Kun hoitokokouksia aikoinaan järjestettiin, niin ketkä olivat hyötyjiä. Olen kuullut kerrottavan, että Paha Henki näitä kokouksia järjesti.
Ketkä hyötyivät hoitokokouksista?
kysymysmies
4319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...olivat selvästi hyötyjiä. Ketkä muutkaan?
He ensinnäkin saivat huomion pois omista väärinkäytöksistään (pimeät raha-asiat, rahaa tuli sekä lännestä CIA:lta ja idästä KGB:ltä) kun väki oli peloissaan ja kurissa hoitokokousten takia.
Toisakseen, kun "erehtymättömän Jumalanvaltakunnan erehtymätön hallitus" oli asetettu arvostelun yläpuolelle, hehän edustivat Jumalaa maan päällä, niin he olivat turvassa väärinkäytössyytöksiltä. Keskuudestaan he erottivat mm Paavo Sillanpään, joka oli halunnut selvittää vääryydet julkisesti suviseuroissa, johtokunnan anteeksipyynnöllä. Siihen ei suostuttu ja Sillanpää mustamaalattiin, ettei kukaan häntä uskoisi.
Sen jälkeen oli laumaa helppo hallita, koska johtokunnan arvostelu oli väärän hengen osoitus, kososlainen henkihän se taisi olla. Ei saanut "vikoa":((
kaikki kateelliset, jostakin aiheesta lähimmäiselleen vihastuneet, jotka näin saivat kostetuksi oman kohtelunsa tai peitetyksi omat syntinsä: Kas kun nuo "hoidetut" olivat heitä heidän synneistään nuhdelleet, mutta nämä eivät silti halunneet synneistä luopua, joten heidän tuli hiljentää nuo totuuden torvet, jotta itse säilyttäisivät, vaikka vääryydellä, oman "taivas osuutensa". Ikäänkuin kukaan ihminen sitä voisi toiselle antaa. Ei. Taivas osuus on kiinni yksinomaan siitä, ovatko synnit anteeksi annetut viimeiselle tuomiolle tultaessa (ennen ihmisen kuolemaa). Todistuksen tästä Isälle antaa Poika, Jeesus Kristus. Siinä ei Jeesus eikä ei Isä kysy todistusta yhdeltäkään ihmiseltä, eikä yhdeltäkään ihmisten "seurakunnalta".
Ja pahan hengen ohessa pahansuovat ihmiset hyötyivät, kun saivat alhaisille vieteilleen tyydytyksen. Alistetut olivat täysin vailla oikeusturvaa, alistajiensa armoilla.
Tästä linkistä löytyy vertauskohta hoitokokousajalle..
http://fi.wikipedia.org/wiki/Stalinin_vainot
Kyllä hoitokokouksista hyötyivät monet, vaikka eivät sitä itse aina niin kokeneet. Monet jättivät tai joutuivat jättämään nämä mielivaltaisen ihmisopin piirit. Mutta useimmille se kuitenkin koitui siunaukseksi.