ja miten se mukavalle ja itsestä oikealle tuntuu?
USKOTKO
miten sattuu
179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
rakennelmia, joita luullaan uskoksi. Jotkut väittävät Jeesuksen olevan "joku", mutta Jumalaksi Häntä eivät tunnusta, vaikka sanovatkin Hänen olevan Jumalan Poika, hm, mikä Jeesus lie heille, pelkästään ihminen, enkeli tai joku, jota he eivät suostu kertomaan.
Eli nämä ihmiset ovat rakentaneet itselleen rakennelman joka ei kestä ja koska heillä on tälläinen rakennelma, eivät he voi syntyä uudeksi, koska heillä ei ole Jumalaa joka toimii kolmena hyväksemme, eli Isänä, Poikana ja Pyhänä Henkenä.
Oikea rakennus on se, jonka perustus on Jeesus Kristus, JUMALAN AINOA POIKA ja vaikka se rakennus ei täydellinen olisikaan ja vaikka se palaisi, niin kuitenkin ihminen pelastuu ikään kuin tulen läpi:
1. Korinttolaiskirje 3
11 Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on, ja se on Jeesus Kristus.
12 Mutta jos joku rakentaa tälle perustukselle, rakensipa kullasta, hopeasta, jalokivistä, puusta, heinistä tai oljista,
13 niin kunkin teko on tuleva näkyviin; sillä sen on saattava ilmi se päivä, joka tulessa ilmestyy, ja tuli on koetteleva, minkälainen kunkin teko on.
14 Jos jonkun tekemä rakennus kestää, on hän saava palkan;
15 mutta jos jonkun tekemä palaa, joutuu hän vahinkoon; mutta hän itse on pelastuva, kuitenkin ikäänkuin tulen läpi.