sitten mahtaa olla? Siis kysymys on nyt siitä kadotuksesta. Kun toiset kertoo että siellä on itku ja hammasten kiristys, joka ei lopu ikinä, eli on iäisyys. Toiset taasen kertoo että se olisi jonkun määrätyn ajan pituinen. Niin voisitteko nyt selventää tälläiselle tietämättömälle, että miten se asia todella on?
Olisi kiva saada asiallisia vastauksia!
Olisi kiva saada asiallisia vastauksia!
Vastaukset 22
Vanhimmat
lakkaat yksinkertaisesti vain olemasta.
Aivosi kuollessa katoaa tietoisuutesi.
Helvetit ja taivaat ovat taikauskoisten ihmisten keksimiä fantasioita.
sen verran asioista tietoinen, etten nyt tuollaiseen selitykseen usko! Äläkä vaan usko sääkään! Mutta olisiko kenelläkään toisella asiallista vastausta? Jos ei ole, siitä tiedän ettei täällä ole uskovaisia lainkaan!
kuolee, hän menee tuonelaan, jossa kaikki muutkin kuolleet ovat.
Jos Terhi Tarvonen on eläessään ottanut vastaan Jumalan pyhä sanan, uskoo siihen ja tekee parannuksen sekä käy kasteella, hänet herättää Jeesus tullessaan. Tämä on ensimmäinen ylösnousemus, jossa herätetään kaikki Kristuksessa nukkuneet. Heidät temmataan ylös taivaaseen.
Jos taas Terhi ei usko Jeesukseen, ja menee kuoltuaan tuonelaan, hänet herätetään tuomiolle 1000 vuoden kuluttua Jeesuksen paluun jälkeen, jolloin herätetään "muut kuolleet". Ja mikäli hänen nimeään ei löydy elämän kirjasta, hän joutuu iankaikkiseen kadotukseen, ja se on toinen kuolema.
Siinäpä se tarina tiivistetysti Raamatun mukaan on. Joillekin Raamatun sana on fantasiaa, uskovalle se on pelastuksen sanomaa.
iltasatuja, jos sinulla sattuu sellaisia olemaan (toivottavasti ei).
Mikä pistää ihmisen kelaamaan tuollaista hölynpölyä vuodesta vuoteen?
minullekin "mistä sinä olet tietoinen"?
siittä että kadotus on olemassa ja sinne joutuvat ne jotka eivät usko Herraan Jeesukseen. Mutta kun on erilaisia versioita uskovien keskuudessa että onko se kadotus iankaikkinen vai kestääkö se vaan jonkin aikaa? Oma mielipiteeni on että se on iankaikkinen, elikkä se ei lopu koskaan, eli siellä sitä jotka sinne joutuu kärsivät tuskissaan loputtomasti. Miten on olenko väärässä?
on siis esittää "kadotuksen" olemassa ololle?
Ehkäpä omakohtainen kokemus ... ;)
Raamattu jossa kerrotaan totuuksia!
totuus, mikä löytyy Raamatusta?
Raamattu niin ymmärrät paremmin!
>>Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja hänen voimansa kirkkaudesta,
Raamatussa muuta olekkaan kuin totuuksia. Se on vaan niin että kertoo sulle mitä vaan, niin sinä et usko, varsinkaan kun puhutaan Raamatusta. Mutta usko Herraan Jeesukseen niin sinäkin pelastut.
muutamaan kertaan tullut (pakosta) luettua.
Luepa itsekin, niin ymmärrät mistä myytti/satu-kokoelmasta siinä on kysymys.
yhden "Raamatun totuuden". Et näemmä edes siihen pysty.
Otapa edes vähän selvää, miten kristinusko on syntynyt ja mistä siinä itseasiassa on kysymys.
ja siksi kun olen moneen kertaan Raamatun lukenu, niin sen takia uskon Jeesukseen, jotten joutuisi kadotukseen! Siinä on se syy. On sitä paitsi ihana olla uskossa Jeesukseen, sitä ei voi eikä osaa sanoin kuvailla, sen täytyy itse kokea. Niin ihanaa se on, Kiitos Jumalalle!!!
koko ajan, näin pitääkin tapahtua.
2. Piet. 3:3
Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
"himojen mukaan" te helluntailaiset sitten oikein naitte, ellette omienne?
Olette kyllä varsin hauskaa porukkaa.
uskomme Herraan Jeesukseen tekee meidät iloisiksi ja hauskoiksi kuten mainitsit. Kiitos Jeesukselle Halleluja aameen!
Miten kristinusko on syntynyt ja mistä siinä on kysymys?
Kerro?
Itse LUULEN tietäväni, mutta mikä on totuus?
se "kadotus" tarkoittaa myöskin iänkaikkista, ikuista eroa Jumalasta. Katoskun on paljon sellasiakin (kehitysmaissa) varsinkin, jotka kuolevat hampaattomina.Ja näinollen niillä se hampaiden kiristely ei toimi käytännössä ;) Enkä myöskään usko että siellä saavat itselleen sopivat proteesit,joita sitten kiristellä.Toisilla sanoilla, siellä on loppumaton tuska ja vaiva.
helvetissä käynyt, kun noin varmasti osaat sitä kuvailla?
Uskotko kaikki sadut, joita sinulle on kerrottu? Olet oivallinen kohde aprilli-piloille.
siihen, että on Jeesuksen kanssa välit kunnossa, niin ei ole mitään kadotustuomiota, niille, jotka Jeesuksessa Kristuksessa ovat! Eikö kuulostakkin hyvältä?
olet! Mutta mielestäni on myös hyvä kertoa ja tuoda esiin se, että mitä sitten tapahtuu jos ei usko Jeesukseen pelastajanaan. Ei meillä mitään hätää ole kun uskomme, vaan niilla jotka eivät usko, niillä se hätä on suuri, tai ainakin täytyisi olla, jotta ymmärtäisivät kääntyä Jeesuksen puoleen.