Aloittelija kysyy

Mitä käytännön eroa on sarjasiirtämisellä ja vaihdolla? Olisi aika siirtää korkorahastosta muualle.

Kiitos.
2452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Samastakin asiasta voi eri pankeissa olla käytössä eri termejä. Luulen, että sarjasiirto tarkoittaa tässä (Sampopankki?) siirtoa saman rahaston kasvu- ja tuottoversion välillä. Eli tuottorahasto maksaa tuoton kerran vuodessa käteisenä ulos ja kasvuversiossa tuotto lisätään rahastolaariin entisten jatkoksi. Vaihto tarkoittaa sitten normaalia vaihtoa eri rahastojen välillä. Tuottoversioita käyttävät säätiöt ja vastaavat esim. kun jakavat stipendejä vuosittain vaikkapa eri alojen opiskelijoille. Korjatkaa jos tässä on jotain väärin.

Äänestä
  • Kannattaa muistaa, että rahastovaihto tulkitaan lunastukseksi ja siitä seuraa veronmaksu, jos tuottoa on tullut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eka kirjoitti:

Mitä käytännön eroa on sarjasiirtämisellä ja vaihdolla? Olisi aika siirtää korkorahastosta muualle.

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu