Perusinsinööri kirjoittaa ministereiden logiikasta

Tekniikka & Talous lehden mainio pakinoitsija Perusinsinööri Veijo Miettinen kirjoittaa hyvin nykyhallituksen omistajapolitiikasta:

"VEIJO IHMETTELEE MINISTEREIDEN LOGIIKKAA

Kumpi on ministereille tärkeämpi, paluulennollaan Bangkokista päivän myöhästynyt lomamatkailija, vai loppuelämäkseen työttömäksi jäävä kemijärveläinen? No tietenkin se Bangkokin matkailija. Onhan ministereillä huomattavasti suuremmassa määrin omakohtaista kokemusta Thaimaan matkailusta kuin pitkäaikaistyöttömyydestä.

Veijo on ihmetellyt ministerien logiikkaa vertaillessaan heidän toimiaan noiden kahden asian tiimoilta. Kun sellutehdas suljetaan, pääministeriä myöten ilmoitetaan että valtio ei voi puuttua pörssiyhtiön johdon toimiin.

Kun lomalento myöhästyy, Finnairin pääjohtaja kutsutaan ministerin puhutteluun ja häneltä vaaditaan selvityksiä ja toimenpiteitä.

Kun kummatkin, sekä Finnair että Stora Enso ovat pörssiyhtiöitä, luulisi valtiovallan kohtelevan niitä samalla tavalla, mutta ei.

Kansantalouden kannalta kannattavan sellutehtaan sulkeminen on Veijon mielestä hieman isompi asia, kuin muutaman lomakoneen myöhästeleminen. Varsinkin kun tehtaan sulkemisesta päättää kokematon uusi toimitusjohtaja omaa johtoryhmäänsä kuulematta.

Kokematon on Finnairinkin uudehko toimitusjohtaja, mutta hän ei ole itse päättänyt sitä, että koneet myöhästelevät.

Hallituksen uusi omistuspolitiikka tarkoittaneekin siis sitä, että omistaja puuttuu yhtiön toimintaan vain, jos yhtiön toiminta kärsii sattumista eikä johdon tekemistä hätäisistä päätöksistä.

Omistajapolitiikan omituisuudet
Veijo kannattaa markkinataloutta. Pörssinoteeratuissa valtionyhtiöissä se tarkoittaa sitä, että maan hallitus katsoo Veijon puolesta omistuksen perään. Jos firman johto on tuhoamassa omistuksen arvoa, Veijo edellyttää että Jyri Häkämies estää sen.


Jos Häkämies ei Veijoa usko, lukekoon lehdestä mitä islantilaiset yrittävät tehdä Elisassa.
Kenenkään ei luulisi uskovan, että pienen sellutehtaan sulkeminen pelastaa Stora Enson puunhankinnan. Kyllä Suomessa puuta riittää. Varsinkin kun Stora Enson markkinaosuus putoaa koko ajan ja se tarvitsee vuosi vuodelta vähemmän puuta.

Osakeyhtiölaki antaa Häkämiehelle mahdollisuuden kutsua ylimääräinen yhtiökokouksen koolle ja vaihtaa siellä yhtiön hallituksen. Joka puolestaan vaihtaa toimitusjohtajan.

Jos Häkämies ei Veijoa usko, lukekoon lehdestä mitä islantilaiset yrittävät tehdä Elisassa. Turskankalastajat omistavat Elisasta huomattavasti pienemmän sivun kuin veronmaksajat Sora Ensosta.

Jotta maan hallituksen määrittelemä omistajapolitiikka asettautuisi oikeaan, mutta vielä omalaatuisempaan valoon, ministeri Häkämies toteaa että valtio alle prosentin omistajana vastustaa turskapoikien aikeita.

Siihen loppui Veijon yritys ymmärtää edes logiikan ripettä valtion omistajapolitiikan tiimoilta. "

Tekniikka & Talous tammikuuss 2008

9

431

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veijolle

      .. että kukin ymmärryksensä mukaan. Niin myös ministerit, se kun ei tuo ministerinpalkka tuo järkeä mukanaan....

    • jäänyt

      kiveä kiven päälle Vanhasen porvarihallituksen omistajapolitiikasta.

      Ja kukaan ei kai epäile perusinsinööriä demariksi!

    • Hourii ukko

      tuskissaan.

      • Tietäväinen.

        Perusinsinööri ei ole sen enempää vanha kuin kommunistikaan... Nimimerkin takana on tietojeni mukaan parikin Suomen talouselämän huipulla olevaa sanan taitajaa, jotka itsekin ovat tehneet busineksessa huomattavan omaisuuden.


      • 70 luvun kommari
        Tietäväinen. kirjoitti:

        Perusinsinööri ei ole sen enempää vanha kuin kommunistikaan... Nimimerkin takana on tietojeni mukaan parikin Suomen talouselämän huipulla olevaa sanan taitajaa, jotka itsekin ovat tehneet busineksessa huomattavan omaisuuden.

        siellä kirjoittelee.


      • Tietäväinen.
        70 luvun kommari kirjoitti:

        siellä kirjoittelee.

        Pidä tuo kanta. Se pukee sinua.

        Totuus on kuitenkin toisenlainen.


      • on aina
        Tietäväinen. kirjoitti:

        Pidä tuo kanta. Se pukee sinua.

        Totuus on kuitenkin toisenlainen.

        erilainen kuin oikea tieto.


      • jos jopa

        Kalle Isokalliokin/Veijo Miettinen joutuu kommunistin kirjoihin. Kallea on ennen pidetty tyypillisenä teknokraatti kokoomuslaisena


    • kasvottomia

      Eihän yksi sellutehdas paina mitään siinä sarjassa, kun naapurille ja ystävälle Häkämiehen piti järjestää tehdas ja oikein valtion miljarditukiaisten kanssa. Tässä ystävyysmittelössä ei paina se, että yrittäjä on tehnyt konkan poikineen, valtiolla ja Kataisella ei ole kukkaron nyörit nyt kiinni, nyt on rahaa vaikka tunkea sitä konkkayrityksiin. Arvatkaapas jos tavallinen ihminen tarvitsis, niin oitis huuto "ei ole rahaa".

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      52
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      577
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe