Bensa on kallistunut viime vuosina huimaa vauhtia. Kun öljyvarat käyvät yhä niukemmiksi, vaikeammain saataviksi ynnä joutuvat entistäkin enemmän valtapoliittiseksi pelinappulaksi, nousu tulee taatusti jatkumaan.
Paljonko 95:n litrahinta on viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Tätä menoa jopa 3 - 5 euroa. Pienipalkkaisella ajelut voi jäädä aika vähiin, firman ajopelillekin tullee siinä tilanteessa oman ajon suhteen rajoituksia.
BENSAN HINTA V. 2013
9
1166
Vastaukset
- Martti H
Äänestän viiden euron puolesta vuodelle 2015. Ainoana esteinä näin korkealle hinnalle näen kysynnän voimakkaan laskun. Silloin köyhimmissä maissa pitäisi lähemmäs miljardin ihmisen kuolla jostain sellaisesta syystä, joka ei vaikuttaisi länsimaihin.
Tuontanto ei pysy kysynnän perässä enää vaan tuotanto on kääntymässä laskuun.- minäkin veikkaan
toki tuotanto pyörii täysillä, ja katteet kasvaa. Nyt kannattaa sijoittaa ylimääraiset eurot nesteoiliin. Meillä mennään kuponkeihin jotta kiina, intia ja muut pääsevät kokeilemaan autoilun ihanuutta. Itse ajan jo enenevässä määrin polkupyörällä.
- nämä
blug-in hybridit joita voi ladata kotona/työpaikalla/huoltoasemalla
latauksella ajaa silloin n. 100 km ja sitten vasta polttomoottori käynnistyy, ja kun on vielä se jarrutus energian talteenotto, voi tuollaiset 300 km ajaa n. 7-10 litralla yhtäsoittoa. Jos pysähtyy välillä syömään tms. voi akkua ladata tällöin, jolloin taasen pääsee sen 100km ilman bensaa.- peak oil
Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!
Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä. - järkevää.
peak oil kirjoitti:
Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!
Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.Ainoa käyttökelpoinen ja järkevä energiantuottaja on tällä hetkellä ydinvoima.
Euroopassa rakennetaan yli 30 uutta ydinvoimalaa 10 vuoden sisällä.
Autot tulevat siirtymään sähköön kuten jo rautateillä on.
Auton täytyy tietenkin kuljettaa energia mukanaan toisin kuin junan.
Uskon kuitenkin tulevaisuudessa energian siirtyvän autoihin langattomasti teiden alle rakennettavista linjoista.
- mikhaildenisov
kun asuin Amerikassa 70-luvulla siellä bensa
makso 0,62$ gallonalta(3,8 l)siis n.16 senttiä litralta ja dollari oli silloin halvempi ku nyt.Oi niitä aikoja... - autoilija1
22.6.2013 kouvolan
Neste Oil Express: Tanhuantie
Katuosoite:
Tanhuantie 1
Kuvaus:
ex-NEX
Hinnat
95E10: 1.539€ 22.06.2013
98E05: 1.589€ 22.06.2013
Diesel: 1.399€ 22.06.2013
kymenlaakson alueella iha suhkot hintast - Kaasupohjaan
Gasumin asemilla sekä maa- että biokaasu selvästi alle euron jokapäivä! Eikä tarvi edes jonottaa! Tainnut muuten olla edullisin vaihtoehto jo vuodesta 2004, jolloin metaani vapautettiin liikennekäyttöön.
- Guzz
On se kumma, kun suomalaisille ei kelpaa maakaasu, ei kelpaa etanoli, ei kelpaa sähkö, eikä edes hybridit.. vaihtoehtoja bensan boikotoimiselle kyllä on. onko vika suomalaisissa vai nesteen ja amerikkalaisten öljy-yhtiöiden lobbauksessa?
Nestekaasua pitäisi vielä saada Suomeen käyttöön mainion energiatiheytensä vuoksi, ei tarvitsisi metsästää koko ajan kaasuasemaa vaan 1 tankkaus riittäisi todella pitkälle, esim. keskivertosäiliöllisellä 1200km:lle - ja jos poistaa bensatankin ja korvaa sen toisella pönikällä, pääsee 2400 km/tankkaus. Valtio on toki kieltänyt tämänkin huvin: "Lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä."
Monissa muissa euroopan maissa nestekaasu- kaasu- hybridi- etanoli- ja sähköautot eli vaihtoehtoiset energianlähteet ovat yhteensä yleisempiä kuin bensa- ja dieselautot. Nestekaasua voi saada jopa jokaiselta huoltoasemalta ja löytyy toki myös huoltsikoita, joilta ei edes enää saa bensaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814158
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m162141Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?371311Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941166- 1141106
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80678Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80673- 63653