Minun aloitukseni eilen tuosta aiheesta:kun mehiläiset kuolevat on ihmisella neljä vuotta aikaa sanoi Einstein, siihen oli tullut kysymyksiä, niin että vastaan tässä:
Tuo tieto on peräisin perjantaina ja tänään tulleesta Radioateljeen dokumenttikuunnelmasta "
Alussa oli informaatio-Mutta mitä lopussa", esitetty Perjantaina klo 23 ja tänään eilen Sunnuntaina klo 13.
Siinä kerrotaan siitä, miten mehiläiset eivät enää pysty lähettämään viestejä toisilleen ja näin ollen tärkeää informaatiota joka on heille elintärkeää.
Esim mehiläistalouden professori Heikki Hokkanen kertoo mehiläisten viestintäsysteemistä ja sen tuhoutumisesta.
Käsikirjoituksen on tehnyt Tapio Tamminen.
Voit kuunnella viikon ajan tämän radioateljeen ohjelman täältä:
http://areena.yle.fi/hae?pid=243159
Kuuntele ihmeessä.
Mehiläiset ovat jo kuolleet mm USA:ssa, Kanadassa, Itävalllassa, Puolassa.
Tuo tieto on peräisin perjantaina ja tänään tulleesta Radioateljeen dokumenttikuunnelmasta "
Alussa oli informaatio-Mutta mitä lopussa", esitetty Perjantaina klo 23 ja tänään eilen Sunnuntaina klo 13.
Siinä kerrotaan siitä, miten mehiläiset eivät enää pysty lähettämään viestejä toisilleen ja näin ollen tärkeää informaatiota joka on heille elintärkeää.
Esim mehiläistalouden professori Heikki Hokkanen kertoo mehiläisten viestintäsysteemistä ja sen tuhoutumisesta.
Käsikirjoituksen on tehnyt Tapio Tamminen.
Voit kuunnella viikon ajan tämän radioateljeen ohjelman täältä:
http://areena.yle.fi/hae?pid=243159
Kuuntele ihmeessä.
Mehiläiset ovat jo kuolleet mm USA:ssa, Kanadassa, Itävalllassa, Puolassa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sitä mistä tämä johtuu onkin ihmeellistä??
Jos nää pojjat täällä käyttäisivät tuon mahtavan määrän energiastaan pienen verrankaan tähän pohdintaan, ois mukavaa kuulla heidän ajatuksiaan muustakin kuin toisistaan.
No, aika aikaansa kutakin.
Mutta todellakin jo Einstein kommentoi tuolla tapaa mehiläisten joukkokuolemaa, kyllä oli viisas mies, hän jo silloin ennusti magneettikenttiemme vai ilmastonko ? muutoksia.
Ehkäpä eivät jaksa kuunnella tuota ohjelmaa, tunninhan se kestää.
Kuuntelitko sinä, ja jos niin mitä pidit?
Minut se kyllä herätti kertarysäyksellä.
Neljä vuotta siis ollaan elossa, entäs sitten mitä tapahtunee?
Vippaako koko maapallo radaltaan.
Etelänavalla on jo katastroofinen sulaaminen käynnissä.
Ja se jätelautta siellä Atlantilla, sehän on aivan mahoton asia.
Amerikan mantereen kokonen ja kaksi metriä syvä.
Kyllähän se nyt kertoo jotakin palstan tasosta jos Mannerheimin mahdollinen homous on paljon tärkeämpää kuin planeettamme pelastaminen.
Maapallo tuhoutuu ja täällä vain kiinnitetään huomio ja energia jo 1951 vuonna kuopattuun äijään.
Mannerheim ei kyllä nyt ole avuksi vähääkään tämän planeetan pelastamiseksi.
"Etelänavalla on jo katastroofinen sulaaminen käynnissä. "
Mikä ihmeen katastrofaalinen sulaminen, voitko tarkentaa? Ei kannattais uskoa mitä ilmastouskovaiset tuputtaa, nykypäivän jehovia. Käytä omia aivojasi tahvo.
