http://kuvagalleria.uutislehti100.fi/getContent.aspx?blogitemid=105513
Paljon huonosti hoidettuja omakotitalojen pihoja joita huomompia löytää vain slummialueilta.
Että mikä alueesta tekee kalliin?
Paljon huonosti hoidettuja omakotitalojen pihoja joita huomompia löytää vain slummialueilta.
Että mikä alueesta tekee kalliin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://kuvagalleria.uutislehti100.fi/moblogdata/web/565/105667.jpg pystyyn kuolleita puita..
Liittämäsi kuva on Westendiasemalta, jonka todennäköisesti omistaa kaupunki. Arvokkaimpien westendiläistalojen pihoille ei edes näe, koska niiden ympärillä on muurit. Kateellisia kyllä löytyy aina. Itse en toki kyseisessä kaupunginosassa asu.
Westend on Etelä-Espoossa sijaitseva Espoon kaupunginosa merenrannalla. Se on yksi Suomen kalleimmista asuma-alueista ja ollut alusta lähtien varakkaamman väen asuma-alue. Se sijaitsee noin 10 kilometrin päässä Helsingin keskustasta ja 1 kilometrin päässä Tapiolasta. Westendistä on hyvät yhteydet Helsinkiin Länsiväylää pitkin.
Westend sai 1930-luvulla mahdollisesti nimensä englanninkielisistä sanoista West End, joka viittaa Lontoon läntisten, pääasiassa varakkaiden asumien kaupunginosien yhteisnimeen.
Westendin kaavoitutti vuonna 1930 lääketieteen ylioppilas ja tennismestari Arne Grahn,[1] jonka mukaan nimetty puistotie näillä main nykyään sijaitsee. Grahn rakennutti kaksikenttäisen Westendin tennisstadionin, joka perustettiin 1936, mutta joka paloi vuonna 1967.
...siellä asuu Kirsi Sirén-Aropaltio, Espoon emo.