Allergiaako

Voi hemmetti...

Meidän puolivuotias tyttömme on saanut melkein syntymästä asti korvikemaitoa rintamaidon lisäksi iltaisin n. 1-2 dl. Koska neuvolassa tai synnytyssairaalassa ei tuettu tätä päätöstämme antaa lisämaitoa pullosta, emme saaneet minkäänlaisia ohjeita tai neuvoja korvikemaidon käyttöön. (Maito ei vaan riittänyt vaikka imetin ja imetin...) Nyt olenkin havahtunut polvitaipeissa ja nilkoissa olevaan ihottumaan, jotka ajoittain pahenevat ja taas paranevat. Ihottuma on ollut kuitenkin aika lievää, minkä vuoksi olen epäillyt sitä vaan veden kuivattamaksi ihoksi. Pesemme muutaman kerran päivässä pepun vedellä, mikä saattaa tietysti kuivattaa, mutta rasvaamme kuitenkin usein.

Voikohan kyseessä olla sittenkin korvikkeen aiheuttama maitoallergia? Vatsa on voinut ihan hyvin koko ajan, eikä muita oireita ole. Neuvolassa ei paljon muuta tehdä kuin punnitaan ja mitataan, en koe saavani sieltä minkäänlaista apua, joten en viitsi edes kysyä... Itseasiassa, en luota neuvolantätimme ammattitaitoon, kun hän on aina ihan pihalla kaikseta.

Onko kokemusta, liittyykö tuo jalkataipeissa esiintyvä ihottuma allergiaan? Olemme antaneet soseita nyt, mutta ihottumaa on ollut ennen sitä. Rintamaitoa lapsi saa yhä, mutta velliin on käytetty korviketta, kun ei lypsämällä maitoa tule. Tuntuu, että ollaaan ihan oman onnemme varassa, eikä neuvolasta ole hyötyä. Ainoat ravinto-opastukset mitä on saatu on neuvolan lappuset, joita on itse luettu. (Niitä se hoitajakin aina tavailee, jos jotain kysyy...)

10

1682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LT opiskelija

      Pitäisin melko epätodennäköisenä, että kyseessä olisi maitoallergia. Jos ihottuma itsellään välillä paranee vaikka korviketta annetaan koko ajan, kyse ei luultavasti ole allergiasta. Atooppinen-/taiveihottuma on lapsilla todella yleistä eikä siihen välttämättä liity allergiaa. Seuraa oireita ja niiden yhteyttä korvikkeen antoon. Hoida ihottuma-alueita rasvaisella voiteella. Jos oireet helpottavat rasvauksella ei asiaan liity allergiaa. Jos kyseessä on maitoallergia niin jatkuva korvikkeen anto ylläpitäisi oireita rasvauksesta huolimatta. Jos kaipaat ohjeita allergian suhteen, käy katsomassa www.kaypahoito.fi -> lasten allergiat. Lasten ruokailusta löydät pdf-versiona STM: julkaisun kun laitat googleen Lapsi, perhe ja ruoka.

      • pulup

        luulen kanssa että kyseessä on atooppinen ihottuma eli vesi pahin "vihollinen" , jos olisi allergia niin silloi ei olisi parempia kausia vaan ihottuma olisi aina vaan pahempana . sekin saatta helpottaa jos pidät ruokapäiväkirjaa ja seraat ihottuma , silloi syy ja seuraus tulevat tideen. mutta jos silloinkaan ei löydy niin paljon ilmakylpyjä ja kylpyöljyn käyttöä . eettä ei pääse pahenemaan , ei vesi kuivattaisi. atooppine iho menee paremmaksi kun siihen saa auringoa ilmaa, kesäällä usein ei oireita ollenkaan mutta ilmojen viiletessä alkaa alusta rasvausrumpa.


    • 4:n äiti

      Voi olla allergiaa, mutta tuskin kuitenkaan mitään sellaista, mitä sinä syöt joka päivä, koska ihottuma paranee välillä itsestään. Mahdollinen allergian aiheuttaja voi selvitä siten, että tarkkailet omaa ruokavaliotasi ja ihottuman tilaa, esim. pitämällä ruoka- ja oirepäiväkirjaa.

      • teille kaikille

        Kiitos hyvistä ja asiallisista vastauksista. Ensihoitona kokeilenkin kosteuttavampaa rasvaa.


    • Lumikki23

      Kyseessä voi olla atooppistaihottumaa joka on yleistä.

    • allergisen äiti

      Itselläni on kaksi allergista lasta joilla oli samanlaiset oireet eli taiveihottumaa..joka myös oli välillä parempi ja välillä taas lehahti punaisemmaksi ja kuivaksi.Kävimme sairaalassa tutkimuksissa ja todettiin maito- ja vilja allergia.Eli voi hyvinkin olla allergiasta kyse vaikka tuntuu et on välillä parempi!

      • allergia...

        ...voidaan todeta? Meidän pojalla (6,5kk) on myös jaloissa ihottumaa, eniten polvitaipeissa sekä jalkapöydissä. Ihon kuivuminen alkoi n.4kk iässä jalkapöydistä, silloin ei oltu vielä aloitettu kiinteitä. Lääkäri meinasi silloin, että poika saa imetyksen kautta jotain sopimatonta. Tällöin jätin omasta ruokavaliosta pois suklaan ja sitrushedelmät. Nykyään jalkojen iho on koko ajan kuiva ja välillä iho "lehahtelee" punaiseksi. Neuvolassa epäillään atooppista ihottumaa, mutta itse olen kuitenkin miettinyt myös allergian mahdollisuutta. Mielestäni kaura(puuro) aiheuttaa punoitusta, joten se nyt ainakin on jätetty toistaiseksi pois ruokavaliosta. Nyt kokeillaan kauran sijaan ruispuuroa. Maissi- ja riisipuuroa poika on syönyt jo pari kuukautta ja ne sopivat hyvin.


      • allergisen äiti
        allergia... kirjoitti:

        ...voidaan todeta? Meidän pojalla (6,5kk) on myös jaloissa ihottumaa, eniten polvitaipeissa sekä jalkapöydissä. Ihon kuivuminen alkoi n.4kk iässä jalkapöydistä, silloin ei oltu vielä aloitettu kiinteitä. Lääkäri meinasi silloin, että poika saa imetyksen kautta jotain sopimatonta. Tällöin jätin omasta ruokavaliosta pois suklaan ja sitrushedelmät. Nykyään jalkojen iho on koko ajan kuiva ja välillä iho "lehahtelee" punaiseksi. Neuvolassa epäillään atooppista ihottumaa, mutta itse olen kuitenkin miettinyt myös allergian mahdollisuutta. Mielestäni kaura(puuro) aiheuttaa punoitusta, joten se nyt ainakin on jätetty toistaiseksi pois ruokavaliosta. Nyt kokeillaan kauran sijaan ruispuuroa. Maissi- ja riisipuuroa poika on syönyt jo pari kuukautta ja ne sopivat hyvin.

        Allergia voidaan todeta jo ihan vauvana.Lääkäriin vaan ja tutkimuksiin.Atooppista ihottumaa todennäkösesti onkin mutta se oireilee allergioitten takia.


      • kysyisin
        allergisen äiti kirjoitti:

        Allergia voidaan todeta jo ihan vauvana.Lääkäriin vaan ja tutkimuksiin.Atooppista ihottumaa todennäkösesti onkin mutta se oireilee allergioitten takia.

        että minkälaisia nämä allergiatutkimukset vauvalle ovat ja tehdäänkö niitä terveyskeskuksissa vai olisiko kenties parempi ensin ottaa yhteyttä neuvolan lääkäriin?


      • ....
        kysyisin kirjoitti:

        että minkälaisia nämä allergiatutkimukset vauvalle ovat ja tehdäänkö niitä terveyskeskuksissa vai olisiko kenties parempi ensin ottaa yhteyttä neuvolan lääkäriin?

        Me mentiin neuvola lääkärin kautta lähetteellä yliopistolliseen sairaalaan, myös yksityisellä voi käydä. En tiedä muitten paikkakuntien tavoista, mutta täällä ainakin tehtiin eka prick-testit (ihopistotestit) ja sit sen jälkeen altistus. Ikää pojalla oli sillon 7kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      84
      7363
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6563
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6353
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4152
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2532
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1552
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      144
      1533
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1260
    Aihe