Tahvo imuroi kaiken propagandan itseensä ja sitten vielä kehtaa ulostaa niitä eri paikoissa.
kun ei tieto riitä..ei ilmaston lämpeneminen oo mikään omien aivojen asia...tahvo!
Einstein oli ehkä pirun kova fyysikko, mutta aivan pihalla biologiasta. On nimittäin muitakin ruokakasveja kuin pölytyksen kautta lisääntyviä. Toisaalta, on myös muita pölyttäjiä kuin mehiläiset. Taitaa Einsteinin sanomaksi väitetty juttu olla huuhaata. Sitä ei löydy mistään virallisista yhteyksistä.
Ovat pölyttäjiä parhaasta päästä.
Löysihän se tuo mehiläistalouden professorikin sen Einsteinin ennustuksen: kun mehiläiset kuolevat niin ihmisellä on neljä vuotta aikaa...
Ja elektromagneettisia kenttiähän se varmastikin pystyi tutkimaan ja ennustelemaan, mehiläisellä on takaruumiissaan magneettikiteitä joilla se vastaanottaa tärkeää informaatiota toisiltä mehiläisiltä, ja kun magneettikentät häiriintyy niin mehiläiset kuolee, koska he eivät enää osaa lentää takaisin kotiinsa, eivätkä saa tietoa ravintopaikoista.
Että voikohan kännyköiden säteilyaallot häiritä mehiläisten herkkyyttä ja niin näköjään epäili joku alasta paremmin tietävä biologia-alan tutkijakin. Kyllä tuo asia huolestuttaa ja joidenki tuttujen kanssa on asiaa seurattu.
Nämä magneettikiteet uskoi tuo mehiläistalouden professori Heikki Hokkanen olevan juuri herkkiä magneettikentän muutoksille, menee niin sanotusti tutkat sekasin jos magneettikentät muuttuvat.
kuin tänään arvaamme. Kasvien hedelmöityksestä on vakiintunut tietty käsitys pölyttäjistä, sellaisista kuin mehiläiset. Kukin aika selittää ilmiöt omilla käsitteillään, uskoen niiden olevan ainoita reaalisia käsitteitä.
Radio-ohjelmakin teki tietysti näin. Väliin ihmeteltiin, miten hienosti muutaman milligramman aivot kykenevät selviytymään vaativista viestitys-, koodaus ja suunnistamisongelmista, pesän yhteisestä tietoisuudesta yms. puhumattakaan. Selitykset ovat hyviä, mutta kovin epäuskottavia. Kuva muuttuu, jos ottaa muutaman toisinajattelijan käsitteen lisäksi.
Hyönteisiä ja erikoisesti mehiläisiä seuraavat tietyt luonnonhenget. Mehiläisiin ne ovat suorastaan yhtyneinä. Mehiläisten oma yhteinen tietoisuus on peräisin ryhmäsielulta, jonka ansiosta mehiläisten tietoisuus on yhteistä, ne kykenevät parvena toimimaan kuten yksilö tai kuin ihmisen viisi sormea.
Varsinaisen kasvien hedelmöityksen tekevät nuo hyönteisiä seuraavat luonnonolennot, jotka ovat peräisin eläinten ryhmäsieluista. Niillä on tärkeä merkitys kasvin kukan ja siemenen / hedelmän muodostukseen. Runollisesti ilmaisten äitinä on maa ja isänä taivas. Siksi pitäisi kunnioittaa isää ja äitiä, niinkuin kirja laveasti sanoo. Jos vuodenaikain kulku ja mehiläisten elämä ovat menneet / menossa sekaisin, on syytä olla huolissaan; tilanne on mennyt varsin pitkälle huonoon suuntaan. Sinne on menossa myös ihmisen tulevaisuus.
En kykene antamaan valmita vastauksia, mutta aiheellisia kysymyksiä, jotka odottavat vastauksia:
- onko kemiallinen sodankäynti luontoa vastaan mennyt maatalouden toimesta jo liian pitkälle?
- onko eläinten huono kohtelu saanut eläinten ryhmäsielujen toimintamahdollisuudet jo uhanalaiseksi? Mehiläisten elinmahdollisuudet häviävät, samoin ihmisen?
- onko elekromagneettisia kenttiä luotu surutta aina kun on ollut ihmisillä siihen joku sotilaallinen tai siviilitarve?
Elektromagneettinen kenttä vaikuttaa kasvillisuuteen ja yleensä elävään luontoon.
http://www.zeitenschrift.com/magazin/56-urzeitcode.ihtml
Kasveilla on tehty koketa sähkökentän kanssa ja saatu aikaan kasvimuotoja, joiden katsotaan olleen olemassa miljoonia vuosia sitten, ei enää ilman sähkökenttää. Sitä tarjotaan vaihtoehtona toiselle luonnottomuudelle, geenimanipulaatiolle. Kukaan ei tunnu olevan kiinnostunut nykyihmisen ravinnon laadusta, ja millä edellytyksillä sitä pitäisi tuottaa. Vain bisnes kiinnostaa. Ajan pyörää halutaan kääntää otaksuttuun tulevaisuuteen tai koettuun menneisyyteen uhohtaen tämän päivän ja sen vaatimukset.
Hei, olipa ilo nähdä noin perusteellisesti pohdittuna tätä asiaa.
Minä uskon kyllä tuohon elektromagneettisten kenttien aiheuttamaan mehiläisten sekoamiseen reiteistään ja näin ollen heiltä jää ravinto saamatta, he eivät kerta kaikkiaan enää pysty vastaanottamaan signaaleja toisiltaan ja kuolevat.
Mehiläisillä on monimutkainen "tanssi" jolla he viestittävät erilaisia asioita toisilleen.
Samoin kuin sinäkin oletan myös tuon ihmisen aheneuksissaan suorittaman joukkotuhon erilaisten eläinten keskuudessa myrkyttämällä nämä halvalla kelvottomalla ravinnolla (hullun lehmän tauti, lintuinfluensa) aiheuttavan myös lopulta ihmisen oman sukupuuttoon menehtymisen.
Kasveja ja eläimiähän me syömme.
Uskon että olemme tässä naputellessamme myöskin aiheuttamassa elektromagneettisten kenttien muutoksia, joista eivät ainakaan mehiläiset kovin innoissaan ole, kun eivät kotiinsa enää osaa lentää.
Sama homma varmaan kohta Suomessa siis jos ei olekkin jo.. Ainakin täällä Iisalmessa, en ole nähnyt kuin kuolleita mehiläisiä ja niitä on pirusti! Tielläkin kun kohdistaa katseen maahan niin kymmeniä mehiläisen raatoja näkyy..
Lehmusten alla. Tai siis minä olen nähnyt kamalasti mehiläsistenraatoja täällä iisalmessa lehmusteiden varsilla. esim. teollisuuskylän läpi kun kävelee ja on paljon lehmuksia niin nitten aluset on täynnä kuolleita mehiläisiä. Mistä johtuu?
touhut senverran,että ovat päättäneet päättää päivänsä.
On aina ilo nähdä keväällä jo mehiläisiä heti kun ensimmäiset yli 10 asteen lämpötilat tulevat. Ihan äskettäin oli uutista jossain, että Yhdysvaltain mehiläisistä olisi 1/3 osa hävinnyt eli niitä siellä kuiten on vielä. Jotain virusta epäilevät katoamisten syyksi.
Tuskinpa tuo ihan yksiselitteinen asia olisi. Syitä voi olla monia, kuten pelloille kaadetut hyönteis-sun muut myrkyt, radioaallot, magneettikentän muutokset, saasteet, ym. Joka tapauksessa eihän pelkästään mehiläisiä ole kuollut, vaan lintuja, kaloja ja sen sellaisia ihan ryhmissä.
Kyllä tämä mielestäni kertoo siitä, että tämä luontoa tuhoava riistokapitalismi on tullut tiensä päähän. Esimerkiksi ei oteta huomioon ollenkaan sitä, että luonto on diktatuuri ja sen tuhoajat tuhoutuvat ennenpitkää. Saasteita ja luonnonvarojen tuhlaamista tulee jatkuvasti lisää, kun ihmiset euronkuvat silmillä täällä elelevät.
Hävettää kyllä jättää jälkipolville tällainen raiskattu maapallo. Mikäli suurinpana tekijänä tässä on magneettikentän muutokset, niin otetaanpa huomioon eräs asia: aurinkotuulet. Maapallon magneettikenttä suojelee meitä auringosta tulevilta hiukkasilta ja jos se heikkenee tarpeeksi, ei yksinään ihminen enää täällä kuleksi.
Nyt on jo kiire
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/109047-mehilaisten-joukkotuho-”on-jo-kiire”
Mikä ihmeen end?
http://www.yle.fi/uutiset/viihde/2009/11/nasa_ampuu_alas_vaitteet_maailmanlopusta_1148137.html
http://www.yle.fi/uutiset/kulttuuri/2009/11/saksalaistutkija_maailman_loppuminen_vuonna_2012_on_laskuvirhe_1138360.html
http://www.netikka.net/mpeltonen/nibiru.htm
http://astrobiology.nasa.gov/ask-an-astrobiologist/intro/nibiru-and-doomsday-2012-questions-and-answers
http://www.avaruus.fi/kysy-tutkijalta/tahtitiede-faq/seuraako-mayojen-kalenterin-loppumisesta-vuonna-2012-maailmanloppu.html
http://www.avaruus.fi/kysy-tutkijalta/faq/aiheuttaako-planeetta-nibiru-maailmanlopun.html
http://www.uusisuomi.fi/viihde/73735-maailmanloppu-2012-pelottaa-”olen-kurkkua-myoten-taynna”
http://fi.wikipedia.org/wiki/2012
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nibiru
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mayakalenteri#Myytti_maailmanlopusta_2012
No olisko siksi, että luonto raivataan asutuksen tieltä ja että pakokaasut lisääntyvät enemmän ja enemmän. Ei sen kummempaa. Tosi hienoa, toivottavasti ihmiset on nyt tooosi ylpeitä itsestään ja voivat turvallisin mielin hankkia vielä lisää lapsia maailmaan.
http://www.abc.net.au/science/articles/2008/10/23/2399492.htm?site=science/indepthfeature&topic=latest
English
Tämä mehiläiskato on jatkunut joitain vuosia. Täytyy sanoa, että hyvin huolestuttava asia on kyseessä. Ihmisen piikkiin menee. Ihminen tuhoaa elämän tasapainon määrällään ja markkinatalouskilpailullaan.
hmm. Montakohan eliötä täällä on kuollut sukupuuttoon jo miljoonien vuosien aikana. Evoluutio kyllä täyttää sitten monet aukot, mutta kuinka kauan se kestää, on toinen juttu. Ihminenhän ei ole tarpeellinen otus täällä, joten kyllä luonto jatkaa menoaan, vaikka joka iikka homo sapiensia veivinsä heittää. Että aika turhaa vetää kelloa taaksepäin, kun maailman ihmisten juna jokapauktessa puksuttelee eteenpäin. Miten kaikki maailman maat muka saataisiin samaan pakettiin joissain asioissa, kun ei sitä tähänkään asti ole tapahtunut.
enään muutamaan vuoteen kuistilla olevaa kennostoa poistanut.