BENSAN HINTA V. 2013

MR. KUTVONEN

Bensa on kallistunut viime vuosina huimaa vauhtia. Kun öljyvarat käyvät yhä niukemmiksi, vaikeammain saataviksi ynnä joutuvat entistäkin enemmän valtapoliittiseksi pelinappulaksi, nousu tulee taatusti jatkumaan.

Paljonko 95:n litrahinta on viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Tätä menoa jopa 3 - 5 euroa. Pienipalkkaisella ajelut voi jäädä aika vähiin, firman ajopelillekin tullee siinä tilanteessa oman ajon suhteen rajoituksia.

9

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Martti H

      Äänestän viiden euron puolesta vuodelle 2015. Ainoana esteinä näin korkealle hinnalle näen kysynnän voimakkaan laskun. Silloin köyhimmissä maissa pitäisi lähemmäs miljardin ihmisen kuolla jostain sellaisesta syystä, joka ei vaikuttaisi länsimaihin.

      Tuontanto ei pysy kysynnän perässä enää vaan tuotanto on kääntymässä laskuun.

      • minäkin veikkaan

        toki tuotanto pyörii täysillä, ja katteet kasvaa. Nyt kannattaa sijoittaa ylimääraiset eurot nesteoiliin. Meillä mennään kuponkeihin jotta kiina, intia ja muut pääsevät kokeilemaan autoilun ihanuutta. Itse ajan jo enenevässä määrin polkupyörällä.


    • nämä

      blug-in hybridit joita voi ladata kotona/työpaikalla/huoltoasemalla
      latauksella ajaa silloin n. 100 km ja sitten vasta polttomoottori käynnistyy, ja kun on vielä se jarrutus energian talteenotto, voi tuollaiset 300 km ajaa n. 7-10 litralla yhtäsoittoa. Jos pysähtyy välillä syömään tms. voi akkua ladata tällöin, jolloin taasen pääsee sen 100km ilman bensaa.

      • peak oil

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.


      • järkevää.
        peak oil kirjoitti:

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.

        Ainoa käyttökelpoinen ja järkevä energiantuottaja on tällä hetkellä ydinvoima.
        Euroopassa rakennetaan yli 30 uutta ydinvoimalaa 10 vuoden sisällä.
        Autot tulevat siirtymään sähköön kuten jo rautateillä on.
        Auton täytyy tietenkin kuljettaa energia mukanaan toisin kuin junan.
        Uskon kuitenkin tulevaisuudessa energian siirtyvän autoihin langattomasti teiden alle rakennettavista linjoista.


    • mikhaildenisov

      kun asuin Amerikassa 70-luvulla siellä bensa
      makso 0,62$ gallonalta(3,8 l)siis n.16 senttiä litralta ja dollari oli silloin halvempi ku nyt.Oi niitä aikoja...

    • autoilija1

      22.6.2013 kouvolan
      Neste Oil Express: Tanhuantie

      Katuosoite:
      Tanhuantie 1

      Kuvaus:
      ex-NEX
      Hinnat

      95E10: 1.539€ 22.06.2013
      98E05: 1.589€ 22.06.2013
      Diesel: 1.399€ 22.06.2013

      kymenlaakson alueella iha suhkot hintast

    • Kaasupohjaan

      Gasumin asemilla sekä maa- että biokaasu selvästi alle euron jokapäivä! Eikä tarvi edes jonottaa! Tainnut muuten olla edullisin vaihtoehto jo vuodesta 2004, jolloin metaani vapautettiin liikennekäyttöön.

    • Guzz

      On se kumma, kun suomalaisille ei kelpaa maakaasu, ei kelpaa etanoli, ei kelpaa sähkö, eikä edes hybridit.. vaihtoehtoja bensan boikotoimiselle kyllä on. onko vika suomalaisissa vai nesteen ja amerikkalaisten öljy-yhtiöiden lobbauksessa?

      Nestekaasua pitäisi vielä saada Suomeen käyttöön mainion energiatiheytensä vuoksi, ei tarvitsisi metsästää koko ajan kaasuasemaa vaan 1 tankkaus riittäisi todella pitkälle, esim. keskivertosäiliöllisellä 1200km:lle - ja jos poistaa bensatankin ja korvaa sen toisella pönikällä, pääsee 2400 km/tankkaus. Valtio on toki kieltänyt tämänkin huvin: "Lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä."

      Monissa muissa euroopan maissa nestekaasu- kaasu- hybridi- etanoli- ja sähköautot eli vaihtoehtoiset energianlähteet ovat yhteensä yleisempiä kuin bensa- ja dieselautot. Nestekaasua voi saada jopa jokaiselta huoltoasemalta ja löytyy toki myös huoltsikoita, joilta ei edes enää saa bensaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      5023
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3752
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3198
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      22
      3168
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1737
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1185
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe