Heraldists want penis reinstated

Sweden's chief heraldists remain dissatisfied with a decision by the Nordic Battlegroup to remove a lion's penis depicted on its coat of arms.

http://www.thelocal.se/10064/
5310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Swedish army representative pointed that the male feline character does not wear the mandatory hairnet even if clearly it is in armed duty. This discrepancy has drawn some inquiries from swedish recruits.

Äänestä
  • tuon kirjoituksen ettekä vain kopioi sitä...

    Äänestä

  • suomentaakin kirjoitti:

    tuon kirjoituksen ettekä vain kopioi sitä...

    Pohjoismaisen taisteluosaston tunnussymbolin kastraatio suututtaa nyt ruotsalaisia heraldiikan asiantuntijoita, kertoo The Local verkkosivuillaan.

    Kiista on syntynyt pohjoismaisen taisteluosaston tunnuksena toimivasta leijonasta, jolle taisteluosaston komentaja Karl Engelbrektsson käski suorittaa kastraation viime joulukuussa.

    http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/15604-ruotsalaiset-”penis-takaisin-sotilasvaakunaan”

    Äänestä

nyt siellä on logona munaton urosleijona.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on military badge kirjoitti:

Sweden's chief heraldists remain dissatisfied with a decision by the Nordic Battlegroup to remove a lion's penis depicted on its coat of arms.

http://www.thelocal.se/10064/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu