Ostaja ei rekisteröinyt...

Joo nyt kävi niin että kun myin tarpeettoman kakkosautoni pois ja vaikka paperit allekirjoitettiin ja päivämäärät jne.. niin ostaja ei ole rekisteröinyt autoa vieläkään vaikka kaupasta on jo 3 viikkoa aikaa. Ongelmana tässä on se että en kerennyt katsoa hänen nimeään ja paikkakuntaa kun hän ne kiireessään ne kirjoitti rekisteri-ilmoitukseen ja kiire olikin jo pois. Niin tässä on nyt se ongelma että mulla ei ole mitään hajua missä tämä auto on tällä hetkellä. Mitä tässä nyt voi tehdä? Kellään muulla samoja kokemuksia?

6

1878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakea uudet paperit

      Ja laittaa se seisontaan.

      Mutta et kai sitä autoa koeajettavaksi antanut ilman ajokortin näyttämistä.

      Siinähän ne tiedotkin ovat jollei kaveri aja ja suku osta sitä.

      No kerranhan se pitää kokea kun ei muuten opi ja pysäköintisakot on muuten kivoja kun niitä rupeaa tulee karhuttavaksi silloin olisi sille vanhanaikaiselle luovarille todellista käyttöä.

      Helppoa kun täyttelee sen luovarin omalta osaltaan valmiiksi että ostajan tiedot uupuvat ja päivämäärä, todistajineen niin ei todellakaan hidasta sitä kaupankäyntiä sanottavasti.

      • Automiekkonen

        Että kuka vielä tänä päivänä tekee autokauppoja ilman että tarkastaa ostajan (ja toki myös myyjän) henkilöllisyyden, eli molemmin puolin avointa pitää olla.


      • kiirus voi olla kuin
        Automiekkonen kirjoitti:

        Että kuka vielä tänä päivänä tekee autokauppoja ilman että tarkastaa ostajan (ja toki myös myyjän) henkilöllisyyden, eli molemmin puolin avointa pitää olla.

        Töistä kotia päin.


    • uusi ote ja ilm.osa

      jos et niitä saa on uusi jo rek. auton eteenpäin jolloin murheesi poistuu. Jos taasen ne saat ilmoita auto varastetuksi sen jälkeen.

    • Nimetön

      tekemään myynti-ilmoitus hopi hopi, Kato vaiks Hietaniemestä nimi

    • Joo monimutkaisempi juttu näyttää tulevan tästä auton myynnistä. Yritin ottaa tänään vakuutusyhtiöstä selville tilannetta kun sain sieltä kirjeen jossa ilmoitettiin vakuutuksen päättyneen, selvisi että autosta on palautettu kilvet 13 päivä vaikka myin auton 10 päivä, eli ongelma on se että vaikka vakuutus on katkennut, niin auto on edelleen nimissäni ja olemassa ake:n mukaan silti vakuutusyhtiössä väitettiin että autosta on palautettu kilvet, sen enempää siellä ei osattu/haluttu auttaa. Ihmettelen että kuinka on mahdollista ollut palauttaa kilvet mun nimissä vaikka rekisteriotteessa oli uuden omistajan nimi ja päivämäärä, ja eihän nykylainsäädännön mukaan autoa pysty poistamaan rekisteristä ilman romutustodistusta. Tuota ihmettelen. Onko tämä nyt sitten poliisiasia koska vakuutusyhtiökään ei asiassa auta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      668
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe