Kirkkovero

Miten "uskovaiset" ihmiset voi olla niin putkinäköisia kirkosta eroamis asiassa?
Ei se ihmisen uskonto mihinkään katoa jos ei halua uskonnon vakauden olevan kiini joka kuukausi maksettavasta kirkollisverosta!
En usko että Jumala hylkii ihmisiä jotka ei maksa kirkolle.
Jos katsotte itseänne vähä tarkemmin esim kaulan alueelle, huomaatte että teillä on kaulapanta ja siihen kiinitetty paksu rautaketju jonka päässä on verokarhu joka teidän logiikalla määrittelee kuka on uskovainen ja kuka ei!
8210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kirkollisvero on jäsenmaksu, jonka tuotolla katetaan kirkon tomintaa. Siitä on tietenkin vähennetty valtiolle menevät kulut veronkannosta.

Minä ainakin maksan iloiten ja vapaaehtoisesti jäsenmaksuni kirkolle ja lisäksi toimin vielä vapaaehtoistyössäkin vapaa-aikanani. Se ei tietenkään ole uskon mitta tai edellytys, jolla Jumala-suhteeni jotenkin täydentyisi. Näin olen omalta osaltani mukana laajassa Jumalan valtakunnan työssä tukien jäsenmaksullani kirkon arvokasta työtä ihmisten keskellä mahdollistaen osaltani sen toiminnan, jonka koen erityisen tärkeäksi itsekkään maailman keskellä elävien ihmisten parissa.

Jos on putkinäköistä tukea tärkeäksi katsomaansa työtä, on putkinäköisyydellä aivan uusi merkitys.

Äänestä
  • Ilmasin asian tahallaan syyttävästi, onko se oikein? no ei todellakaan! käänsin asian toisin päin, tiedät varmaan mitä tarkotan. Itse en usko jumalaan, uskoni meni rippikoulussa. Jos haluaa maksaa kirkolle niin maksaa, yleensäki jokainen joka Uskoo myös maksaa/avustaa kirkollista toimintaa.
    Uskonto ja raha ei pitäisi liittyä toisiinsa, Miksi uskosta pitää maksaa? tiedän että kyllä mihin se raha menee, Mutta ilman maksua ei oikeutta Kirkon toimiin, eli Uskonta maksaa!

    Äänestä

En usko rikastuvani, jos jättäisin veroni kirkolle maksamatta. Ei se sentään niin paljoa ole! Turhaa ja joutavaa ja tyhmääkin lässytystä!

Äänestä
  • En ole pihi ,en Rahan takia ole kirkosta eronnut syy on ollut aivan eri!
    Jos et ymmärrä mitä olen kirjottanut,ei kannata ehkä vastata;)
    Periateessa ymmärräsit ja vastasit.Pihi=ei rahaa,ei uskontoa!
    Pistän varmasti rahaa hyväntekeväisyyten paljon enemmän kuin 20 teistä maksaa kirkkoveroa!

    Äänestä

Paavin orjille kaulapannan on pistänyt Saatana itse, joka demoneineen ilveilee alttarin takaa

Äänestä
  • Onkohan saatana siirtänyt Suomen papeille sovinismin vai kuuluko seki uskontoon?

    Äänestä

  • caby kirjoitti:

    Onkohan saatana siirtänyt Suomen papeille sovinismin vai kuuluko seki uskontoon?

    ja typerä myös. Jos tuollaisilla olkiukoilla pitää itselleen perustella uskonnottomuuttaan niin heikkoa on.

    Äänestä

  • syytös, kirjoitti:

    ja typerä myös. Jos tuollaisilla olkiukoilla pitää itselleen perustella uskonnottomuuttaan niin heikkoa on.

    Nykypäivänä Uskontoon kuuluu sovinismi, ihan iltäpäiväLööpeistä voi lukea siitä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Caby kirjoitti:

Miten "uskovaiset" ihmiset voi olla niin putkinäköisia kirkosta eroamis asiassa?
Ei se ihmisen uskonto mihinkään katoa jos ei halua uskonnon vakauden olevan kiini joka kuukausi maksettavasta kirkollisverosta!
En usko että Jumala hylkii ihmisiä jotka ei maksa kirkolle.
Jos katsotte itseänne vähä tarkemmin esim kaulan alueelle, huomaatte että teillä on kaulapanta ja siihen kiinitetty paksu rautaketju jonka päässä on verokarhu joka teidän logiikalla määrittelee kuka on uskovainen ja kuka ei!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu