Kaikille vatipäille

M@k3

Jotka vetivät herneen nenäänsä väitteestäni että Jumalan olemassaolemattomuus on todistettu, en jaksa vastata teille kaikille yksi kerrallaan, vaan tarjoan teille tämän linkin.

50 todistetta siitä että Jumalanne on mielikuvitusta:
http://godisimaginary.com/

Lukekaa ja itkekää, juo teidän suolaisia kyyneleitänne kuin Eric Cartman >:P

12

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vatipäälle

      eli nyt sitten taas vaihteeksi väitätte että "on todistettu", kun taas vähän aikaa sitten väititte "ettei kukaan ole väittänyt että olisi todistettu"


      oli koettakaa nyt päättää mitä mielipidettä edustatte...

      • M@k3

        Joku hihhuli joka on tuollaista väittänyt.


      • Täällä palstalla on monenlaista kirjoittajaa, ateisteja ja uskovia, ja ateistejakin on erilaisia. Ateisteja yhdistää se, että he eivät usko jumalaan/jumaliin. Tämän yksityiskohdan ulkopuolella mielipiteet sitten leviävät vähän. Jotkut voivat sanoa että on todistettu että jumalaa ei ole. Toiset voivat todeta että jumalan olemassaoloa tai olemattomuuttaa ei voi todistaa, mutta se ei tee mistään jumalasta silti totta. Kolmannet voivat vedota siihen että jumalan määritelmä on niin epämääräinen että siitä ei kannata edes keskustella.

        Ateismiin ei kuulu dogmaattista oppia siitä miten jumaliin suhtaudutaan, joten ei ole mitään yhtenäistä mielipiderintamaa jossa kukin olisi asiasta täysin samaa mieltä, täysin samoin perustein. Eikä pidäkään olla. On vain yksilöitä, joilla on oma henkilökohtainen näkemys asiasta.

        Valitettavasti tästä seuraa ulkopuolisen näkökannalta sellainen tilanne että ateismin oppi vaikuttaa ristiriitaiselta, mutta se johtuu vain siitä että ulkopuolinen ei ole ymmärtänyt sitä että ateismi ei ole yhtenäinen oppijärjestelmä.

        Monet ovat varmasti päättäneet mitä mielipidettä he asiassa edustavat, mutta se ei välttämättä ole sama kuin kaikilla muilla. Valitettavasti kaikki ateistitkaan eivät aina tiedosta sitä että on olemassa toisiakin ateisteja jotka mahdollisesti ajattelevat toisin näistä asioista.

        Voin osoittaa missä virhe syntyi:

        >>> eli nyt sitten taas vaihteeksi väitätte että "on todistettu", kun taas vähän aikaa sitten väititte "ettei kukaan ole väittänyt että olisi todistettu" >>>

        Tässä käytetään monikkomuotoja "väitätte" ja "väititte". Niin ei tapahtunut. Oli yksilö tai yksilöitä, jotka väittivät yhtä näkemystä asiasta, sitten toinen yksilö tai yksilöitä, joilla on erilainen näkemys asiasta. Näin se vain on että ihmisillä on omia näkemyksiä eikä välttämättä yhtenäistä harmoonista mielipidettä jonka kaikki tunnustaisivat. Tämä johtuu siitä että ateismi ei ole uskonto.

        Toivon ettet soveltaisi uskontomaisia piirteitä asiaan joka ei ole uskonto, kuten se että olisi yksi kirjoitettu totuus asiasta kuin asiasta. Meillä on vain omat mielipiteemme. Harmi, jos ne menevät joskus ristiinrastiin, pahoittelu siitä.


    • puusilimä

      ei riitä kun se on eri kielellä kuin suomi tai turku. luuletko että monestioksennettu jeesuksenpalvoja ymmärtää muita kieliä?

      ne on aika yksinkertaisia ja pitäisi ehkä olla I-SOT KIR-JAI-MET JA TA-VU VII-VAT.

      :D

      • --GG---

        i understand english and i say to u good night :)


      • puusilimä
        --GG--- kirjoitti:

        i understand english and i say to u good night :)

        care about speaking english.

        انا احيب الارابية

        did you read those web pages?


    • miljoonia

      ..todistuksia sitä, että Jumala on! ;) Mitä tuo nyt on, viisikymmentä epäonnnistunutta väitettä, vastaan miljooonat varmat. ;)

      Väitteelläsi on sama vaikutus, kuin pisaralla vesisaavin uurteessa.

      • konna

        ovat? Anna edes yksi validi todiste jumalan olemassaolosta.

        Aha, sulla ei ollut sitä? No, niinpä niin, vaikka piti olla miljoonia...


    • vähän paha alkaa lukemaan ku en osaa englantia..ei oo koskaan oikeen jaksanu opiskella sitä. :D Mutta ehkä on ihan hyvä vaan että en rupea sitä kääntämään koska voisin vaan tulla surulliseksi siitä että ihmiset ovat pahasti hukassa..
      Eikä kenenkään ihmisen kirjoitukset voi todistaa Jumalasta yhtään mitään.. Kyllä luulis teidän sen tajuavan että ihmisen tieto ja taito on aika rajallista.

      • sinua..

        " Eikä kenenkään ihmisen kirjoitukset voi todistaa Jumalasta yhtään mitään"

        Hassua. Nimittäin kaikki uskonnot ovat ihmisten keksimiä ja uskonnolliset teokset ihmisten kirjoittamia. Niin kuin teräsmieskin.


      • tuiskutytölle

        Kun tarpeeksi kauan roikut tällä pastalla niin huomaat miten samat väitteet toistuvat vuodesta toiseen. Sillä mitä sanot ei varmasti ole mitään merkitystä. Maailma täynnä ihmisiä joilla on mitä erilaisimpia mielipiteitä asioista. Se asia ei muutu miksikään kommentoitpa näitä kirjoituksia tai et.

        Helposti käy niin, että saat vait pahanmielen kun huomaat, että osa ihmisistä ei anna mitään arvoa sinulle tärkeille asioille tai ovat niistä erimieltä. Tällä palstalla ateistit ja uskovaiset lähinnä purkaavat omaa pahaa oloaan toisiinsa. Ehkä paineiden purkaminen on välillä ihan hyvä asia, mutta sinun kannattaisi suunnata mielenkiintosi sellaisiin asioihin jotka ovat tärkeitä. Täällä todennäköisesti vain pahoitat mielesi ja vieläpä aivan turhaan.


      • Retrohetero

        niin pelkkiä tosiasioita siellä lauotaan...
        Toisaalta voi siitä paha mieli tulla hetkeksi jos
        oma pieni vaaleanpunainen satumaailma romahtaa
        kun alkaa oikein tosissaan miettimään sivuilla
        mainittuja asioita järjellä eikä
        jeesus-suodattimen läpi. Kannattaa kestää,
        lopulta kiität itseäsi kun olet kääntynyt
        ateistiksi ja tajuat kuinka turhaa oli koko
        uskonto...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      133
      2856
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      57
      1868
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      95
      1832
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      302
      1781
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      117
      1215
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe