Kannattaa olla väleissä

Kun heittää rukouksen yläkertaan, niin saa avun kovassakin paikassa. Kokeile ja hämmästy!
16480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Väitätkö siis, että kukaan vuoden 2004 tsunamin uhreista ei rukoillut apua? Luulisi että 230 000 ihmisen joukkoon mahtuisi pari rukoilua harrastavaa uskista.

Ehkä kaikki ne jotka pelastui, rukoili? Joo, ehkä niin.

Äänestä
  • ..on ollut ja on oleva. Ne ovat pikku juttuja Jumalan äärettömästä perspektiivistä. Ihminen ei sitä ymmärrä ja siksi kapinoi. Jumala antaa senkin anteeksi.

    Äänestä

  • onnettomuuksia... kirjoitti:

    ..on ollut ja on oleva. Ne ovat pikku juttuja Jumalan äärettömästä perspektiivistä. Ihminen ei sitä ymmärrä ja siksi kapinoi. Jumala antaa senkin anteeksi.

    Jos ihminen ei kerran ymmärrä mitä,mikä tai minkälainen jumala on niin oletko sinä sitten jumala kun näin hyvin ymmärrät mitä hän ajattelee. Jos ihminen ei kerran ymmärrä jumal olentoa mistä voit olla varma että hän antaa anteeksi? Jos 230 000 ihmisen kuolema on jollekkin "pikku juttu" oli kyseessä sitten jumala tai kukatahansa muu niin en kyllä itse antaisi minkäänlaista arvoa kyseiselle olennolle. Henkilö joka ei usko jumalaan ei kapinoi ketään vastaan hän on ymmärtänyt oman itsensä yksilönä joka on vastuussa omista teoistaan eikä tarvitse jonkinlaista mytologista olentoa selittämään ihmisen hyvät ja pahat teot.

    Äänestä

joka on tosi:

Kotikaupunkini omakotialueella asuu vahvasti uskovainen perhe. Talon ympäristö on kuin maanjäristyksen jäljiltä: Jätesäkkejä, auton- ja asuntovaunujen romuja, remonttijätteitä ja kaikki sähkötyökalut pitkin pihaa levitettyinä. Siis pieni ympäristökatastrofi jo itsessään.

Tekninen lautakunta on huomauttanut useasti siivoamaan pihan. Viimeksi annettiin kaksi kuukautta aikaa, ja omistaja lupasikin hoitaa asian.

Meni kaksi kuukautta, ja mitään ei ollut tapahtunut. Kun virkamiehet kysyivät, että miksi omistaja ei ollut tehnyt asian eteen mitään, niin vastaus oli: "Olenhan tehnyt! Olen rukoillut joka päivä Herraa hoitamaan asian." :)

Äänestä

Mitäs jumalaa kannattaa rukoilla? EIkös perinteiseen suomalaiseen tapaan kuuluisi Ukko Ylijumalaa rukoilla? Jos ukkosenjumalista pitäisi yksi valita niin kuka mahtaisi olla voimakkain, Zeus, Thor vai Ukko? Onko niitä vielä muita? Tuotanii, Allahille voisi kans pari rukouksenvärssyä luikauttaa, ja sitten uhrata Shivalle ja Krishnalle pari eefa-mitallista jauhoja... Quetzalcoatl on asteekkien kulttuurinjumala, voisi siltä rukoilla että maankamara nielaisisi Kiasman...

Äänestä
  • ...voi heittää sellaisen yleisrukouksen ilman tarkempaa osoitetta. Jos olet ateisti, rukouksesi tosin saattaa lentää Yläkerran operaattorin roskakoriin.

    Äänestä

Huomaa, kuinka rukous auttoi:
- Kun Jeesus rukoili, ettei joutuisi ristille
- Juutalaiset 2.maailmansodassa
- Uskikset WTC-koneissa!

Äänestä

Kun hammastani särkee vietävästi ja oli juuri lähdössä hammaslääkäriin. Perunkin nyt heti aikani, heitän sen rukouksen yläkertaan ja odottelen vaan rauhassa, koska se Jumala paikkaa hampaani (toivottavasti ei kestkä kauan, koska vihloo jo vietävästi...)

Äänestä
  • Anna hammaslääkärin hoitaa hommansa. Jumala on suuressa viisaudessaan luonut hammaslääkärin sitä varten.

    Äänestä

" niin saa avun kovassakin paikassa."

Koko aamun panettanu...tuleex se jumala millonka pyllistämään? Rukoiltu on. Taitaa käydä niin että herra jumala, avun tuoja puutteen alaiselle, on oikea käsi....taas jälleen kerran.

Äänestä
  • ...kun on oikea käsi. Se voidaan nimittäin ottaa pois.

    Äänestä

  • onnellinen... kirjoitti:

    ...kun on oikea käsi. Se voidaan nimittäin ottaa pois.

    "Se voidaan nimittäin ottaa pois."

    Jeps. Moni joutuu sadistisen taikauskon uhriksi ja "se" todellakin silvotaan.

    Äänestä

kokeiltu on ja paskaakaan ei ole auttanut.

Äänestä

Nyt olet pelleparka väärään leiriin huutamassa.

Yhtä hyvin voisit kokeilla hyppäämistä pää edellä maahan, kierimistä lätäköissä ja sitten alkaa kiekumaan ukko ylijumalan henkeä. Saat vastauksen AIVAN TAKUULLA etkä menetä mitään!
Anna palaa, ei se pure. Ja tehoaa takuulla yhtä lailla kuin oma jumalasi.

Äänestä
  • ..mutta saattaa voittaa paljon. Ei kirkollisveroa ole pakko maksaa mahdollisuuden entona. Tyhmää on mahdollisuuksien poissulkeminen. Mitä Jumalan on tehnyt kun olet noin suuttunut? Oletkohan ymmärtänyt oikein Jumalan? Ei se mitään, kun nöyrryt, saat varmaankin anteeksi.

    Äänestä

  • häviäkään... kirjoitti:

    ..mutta saattaa voittaa paljon. Ei kirkollisveroa ole pakko maksaa mahdollisuuden entona. Tyhmää on mahdollisuuksien poissulkeminen. Mitä Jumalan on tehnyt kun olet noin suuttunut? Oletkohan ymmärtänyt oikein Jumalan? Ei se mitään, kun nöyrryt, saat varmaankin anteeksi.

    Siinä mielessä olen aloittajan kanssa samaa mieltä että usko ja luottamus (mihin tahansa) voi olla valtava henkinen voimavara. Esim. moni ex-alkoholisti on päässyt kuiville uskoontulon ansiosta. Se, johtuuko se sitten jostain jumalolennosta vai vain horjumattomasta uskosta siihen, että "minä pystyn tähän", on sitten eri asia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jumalan kanssa kirjoitti:

Kun heittää rukouksen yläkertaan, niin saa avun kovassakin paikassa. Kokeile ja hämmästy!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu