BENSAN HINTA V. 2013

MR. KUTVONEN

Bensa on kallistunut viime vuosina huimaa vauhtia. Kun öljyvarat käyvät yhä niukemmiksi, vaikeammain saataviksi ynnä joutuvat entistäkin enemmän valtapoliittiseksi pelinappulaksi, nousu tulee taatusti jatkumaan.

Paljonko 95:n litrahinta on viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Tätä menoa jopa 3 - 5 euroa. Pienipalkkaisella ajelut voi jäädä aika vähiin, firman ajopelillekin tullee siinä tilanteessa oman ajon suhteen rajoituksia.

9

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Martti H

      Äänestän viiden euron puolesta vuodelle 2015. Ainoana esteinä näin korkealle hinnalle näen kysynnän voimakkaan laskun. Silloin köyhimmissä maissa pitäisi lähemmäs miljardin ihmisen kuolla jostain sellaisesta syystä, joka ei vaikuttaisi länsimaihin.

      Tuontanto ei pysy kysynnän perässä enää vaan tuotanto on kääntymässä laskuun.

      • minäkin veikkaan

        toki tuotanto pyörii täysillä, ja katteet kasvaa. Nyt kannattaa sijoittaa ylimääraiset eurot nesteoiliin. Meillä mennään kuponkeihin jotta kiina, intia ja muut pääsevät kokeilemaan autoilun ihanuutta. Itse ajan jo enenevässä määrin polkupyörällä.


    • nämä

      blug-in hybridit joita voi ladata kotona/työpaikalla/huoltoasemalla
      latauksella ajaa silloin n. 100 km ja sitten vasta polttomoottori käynnistyy, ja kun on vielä se jarrutus energian talteenotto, voi tuollaiset 300 km ajaa n. 7-10 litralla yhtäsoittoa. Jos pysähtyy välillä syömään tms. voi akkua ladata tällöin, jolloin taasen pääsee sen 100km ilman bensaa.

      • peak oil

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.


      • järkevää.
        peak oil kirjoitti:

        Noita hybridejä pitäisi valmistaa nyt todella kiivaaseen tahtiin! Öjyn saatavuuden heikentyessä ja hinnan noustua nimittäin hybridien hinta karkaa pilviin!

        Järkevintä olisi alkaa muuttaa rakenteita siihen suuntaan, ettei kotoaan tarvitsisi poistua työtä tehdäkseen. Tai työpaikka olisi kävelymatkan päässä.

        Ainoa käyttökelpoinen ja järkevä energiantuottaja on tällä hetkellä ydinvoima.
        Euroopassa rakennetaan yli 30 uutta ydinvoimalaa 10 vuoden sisällä.
        Autot tulevat siirtymään sähköön kuten jo rautateillä on.
        Auton täytyy tietenkin kuljettaa energia mukanaan toisin kuin junan.
        Uskon kuitenkin tulevaisuudessa energian siirtyvän autoihin langattomasti teiden alle rakennettavista linjoista.


    • mikhaildenisov

      kun asuin Amerikassa 70-luvulla siellä bensa
      makso 0,62$ gallonalta(3,8 l)siis n.16 senttiä litralta ja dollari oli silloin halvempi ku nyt.Oi niitä aikoja...

    • autoilija1

      22.6.2013 kouvolan
      Neste Oil Express: Tanhuantie

      Katuosoite:
      Tanhuantie 1

      Kuvaus:
      ex-NEX
      Hinnat

      95E10: 1.539€ 22.06.2013
      98E05: 1.589€ 22.06.2013
      Diesel: 1.399€ 22.06.2013

      kymenlaakson alueella iha suhkot hintast

    • Kaasupohjaan

      Gasumin asemilla sekä maa- että biokaasu selvästi alle euron jokapäivä! Eikä tarvi edes jonottaa! Tainnut muuten olla edullisin vaihtoehto jo vuodesta 2004, jolloin metaani vapautettiin liikennekäyttöön.

    • Guzz

      On se kumma, kun suomalaisille ei kelpaa maakaasu, ei kelpaa etanoli, ei kelpaa sähkö, eikä edes hybridit.. vaihtoehtoja bensan boikotoimiselle kyllä on. onko vika suomalaisissa vai nesteen ja amerikkalaisten öljy-yhtiöiden lobbauksessa?

      Nestekaasua pitäisi vielä saada Suomeen käyttöön mainion energiatiheytensä vuoksi, ei tarvitsisi metsästää koko ajan kaasuasemaa vaan 1 tankkaus riittäisi todella pitkälle, esim. keskivertosäiliöllisellä 1200km:lle - ja jos poistaa bensatankin ja korvaa sen toisella pönikällä, pääsee 2400 km/tankkaus. Valtio on toki kieltänyt tämänkin huvin: "Lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä."

      Monissa muissa euroopan maissa nestekaasu- kaasu- hybridi- etanoli- ja sähköautot eli vaihtoehtoiset energianlähteet ovat yhteensä yleisempiä kuin bensa- ja dieselautot. Nestekaasua voi saada jopa jokaiselta huoltoasemalta ja löytyy toki myös huoltsikoita, joilta ei edes enää saa bensaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe