Sähköinen tiliote?

Olen tiliotteen ja laskujen suhteen vielä melko vanhanaikainen ja pidän paperista parempana.
Tiliotteet pitäisi joka tapauksessa siirtää tai tulostaa esim. verottajaa varten. Eli pankki siirtäisi kustannuksen yksipuolisesti asiakkaalle.

Soneran toiminta on todella törkeätä.

Tässä on joitain tiliotteiden saantiaikoja.
Nordea 60 viikkoa,
OP 24 kk?, (kahdelta edelliseltä vuodelta),)
Sampo 12 kk, maksullisena 24 kk,
Tapiola 18 kk tai 24 kk.

Entisen Postin eli Itellan Netposti-palvelussa maksuton säilytysaika esimerkiksi laskuille on sentään kuusi vuotta.

Onko sähköisessä versiossa sitten jotain merkittävää hyötyä?

5

2408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistan lukeneeni, että Sampopankkiin tulee sähköiseen arkistoon 6 vuoden säilytysaika. (Vai näinköhän vain unta? :)

      • totta se on

        Tai siis tuo tulee uudistetussa Sampo Pankin verkkopankissa joka avataan pääsiäisen jälkeen. Silloin tulee sähköinen arkisto jossa todellakin säilytetään asiakirjoja ja dokumentteja jopa 6 vuotta.


    • Gurutusssh

      Arkistointi ei ole sama asia kuin tulostaminen, eli ei tarvitse tulostaa.

    • verotukseen tarvittavat

      En ole kuullutkaan, että joku pankki ei automaattisesti lähettäisi asiakkaallen verotukseen tarvittavat tositteet? Itse ainakin saan kerran vuodessa tammikuussa edellisen vuoden kaikki kuitit. Laput säilytyksessä olevista arvo-osuuksista, tehdyistä osakekaupoista, maksetut työttömyyskassamaksut, kulut jotka menneet omaisuuden hoitoon.

      Tiliotteet olen tilannut jo vuosia vain sähköisesti enkä näe siinä mitään pulmaa. Jos välttämättä haluta ne itsellesi paperille, senkun sitten vaan printtaat ja laitat mappiin.
      Itse otakn kopiot nettipankista ja talletan omaan 'pankkiasiat' kansiooni. Siellä on vaikka vuosia jos tarvii. Yli 10v säilytys on turhaa, sen jälkeen voi jo hävittää vanhasta päästä.
      Kannattaa vertailla pankkipalveluaksuja ja valita se pankki, joka juuri itselle sopiva ja kuluiltaan edullisin ja toimivin.

      • vanhempiakin kuitteja

        "Yli 10v säilytys on turhaa, sen jälkeen voi jo hävittää vanhasta päästä."

        Ainakin pörssiosakkeiden myynnissä voi joutua selvittämään verottajalle, milloin osakkeet on hankittu ja millä hinnalla myös 10 vuotta vanhemmista ostoksista. Muussa tapauksessa verottaja laskee hankintakuluksi 20 % myyntihinnasta sen sijaan, että voisi kuitein osoittaa olevansa oikeutettu 40 % hankintaolettamaan tai todelliseen hankintahintaan riippuen siitä kumpi on edullisempi itselle.

        Ylläolevassa tapauksessa ei tietoja aina löydy edes arvo-osuustilin historiatiedoista varsinkin, jos osakkeita on vaihtanut toisen pankin arvo-osuustilille. Voi olla, että osakkeet on hankittu vielä paperiaikaan eikä tietoja hankintahinnasta ole kuin korkeintaan itsellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9001
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      159
      5672
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      131
      5099
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3408
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      102
      2778
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1767
    Aihe