Krusader, älä pidä meitä jännityksessä enää! Haitko postista sen kirjeen? Pääsitkö sivariin vai katsottiinko, että olet siihen kykenemätön?
Pääsikö Krusader sivariin?
13
886
Vastaukset
- Hana
" Pääsitkö sivariin vai katsottiinko, että olet siihen kykenemätön?"
Ei tainnut sinulla olla munaa suorittaa sivaria, joten pidä pienempää suuta.
Sinuna en tällöin myöskään kehuisi itseäni, sillä itse taidat päästä sodan tullessa miinanraivaajaksi siinä missä Krusader panee sun muijaasi täällä kotirintamalla.
Näin tekivät aikoinaan saksalaiset natsit esimerkiksi Porissa suomalaisten miehien ollessa rintamalla, miksemme me suomalaiset sivarit tee samaa? Jää ainakin muijasi suomalaiselle kun sä kaadut! Eikö se ole hyvä!? - teon aika
Miksi Krusader ei päästä meitä jännityksestä.
Onko tästä vedettävä se johtopäätös, että Krusaderia ei ole kelpuutettu suorittamaan "sivaria". Muussa tapauksessa hän olisi viimeistään eilen hehkuttanut tulevalla "sivarilla" ja kertonut meille kyllästymiseen asti asiasta.
Krusin ystävät ja hännystelijät RP ja DF varmasti tietävät,mikä on Krusin kohtalo, mutta hekin ovat olleet epäilyttävän hiljaa jo monta päivää.- johtopäätösten aika
Krusader kertoi menevänsä kaverinsa kanssa Tallinnaan viime lauantaina. Ehkä hän on hakenut "sivarikeskuksen" kirjeen ennen lähtöään ja päätös on ollut kielteinen.
Siviilipalvelus on mahdollista myöskin Virossa ja siihen hakeutuu vain muutama mies, koska palvelusaika on 1,5 kertainen asepalvelukseen verrattuna. Ehkä hän jäi odottelemaan Viron kansalaisuutta, jotta voi hakeutua Virossa sivariksi.
- palannut Suomeen?
Hänen hännystelijänsä ja "jees-miehensä" DarkFear on käynyt tänään klo 20:24 KR:n galleriassa kurkkaamassa joko tämä on kirjautunut sisään. DF:llä saattaa olla sisäpiirin tietoa. Tai sitten on sovittu, että Krusi kirjautuu palstalle Virossa.
Ei tullut kysyttyä Krusilta sitä, että miten kauan hän aikoo viipyä tuolla Tallinnassa. Ehkä Krusi ei pidä turhaa kiirettä tänne suomenmaahan, kun hän on myös kertonut pitävänsä tätä maata niin huonona paikkana elää ja asua. Kateeksi kyllä käy Krusia, kun hän saa olla edes vähän aikaa pois täältä suomenmaasta. Minun on kyllä myös aivan pakko päästä jonkinlaiselle ulkomaan matkalle tänä vuonna, sillä ei täällä suomessa ole koskaan mitenkään mukavaa olla.
- erkkimerkkiehhehee
DarkFear kirjoitti:
Ei tullut kysyttyä Krusilta sitä, että miten kauan hän aikoo viipyä tuolla Tallinnassa. Ehkä Krusi ei pidä turhaa kiirettä tänne suomenmaahan, kun hän on myös kertonut pitävänsä tätä maata niin huonona paikkana elää ja asua. Kateeksi kyllä käy Krusia, kun hän saa olla edes vähän aikaa pois täältä suomenmaasta. Minun on kyllä myös aivan pakko päästä jonkinlaiselle ulkomaan matkalle tänä vuonna, sillä ei täällä suomessa ole koskaan mitenkään mukavaa olla.
Kyllä matkailu avartaa.
Reissuun on aina mukava lähteä, mutta kyllä kotiinpaluu on aina mukavampaa.
Sitä jotenki oppii arvostamaan tätä kotia, kun näkee muita kulttuureja ja tapoja.
Käyn ensin lukion kurssit loppuun, sitten menen ehkä sivariin tänä kesänä Heinäkuussa ja haen lakin ylioppilasjuhlista. Mutta voi olla myös niin että menen sivariin ensi vuonna.
- ......................
...olet hengissä! Oltiin jo huolissaan.
- kirjeessä luki?
"sitten menen ehkä sivariin tänä kesänä"
Mitä siinä "sivarikeskuksesta" tulleessa kirjeessä luki? Määrättiinkö sinut siviilipalvelukseen vai ei määrätty? kirjeessä luki? kirjoitti:
"sitten menen ehkä sivariin tänä kesänä"
Mitä siinä "sivarikeskuksesta" tulleessa kirjeessä luki? Määrättiinkö sinut siviilipalvelukseen vai ei määrätty?Minut on määrätty palvelukseen heinäkuun 28. päivä 2008. Jos en laita lykkäyshakemusta ajoissa, niin joudun palvelukseen vaikka vasten tahtoani. Sitten jos se ei käy, niin joudun vankilaan.
- Erkkimerkkiehhehee
Krusader kirjoitti:
Minut on määrätty palvelukseen heinäkuun 28. päivä 2008. Jos en laita lykkäyshakemusta ajoissa, niin joudun palvelukseen vaikka vasten tahtoani. Sitten jos se ei käy, niin joudun vankilaan.
" Jos en laita lykkäyshakemusta ajoissa, niin joudun palvelukseen vaikka vasten tahtoani."
------
Mitenkä mulla on semmonen kutina, ettet mene palvelukseen vasten tahtoasi, vaan virran mukana uteliaana. Eikö olekkin hienoa, että jos ei omatoimisesti osaa irtautua samoista vanhoista ympyröistä, niin joku muu huolehtii siitä.
Tsemppiä tulevalle kesälle ja uudenlaisille kokemuksille.
- Entinen Varusmies12
Nyt sitten tulin siihen päätökseen ja jätin intin kesken. 2kk oli takana ja 4kk edessä. Pitkän harkinnan jälkeen tulin siihen tulokseen että ensimmäinen kuukausi oli oikeastaan ihan mukava, mutta toinen kuukausi oli todella tympeää aikaa. Huonoon miehistöhommaan ja tupaan joutuminen teki minulle aika selväksi sen, että en aio tuhlata enää päivääkään aikaa intissä. Niinpä minäkin haen siviilipalvelukseen, jonka meinaan aloittaa mieluusti juuri tuossa samassa erässä kuin krusader tai kuukauden aiemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
Nyt kun aikaa on jo kulunut, niin voin kertoa miten Krusaderin asevelvollisuuden suorittamisessa lopulta kävi. Eli kun sivariin astumisen aika koitti, niin Krusia alkoi ahdistamaan ja hän haki lykkäystä. Lykkäystä haettiin myös jatkossa esim. homouden ja masennuksen perusteella. Lopulta tuli päätös C-luokasta.
T: Krusin wanha kaveri
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121421
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881287Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341028- 68964
- 39887
- 71863
- 97857
- 75836
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.53807Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39764