Bensa on kallistunut viime vuosina huimaa vauhtia. Kun öljyvarat käyvät yhä niukemmiksi, vaikeammain saataviksi ynnä joutuvat entistäkin enemmän valtapoliittiseksi pelinappulaksi, nousu tulee taatusti jatkumaan.
Paljonko 95:n litrahinta on viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Tätä menoa jopa 3 - 5 euroa. Pienipalkkaisella ajelut voi jäädä aika vähiin, firman ajopelillekin tullee siinä tilanteessa oman ajon suhteen rajoituksia.
BENSAN HINTA V. 2013
9
1235
Vastaukset
- Martti H
Äänestän viiden euron puolesta vuodelle 2015. Ainoana esteinä näin korkealle hinnalle näen kysynnän voimakkaan laskun. Silloin köyhimmissä maissa pitäisi lähemmäs miljardin ihmisen kuolla jostain sellaisesta syystä, joka ei vaikuttaisi länsimaihin.
Tuontanto ei pysy kysynnän perässä enää vaan tuotanto on kääntymässä laskuun.- minäkin veikkaan
toki tuotanto pyörii täysillä, ja katteet kasvaa. Nyt kannattaa sijoittaa ylimääraiset eurot nesteoiliin. Meillä mennään kuponkeihin jotta kiina, intia ja muut pääsevät kokeilemaan autoilun ihanuutta. Itse ajan jo enenevässä määrin polkupyörällä.
- nämä
blug-in hybridit joita voi ladata kotona/työpaikalla/huoltoasemalla
latauksella ajaa silloin n. 100 km ja sitten vasta polttomoottori käynnistyy, ja kun on vielä se jarrutus energian talteenotto, voi tuollaiset 300 km ajaa n. 7-10 litralla yhtäsoittoa. Jos pysähtyy välillä syömään tms. voi akkua ladata tällöin, jolloin taasen pääsee sen 100km ilman bensaa.- peak oil
Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!
Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä. - järkevää.
peak oil kirjoitti:
Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!
Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.Ainoa käyttökelpoinen ja järkevä energiantuottaja on tällä hetkellä ydinvoima.
Euroopassa rakennetaan yli 30 uutta ydinvoimalaa 10 vuoden sisällä.
Autot tulevat siirtymään sähköön kuten jo rautateillä on.
Auton täytyy tietenkin kuljettaa energia mukanaan toisin kuin junan.
Uskon kuitenkin tulevaisuudessa energian siirtyvän autoihin langattomasti teiden alle rakennettavista linjoista.
- mikhaildenisov
kun asuin Amerikassa 70-luvulla siellä bensa
makso 0,62$ gallonalta(3,8 l)siis n.16 senttiä litralta ja dollari oli silloin halvempi ku nyt.Oi niitä aikoja... - autoilija1
22.6.2013 kouvolan
Neste Oil Express: Tanhuantie
Katuosoite:
Tanhuantie 1
Kuvaus:
ex-NEX
Hinnat
95E10: 1.539€ 22.06.2013
98E05: 1.589€ 22.06.2013
Diesel: 1.399€ 22.06.2013
kymenlaakson alueella iha suhkot hintast - Kaasupohjaan
Gasumin asemilla sekä maa- että biokaasu selvästi alle euron jokapäivä! Eikä tarvi edes jonottaa! Tainnut muuten olla edullisin vaihtoehto jo vuodesta 2004, jolloin metaani vapautettiin liikennekäyttöön.
- Guzz
On se kumma, kun suomalaisille ei kelpaa maakaasu, ei kelpaa etanoli, ei kelpaa sähkö, eikä edes hybridit.. vaihtoehtoja bensan boikotoimiselle kyllä on. onko vika suomalaisissa vai nesteen ja amerikkalaisten öljy-yhtiöiden lobbauksessa?
Nestekaasua pitäisi vielä saada Suomeen käyttöön mainion energiatiheytensä vuoksi, ei tarvitsisi metsästää koko ajan kaasuasemaa vaan 1 tankkaus riittäisi todella pitkälle, esim. keskivertosäiliöllisellä 1200km:lle - ja jos poistaa bensatankin ja korvaa sen toisella pönikällä, pääsee 2400 km/tankkaus. Valtio on toki kieltänyt tämänkin huvin: "Lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä."
Monissa muissa euroopan maissa nestekaasu- kaasu- hybridi- etanoli- ja sähköautot eli vaihtoehtoiset energianlähteet ovat yhteensä yleisempiä kuin bensa- ja dieselautot. Nestekaasua voi saada jopa jokaiselta huoltoasemalta ja löytyy toki myös huoltsikoita, joilta ei edes enää saa bensaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142840Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212771Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt242687Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162438Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771772Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501698Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261676Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431461- 1461349