Tätä ei vasemmisto

Loistava selvitys kertoo.

Nato-jäsenyyden vahvistavan Suomen turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. Liittokunnan voimavarat ennaltaehkäisisivät Suomeen kohdistuvan sotilaallisen painostuksen, hyökkäyksen uhan tai sotilaallisen hyökkäyksen mahdollisuutta.
2135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tilattu selvitys, varta vasten :)

Äänestä

"Liittokunnan voimavarat ennaltaehkäisisivät Suomeen kohdistuvan sotilaallisen painostuksen, hyökkäyksen uhan tai sotilaallisen hyökkäyksen mahdollisuutta."

Otetaanpa ja käännetään tämä SUOMEN kielelle.


Nato ehkä ennaltaehkäisee...!

Siis jo ensimmäiset kolme sanaa ovat monitulkintaisia yhdys-sanoja, joilla tyypillisen poliittisen jargonin tapaan harhautetaan ja hämätään lukijaa,

1) mikä liittokunta, eikös se olekaan Nato? Mikä yleensä on liittokunta jne...

2) voimavarat, henkisen kasvun voimavarat, joo... mutta onko armeijoilla voimavaraa vai voimaa vai varavoimaa vai iskukykyä vai sotilaallista voimaa?
Voimaa jonkin varalle, siis olettaen että jne..

3) Ennaltaehkäisy... ehkäisy... ehkä eli jos..
Ja sitten laitetaan vielä kond. pääte -isi (tapahtuma tms. voISI tapahtua, juoksISI jne.)
..saadaan sanahirviö ´etukäteen jossisi`.
Eli eki tulee, jos jos... tai jos ja/tai jos... Voitan lotossa JOS olen veikannut JA/TAI JOS minulla on 7 oikein.
NATO ehkä estää jotain, jos...
siis... Nato voisi estää varauksin...

Ja ei se vielä lopu...
ennaltaehkäisisi.. ..ksen mahdollisuutta.
Mahdollisuutta? Miksi ei sanota hyökkäystä.
-ehkäisee hyökkäyksen.
Miksi ei sanota niin, vaan sanotaan
ehkä ehkäisee mahdollisesti jos...

Siksikö, että se on totta?
Ja mikäkö?
No se, että
Nato ehkä mahdollisesti saattaisi etukäteen ehkäistä hyökkäyksen.
Tai sitten ei.
Missään tapauksessa se ei estä.
Muutenhan sanamuoto olisi ..ennalta estäisi..


Fifti-siksti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pysty kumoamaan. kirjoitti:

Loistava selvitys kertoo.

Nato-jäsenyyden vahvistavan Suomen turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. Liittokunnan voimavarat ennaltaehkäisisivät Suomeen kohdistuvan sotilaallisen painostuksen, hyökkäyksen uhan tai sotilaallisen hyökkäyksen mahdollisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu