BENSAN HINTA V. 2013

MR. KUTVONEN

Bensa on kallistunut viime vuosina huimaa vauhtia. Kun öljyvarat käyvät yhä niukemmiksi, vaikeammain saataviksi ynnä joutuvat entistäkin enemmän valtapoliittiseksi pelinappulaksi, nousu tulee taatusti jatkumaan.

Paljonko 95:n litrahinta on viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Tätä menoa jopa 3 - 5 euroa. Pienipalkkaisella ajelut voi jäädä aika vähiin, firman ajopelillekin tullee siinä tilanteessa oman ajon suhteen rajoituksia.

9

1236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Martti H

      Äänestän viiden euron puolesta vuodelle 2015. Ainoana esteinä näin korkealle hinnalle näen kysynnän voimakkaan laskun. Silloin köyhimmissä maissa pitäisi lähemmäs miljardin ihmisen kuolla jostain sellaisesta syystä, joka ei vaikuttaisi länsimaihin.

      Tuontanto ei pysy kysynnän perässä enää vaan tuotanto on kääntymässä laskuun.

      • minäkin veikkaan

        toki tuotanto pyörii täysillä, ja katteet kasvaa. Nyt kannattaa sijoittaa ylimääraiset eurot nesteoiliin. Meillä mennään kuponkeihin jotta kiina, intia ja muut pääsevät kokeilemaan autoilun ihanuutta. Itse ajan jo enenevässä määrin polkupyörällä.


    • nämä

      blug-in hybridit joita voi ladata kotona/työpaikalla/huoltoasemalla
      latauksella ajaa silloin n. 100 km ja sitten vasta polttomoottori käynnistyy, ja kun on vielä se jarrutus energian talteenotto, voi tuollaiset 300 km ajaa n. 7-10 litralla yhtäsoittoa. Jos pysähtyy välillä syömään tms. voi akkua ladata tällöin, jolloin taasen pääsee sen 100km ilman bensaa.

      • peak oil

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.


      • järkevää.
        peak oil kirjoitti:

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.

        Ainoa käyttökelpoinen ja järkevä energiantuottaja on tällä hetkellä ydinvoima.
        Euroopassa rakennetaan yli 30 uutta ydinvoimalaa 10 vuoden sisällä.
        Autot tulevat siirtymään sähköön kuten jo rautateillä on.
        Auton täytyy tietenkin kuljettaa energia mukanaan toisin kuin junan.
        Uskon kuitenkin tulevaisuudessa energian siirtyvän autoihin langattomasti teiden alle rakennettavista linjoista.


    • mikhaildenisov

      kun asuin Amerikassa 70-luvulla siellä bensa
      makso 0,62$ gallonalta(3,8 l)siis n.16 senttiä litralta ja dollari oli silloin halvempi ku nyt.Oi niitä aikoja...

    • autoilija1

      22.6.2013 kouvolan
      Neste Oil Express: Tanhuantie

      Katuosoite:
      Tanhuantie 1

      Kuvaus:
      ex-NEX
      Hinnat

      95E10: 1.539€ 22.06.2013
      98E05: 1.589€ 22.06.2013
      Diesel: 1.399€ 22.06.2013

      kymenlaakson alueella iha suhkot hintast

    • Kaasupohjaan

      Gasumin asemilla sekä maa- että biokaasu selvästi alle euron jokapäivä! Eikä tarvi edes jonottaa! Tainnut muuten olla edullisin vaihtoehto jo vuodesta 2004, jolloin metaani vapautettiin liikennekäyttöön.

    • Guzz

      On se kumma, kun suomalaisille ei kelpaa maakaasu, ei kelpaa etanoli, ei kelpaa sähkö, eikä edes hybridit.. vaihtoehtoja bensan boikotoimiselle kyllä on. onko vika suomalaisissa vai nesteen ja amerikkalaisten öljy-yhtiöiden lobbauksessa?

      Nestekaasua pitäisi vielä saada Suomeen käyttöön mainion energiatiheytensä vuoksi, ei tarvitsisi metsästää koko ajan kaasuasemaa vaan 1 tankkaus riittäisi todella pitkälle, esim. keskivertosäiliöllisellä 1200km:lle - ja jos poistaa bensatankin ja korvaa sen toisella pönikällä, pääsee 2400 km/tankkaus. Valtio on toki kieltänyt tämänkin huvin: "Lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä."

      Monissa muissa euroopan maissa nestekaasu- kaasu- hybridi- etanoli- ja sähköautot eli vaihtoehtoiset energianlähteet ovat yhteensä yleisempiä kuin bensa- ja dieselautot. Nestekaasua voi saada jopa jokaiselta huoltoasemalta ja löytyy toki myös huoltsikoita, joilta ei edes enää saa bensaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4598
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      55
      784
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      781
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe