Tänä aamuna oli Paula Risikko haastateltavana televisiossa. Hän antoi erittäin hyvän luonnehdinnan puoluesihteeri Korhosesta. Pihaviriä.
Risikko muiti sen tarkoittavan henkilöä joka saa paljon aikaiseksi kotona, mutta ei niinkään sitten pihan ulkopuolella.
Minun muitini mukaan pihaviriä tarkoittaa hevosta joka on vaikea hallita pihissa ja muissa ahtaissa paikoissa. Eli silloin kun pitäsi hevosen mennä tarkasti isännän halun mukaan. Sitten kun taas tarvittasiin voimaa työhön pihaviriä hevonen on pettymys.
Siis luonnehdinta Korhosesta oli aika kova, sellainen hevonenhan on vain hevosmarkkinoiden kiusankappale.
Muutekin Risikon sanoma oli taas vahvaa asiaa, ei demareilta löydy tällähetkellä yhtäkään vastaavaa.
Risikko muiti sen tarkoittavan henkilöä joka saa paljon aikaiseksi kotona, mutta ei niinkään sitten pihan ulkopuolella.
Minun muitini mukaan pihaviriä tarkoittaa hevosta joka on vaikea hallita pihissa ja muissa ahtaissa paikoissa. Eli silloin kun pitäsi hevosen mennä tarkasti isännän halun mukaan. Sitten kun taas tarvittasiin voimaa työhön pihaviriä hevonen on pettymys.
Siis luonnehdinta Korhosesta oli aika kova, sellainen hevonenhan on vain hevosmarkkinoiden kiusankappale.
Muutekin Risikon sanoma oli taas vahvaa asiaa, ei demareilta löydy tällähetkellä yhtäkään vastaavaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielipiteeseensä toki oikeus, mutta kaikesta (taitaa koskea sinuakin) paistaa pieni läpi:
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=92477
Kun e keksitä asiallista kritiikkiä alkaa hankilöön menevä keljuilu.
Risikon suhtautuminen Korhoseen oli minusta ystävällisen asiallinen ja kepeästi huumoripitoinen, ei tippaakaan halventava eikä loukkaava.
Minusta on hienoa, että kokoomus osaa suhtautua Korhosen piikittelyyn huumorilla. korhonenhan sai hiljattain kokoomuslaisilta poliittoisen tuulettajan ensimmäisen kunnianosoituksen, mattopiiskan, joita kokoomus aikoo tästä eteenpäin jakaa parin kuukauden välein aina sellaiselle poliitikolle, joka uskaltaa tuulettaa tabuja poliittisessa keskustelussa ja näin puhdistaa ilmapiiriä omalla rohkeudellaan.
Risikko oli hyvin vakuuttava esiintymisessään ja vahvisti sen, että tämä hallituskoalitio todellakin toimii myös keskustan parhaaksi takuulla paremmin kuin mikään hallitus, missä keskusta on sodan jälkeen ollut.
Minä tein ihan turhaan aloitteen samasta Risikosta, Minä puhuin Kartanoviriästä, ja annoin myöskin selvitykseni. Kyllä meidän käsitys asiasta on samansuuntainen, voisiko sana, että pieniä vivahde eroja on. Ajattelinkin että sinä toisit asiaan lisäselvitystä.
Tämä Risikko ei osannut selvittää, tämän liittyvän Hevoseen. Kyllä on avuton edustaja Eteläpohjanmaalta Ministerinä täytyy vain todeta.
Akat tietää mitä puoluetta he edustavat, tämäkö onkin Kokoomuksen ministeri tämä Risikko. No nyt minä ymmärrän miksi hän ei tiennyt mitä Kartano tai pihaviriä tarkoittaa. Sama avuttomuus Risikosta huokui kuin Suvi Lindenistä täältä Oulusta.
Tiesimpä ainakin Oululaisen edustajan "Kotipesän,ja puolueen, samoja ilmanaikaisia haahattelijoita kuten Kokoomusnaiset ovat ylipäätään.
..vain tietämättömyytensä politiikasta.
Risikkoa ei voi todellakaan sanoa tietämättömäksi, se sana ei häneen todella sovi.
Risikon isä oli yhden auton kuorma-autoilija ja äiti parturi, joten nämä hevos asiat eivät kai ole kuuluneet perheen sanastoon. Sanan merkityksen oli kai Risikko sitten itse muotoillut, mutta eihän sekään kovin väärin ollut.
Kuten jo avauksessa mainitsin, demareilla jos olisi Risikon veroinen kansanedustaja hänet valittaisiin ilman muuta puheenjohtajaksi.
Mutta kun ei ole, niin pitää sitten jostakin kumpu-natriista yrittää löytää hyvää, mutta onhan niitä hyviä pualia sianpääskin.
Muuten on hyvä kun Ukki sai terveen paperit.
onkin syytä panna merkille, miten kokoomuslaiset luonnehtivat puolueen kentän laajaa luottamusta tuntevaa Jarmo Korhosta. Kokoomuksessa pelätään - ja aiheesta - sitä, että Kepussa Korhosen ajama linja alkaa saada enemmän vastakaikua. Aletaan vähitellen tajuta, että Vanhanen on vain kepulaiseksi naamioitunut kokoomuslainen.