kuin pienen osan, mutta ainakin kolme tulee heti mieleen:
1: Apinoiden kieli
2: Marsin kieli
3: Kääpiöiden kieli romaanissa 'Tarzan ja pikkuväki'. Siinä oli muistaakseni myös tolkuttoman monimutkainen numerojärjestelmä, jota ei luulisi sen kaltaisessa yhteiskunnassa tarvittavan.
Niitä tuli luettua joskus kouluiässä, ja jotain jäi yläkerran komeroon:
Tarzan bundolo! = Tarzan tappaa!
Ka-go-da? Ka-go-da! = Antaudutko? Antaudun! (Ilmeisesti kysymys- ja vastauslauseet erottuvat intonaatiosta, kuten venäjässä)
- ja niin päin pois. Onkohan kukaan kirjanoppinut paremman puutteessa tehnyt tästä aiheesta perusteellisempaa selvitystä?
Edgar Rice Burroughsin kielentekeleet
2
1440
Vastaukset
Burroughs oli selvästi kiinnostunut kieleistä, niiden käytöstä ja oppimisesta. Tietysti hän oli tällä alalla täysi amatööri, mutta kiinnostava ja yritteliäs. Tässä on laaja lista Tarzan-kirjojen lingvistisistä sivujuonteista:
http://www.angelfire.com/trek/erbzine7/erbz327.html
Ja tässä on perusteellinen esitys "isojen apinoiden" eli "mangaanien" fiktiivisestä kielestä. Sen oli tarkoituskin olla primitiivinen, mutta se oli kohtuullisen laaja:
http://www.pjfarmer.com/woldnewton/Mangani.pdf
Oliko Burroughsilla jossakin oma sanasto ym, jotta koherenttisuus eri kirjojen välillä säilyisi? Olisi hienoa, jos perikunnan varastoista sellainen löytyisi ja julkistettaisiin.
Kokonaisuutena ajatus mangaaneista, olennoista jotka olivat kehittyneisyydeltään jossakin ihmisten ja tunnettujen ihmisapinoiden välillä, oli kiinnostava. Häiritseviä harha-ajatuksiakin oli: Esim. se että mangaanien kieli oli "niin primitiivinen, että siinä ei ollut murteita". Siispä sekä keski-Afrikan manganit ja Sumatran orangutangit ja jopa maan sisäpinnan, Pellucidarin, apinat ymmärsivät Tarzanin äidinkieltä.
Mutta minusta isojen apinoiden kieli ei ollut oleellisesti keskeneräinen, vaan Burroughsin resulssit huomioon ottaen jopa realistinen kehitelmä. Marsilaisten kieli olisi ollut niin iso pala, että hän vain raapaisi asiaa.- osan englanniksi
Edgar kirjoitti noita kirjoja melkoisella tahdilla ainakin alkuvuosina 4-5 kirjaa vuodessa, joten ei varmaan hirveästi ehtinyt suunnitella kieliä.
Joka tapauksessa tarina oli tärkeämpi ja sitä vain väritettiin kielillä.
Noita kirjoja kertyi melkoinen nippu ja niissä esiteltiin varmaan parikymmentä eri kieltä. Jo pelkissä Tarzan tarinoissa löydetään iso määrä kadonneita kaupunkeja ja sivisaatioita, joilla on oma kielensä.
Burroughsin kielistä on olemassa jokin kirjakin:
George T. McWhorter, BURROUGHS DICTIONARY (University Press, 1987)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k934137- 1333629
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah853406Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392819- 1251683
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191174Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140