Tämän päivän Aamulehti sen kertoo, persujen jäsenmäärä ei ole kasvanut, vaan on laskussa. Loistava etsikkoaika on hukattu. Järjestökoneisto täysin kuralla.
PS jäsenmäärä laskenut
Aamulehdessä,,,
5249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuinka jäsenmäärä voisi kasvaa, kun tällä palstallakin toitotetaan jatkuvasti kyvykkäille ja älykkäille jäsenille: "Ala mennä Kokoomukseen, eivät persut sinua kaipaa." TAI "Mitä sinä tässä puoluessa roikut, eroa."
Pääsääntöisesti halutaan jo puolueessa olevien vaikuttajayksilöiden eroavan ja sitä tehokkaammin mitä kyvykkäämmästä henkilöstä on kyse.
Puoluehallitus kokee tehtäväkseen vaikeuttaa ja hankaloittaa toimintaa ei suinkaan sen edistämistä, kehittämistä ja puolueen viemistä eteenpäin.
Nämä vanhavennamolasuutta mielestään edustavat pysähtyneisyyden aikaan jämähtäneet tolvanat eivät voi saada aikaan mitään muuta kuin jäsenkatoa.
Kaikissa muissa puolueissa toivotetaan uudet jäsenet tervetulleeksi, mutta perussuomalaisissa toivotetaan sekä uusille että vanhoille jäsenille mieluiten tervemenoa muihin puolueisiin.
Puolue, jolla ei ole linjaa, mahdollistaa Halla-Ahon kaltaisten ulkomaalaisvihamielisen yksilön pilata koko puolueen maineen leimaamalla se rasistiseksi.
Entäpä puolueen lehti? Milloin siinä on ollut todellista asiaa siinä merkityksessä, että se yhdenmukaistaisi puolueen linjan( jota vpj. Saarakkalan lausuman mukaan ei ole)?
Seuraavaksi tähän puolueen linjanvetoon vetoavat nämnä vanhavennamolaiset sättien kanssaan eri mieltä olevia linjattomuudesta ja siitä, etteivät toimi puolueen linjan mukaisesti.
Puolueen lehden sisällön pitäisi olla sellainen, että sitä näytettäisiin kaverillekin ja että siinä julkaistuja artikkeleita siteerattaisiin edes joskus muissa tiedotusvälineissä.
Nyt vitsinomaisesti lyödään vetoa siitä, montako Soinin kuvaa seuraavaksi ilmestyvässä lehdessä on.
Entäpä vaalimateriaali? Mistä sitä on saatavissa? Jos sitä kyselee puoluetoimistosta, ilmoitetaan siitä olevan tarjoukset vetämässä.
Materiaalin puute estää tehokkaasti eri tilaisuuksien järjestämistä ja lisää myös sitä kautta jäsenkatoa. Kenttä haluaisi tehdä vaalityötä, mutta puoluejohto ehkäisee sen tekemistä vitkuttelemalla vaali- ja muun materiaalin hankkimisessa.
Ei ihme, että aktiivit kyllästyvät ja jättävät puolueen oman onnensa nojaan.
Jotain tarttis tehrä ja nopeasti.
uutiset. Kaikki puolueet, vihreitä lukuun ottamatta, menettäneet jäseniä. Suuret eniten. Kokoomuksen tiedot puuttuvat.
Toivotan kaikki työteliäät ja Ps ideologian omakseen tuntevat ihmiset tulemaan Treen kunnallisjärjestön jäseneksi.
Ei tarvitse olla puolueen jäsen tehdäkseen kenttätyötä Treella hyvien asioiden puolesta.
Lisää kuulet jos otat yhteyttä allekirjoittaneeseen.
Puoluejohdon pitäisi kuunnella kenttää. Nyt puoluejohto kuvittelee, että kenttä kuuntelee sitä.
Silmiin pistävää. Rahan-ahneus on hallitseva ideologia.