VENÄJÄ PAINAA JEEEE!

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200802227286226_ul.shtml

"Venäjä on valmis voimankäyttöön Kosovossa
22.2.2008 11:43

Venäjä uhkaa voimankäytöllä, mikäli EU tai Nato laajentaa valtaansa Kosovossa.

Venäjän Nato-lähettilään Dmitri Rogozinin mukaan EU ja Nato joutuisivat tuolloin eri linjalle YK:n kanssa, mikä pakottaisi Venäjän toimimaan.

Rogozinin mukaan Venäjän olisi tällaisessa tilanteessa käytettävä asevoimiaan.

Venäjä vastustaa jyrkästi Kosovon itsenäisyyttä."
3256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On se niin hullu kuin miltä näyttää.

Ja täällä joku punikkiherkko iloitsee jenkkien
vapinasta!

Entiset ja nykyiset punikit ovat yhtä hulluja.

Äänestä

presidentinvaaliensa yhteydessä. enemmän uutisoi tuosta kotimaassa kuin ulkomailla. huomaatko muuten, että tämän sortin lausunnot tulevat venäjän puolelta aina tuollaisilta ns. toisarvoisilta lausujilta jotka lausuvat kyllä kovia sanoja mutta kohtapuoleen kreml tulee esiin ja vetää sanat pois ja kertoo, että tässä oli kyse yksittäisen virkamiehen omasta mielipiteestään. vanha venäläinen kaava, jota putinin kaudella on harrastettu ties missä olosuhteissa. ei hätäpäivää; populismi kuuluu venäjälle ja varsinkin näin vaalien loppusuoralla.

mutta jotain konkreettista venäjä tässä ajaa takaa ja se on se, että se pyrkii estämään, ja näkyy onnistuvankin, EU:n tunnustavan kosovoa unionina. EU onkin antanut jäsenmaillensa vapaat kädet toimia tunnustamisen suhteen miten haluaa ja nämä yksittäiset tunnustamiset eivät venäjälle ole niin vastenmielisiä kuin koko unionin yksimielinen kosovon tunnustaminen. tässä venäjä vähän voitti mutta unohtakaa venäjän "voimannäytöt". venäjä ei saa edes kuljetettua "voimaansa" euroopan sydämeen saatika, että se vahingossakaan ottaisi sotilaallisesti yhteen EU:n, NATO:n tai yhdysvaltojen kanssa. venäjä on taas päässyt kiinni suurvallan asemaan ja sen mukaiset ovat puheet mutta ei niistä tarvitse välittää; venäjä on ajanut itsensä aika nurkkaan suhteissaan muihin maihin ja venäjältä katoavat liittolaiset joka puolelta. sen pitää pitää kiinni niistä ainoista liittolaisistaan kuten serbeistä mutta venäjän epäonneksi kosovo unohtuu kohta ja serbitkin pyrkivät integroitumaan länteen eli liittymään unioniin.

maailmassa on edelleenkin rauha ja ihmisillä hyvä tahto.

Äänestä

"Rogozinin mukaan Venäjän olisi tällaisessa tilanteessa käytettävä asevoimiaan."

Tarvitaanko vapaaehtoisia? Tässä olis yksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JENKIT VAPISEE! kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200802227286226_ul.shtml

"Venäjä on valmis voimankäyttöön Kosovossa
22.2.2008 11:43

Venäjä uhkaa voimankäytöllä, mikäli EU tai Nato laajentaa valtaansa Kosovossa.

Venäjän Nato-lähettilään Dmitri Rogozinin mukaan EU ja Nato joutuisivat tuolloin eri linjalle YK:n kanssa, mikä pakottaisi Venäjän toimimaan.

Rogozinin mukaan Venäjän olisi tällaisessa tilanteessa käytettävä asevoimiaan.

Venäjä vastustaa jyrkästi Kosovon itsenäisyyttä."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu