Tuhkimotarinasta

Staceyyh

Tämä seuraava kysymysa on VAIN ja ainoastaan niille, jotka pitävät Tuhkimotarinasta!

Minkä takia seurasitte Tuhkimotarinaa? Minä siksi, että Tuhkimotarinassa tapahtui aina jotain. Lemmen Viemää kertoo vain pääparin (mies on vielä aivan kamanlan ruma) on/off- suhteesta. Kai jos olisimme halunneet nähdä tälläistä telenovelan sijaan, olisimme pyytäneet Subia aloittamaan Kauniiden ja Rohkeiden uusinnat kello kuuden telenovelan paikalla?

Tuhkimotarina oli myös kivasti arjesta irtaannuttava. Kuvauspaikka oli eksoottinen, ja niin myös ihmiset. Ja että espanjan kieli on intohimoista! Ei tarvinnut katsella samoja tavallisia naamoja päivästä toiseen.
Juoni oli yksinkertaisesti koukuttava, niin ei sarjaa voinut olla seuraamatta. On tietysti asia erikseen, jos jollain ei riitä huumorintaju ja vapaamielisyys sarjan katsomiseen. Telenovelissahan on kyse tavallaan sadusta, ja sitä Tuhkimotarina oli.

6

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Estrambótica

      Tuossahan ne syyt taisivat tulla. Joka päivä oli pakko katsoa Gorditan, Chiquin, Franklinin, Olimpian sun muun porukan sähellystä :)

    • Chiquitita

      Koska Tuhkis vaan on niin paras! Hahmot oli huippuja, espanjan kieli on ihanaa, juoni oli loistava ja hauska jne...! En mä jaksa ees perustella. Vaikka monien mielestä Tuhkis oli surkee ja huonosti tehty ylinäytelty hömppä-sarja, niin jossain vaiheessa se vaan iski ja jäin täysin siihen koukkuun, enkä voinut tehdä sille mitään, enkä kyllä haluakaan, Tuhkis on parhain juttu, mitä mulla on ikinä ollut mun elämässä! (Siis jos ei lasketa perhettä yms...)

      • pirulliseen, ou jep

        Oi kun ihanan rehellisesti osasit asian ilmasta! Mulla myös on fiilinki että se on ainakin yks parhaita juttuja mun elämässä, ja anto taas vuoooooosien tauon jälkeen inspiraation alkaa opiskella espanjaa jota nyt siis vuoden olen taas tankannu ja on ollu inspiroivaa todeta miten suht helposti sitä on omaksunu, olen muutenkin ollu taas kiinnostunu monenlaisista espanjankielisiin kulttuureihin liittyvistä asioista, ja kiinnostus tosiaan pulpahti pintaan tän sarjan myötä.
        Onhan telkusta tullu muitakin espanjankielisiä sarjoja männä vuosina mutta ykskään ei oo mua silleen sytyttäny ku tää "surkee" Mi Gorda Bella.

        Sarjan näyttelijöiden välillä aika suoraviivanen ja menevä tyyli oli vaan plussaa, eikä sarjassa onneks harrastettu Kauniille ja rohkeille tyypillistä vaan lähikuvia kasvoista, vaan aina kuvassa useimmiten kokonaisia kohtauksia, toki myös lähikuvia selvähän se.
        Yhdenkään jakson aikan ei kyllä tullu edes minuutin hetkeä et ois alkanu, hohhoijaa haukottelemaan. Ehkä jotku Valentinan ja Orestesin lemmenkohtaukset kynttilöineen oli vähän pitkästyttäviä mutta kokonaisuuden ohessa nekin menetteli.

        Omalla omituisella, omaperäisellä tavallaan hyvin tehty sarja vaikka ne jotka kattoo sitä "väärästä puusta" eli pelkästään kiinnittäen huomiota siihen oliko sarja yleisten standardien mukaan hyvä vai huono, ei sitä kyllä tajuu. Toi telenoveloiden maailma on tietysti ihan omansa, toiset tykkää, toiset ei.
        Ja mä oisin kyllä tosiaan myös toivonu Tuhkiksen tilalle jotain espanjankielistä telenovelaa, en todellakaan voi kattoo nihkeetä Lemmen viemää.
        Zorrolla on niin huono aika et hyvin vähän oon sitä kattonu, hyvä jos kaks jaksoa.


    • pirulliseen, oo jep

      "Mä jäin kiikkiin pirulliseen, o ou jep" kuten Rauli Somerjoki laulo.

      Eka kun aloin kattomaan Tuhkista kiinnitin lähinnä huomiota Chiquiin, ai että tässä on toi nainen jolla on ihanat pitkät kiiltävänmustat hiukset ja katoin sitte puolivahingossa seuraavanakin päivänä - ja sarjan henkilöhahmot vaikutti niin ihanan epäuskottavan värikkäiltä et oli taas pakko kattoo kolmantenakin päivänä ja seuraavana ja sitte sitä tajus että tätä on seurattava ihan joka päivä, se oli niikus päivän kohokohta.

      Värikkäät hahmot, vaatteet, dramaattinen tyypittely, menoa ja meininkiä, eksoottiset lavasteet tai kuvauspaikat, ihana venezuelan espanja, musiikkia ja vauhtia. Hirveitä juonenkäänteitä vailla mitään laimennusta, todellinen chilipippuri sarjojen usein niin latteessa tarjonnassa.
      En panis pahitteeks vaikka koko sarja tulis jossain vaihessa ihan pokkana uusintana ensimmäisestä jaksosta viimeseen asti!

    • gordabella

      ...jäin minäkin! Siis vain siksi, että sarja oli (ja on edelleen) niin loistava. Juoni, näyttelijät, hahmot yms... Siis oli aivan ihanaa seurata Tuhkista, kun omassa elämässä ei tapahtunut mitään, ja kun tuntui ettei muuta jaksa. Sarja oli myös minulle parasta mitä oli tapahtunut pitkiin aikoihin! Kuin huumetta...

      • harare

        Kuvittelin, että mulla on ikää ja elämänkokemusta senverran, etten sorru jokapäiväiseen telkkarisoopaan. Mutta toisin kävi.
        Tuhkimotarina on paras saippuaparodia maailmassa, kieli poskessa ylinäytelty, hauska, värikäs ja täynnä draamaa. Ei tarvitsee erikseen mainita niitä venetsuelan kuvankauniita naisia (voi sitä Chiqiä!) ja ahniinsyötövönnäköisiä miehiä :-) Kiitos sille sarjalle löysin espanjan kielen, Jeremiaksen ja Latina-Amerikan popmusiikin. Jeremiaksen musa on aivan loistavaa (kaunein helmi megahitti 'Tu').


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5327
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      32
      3544
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      56
      2927
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2135
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1896
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1676
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1195
    Aihe