Nyt Tupee-Maurilta lähti mopo kerralla kunnolla käsistä. Brysselissä olleessa tiedotustilaisuudessa elinkeinoministeri Pekkarinen oli omien sanojensakin mukaan maistissa.
Aiemmin Pekkarinen on kertonut, että alkoholi ei oikein sovi hänell. Lieneekö vanha alkkis, jolle yksikin ryyppy on liikaa ja mopo alkaa keulia.
Tuo tiedotustilaisuus oli karmivaa katseltavaa. Pekkarinen solvasi ja puhui asiattomuuksia sekä puolitotuuksia. Puolitotuudet ja valheet toisaalta kuuluvat KEPUlaisen käytösetikettiin. KEPUlainen on mielestään epäonnistunut vuorovaikutustilanteessa mikäli hän ei ole kertonut ainakin kolmea valhetta.
Herää silti kysymys miten ministeri virka-aikana juo alkoholia ja menee sitten vieläpä tiedotusvälineiden eteen?
Pekkarinen pekkaroi kännissä
16
355
Vastaukset
- kokoomuksen vihollinen no2
...kännissä puhumisesta ja yökylässä käynnistä erotetaan loppukaudeksi. Pekkarisella ei liene kuitenkaan vaaraa?
- vaikussa ?
Tuletko sinä poju känniin puolikkaasta punaviinilasillisesta.
Ymmärsitkö asiasisältöä ? - Luomu-Mauri
Taisi Pekkarisella on viinaa päässä silloin Lapissa, kun sitä muuan poliisi pyöritteli lumihangessa niin, että tubee ja korkokenkä katosi lumeen. Taitaa tämä kepulainen olla oikeinkin paha päissään ja kyllähän asia on niin, että ne kepulaiset maajussit siellä syrjäkylilläkin kännissä niillä traktoreilla ajelevat ja mölyävät. Ei niistä ota tolkun tolkkua! Yksi asia on alkanut kepulaista äänestäjää kiinostamaan, minkähän näköinen Mauri on luomuna, nyt meillä ei ole Luomu-Mauria?
- Anneli, joka puhuu totta
Minä näin edellisenä yönä unta Luomu-Maurista.
- hohottaaa kamelille
- Tuliko taas turha reissu
Edellisen kerran Känä oli kyseissä kaupungissa kun hän kiikutti sinne valitusta, suomalaisten karjankasvattajien lomitusjärjestelmää vastaan.
Tuokin toimenpide oli "kamalaa katsottavaa"
Viljelijöiden lomapäivät ovat vain lisääntyneet. - hidas sytytys
Sulla on tosi hidas sytytys, vai tuleeko teille lehdet vain kerran viikossa.
- Jyväskylän uutimet
Pikku-Maurilla on aikoinaan ollut "pikkuisen" ongelmoja tuon kuningas alkomohoolin kanssa. Siksi Pikku-Mauri yrittää pitää korkin kiinni, mutta kerrankos sitä innostuu Brysselissä näyttämään miten Keski-Suomen kepulainen käyttäytyy suuressa maailmassa.
- kirjoittaa aina
kännissä, eihän muuten noin typerä voi olla, suomen tyhmin.
- Rin Tin Tin
Eikös Pikku-Maurilla tämä kuningas alkoholi ole ollut vähän niin kuin ongelma?
- ernesto-kultasi
Kot, kot, kot, onkos punikkisianpossun jätöksellä kana-auliksella anus hellänä?
- 16+10
Joko Peruukki-Mauri on korkannut lupaamansa kossupullon?
- Jutta Hyrrätakki
Ei ole tarvinnut, koska hän on oikeassa.
- Seppo Kiäriäinen
On tainnut taas Peruukki syödä sanansa...
KEPU PETTÄÄ AINA! :) - näin se menee
Ei niin pienelle ja surkialle parane antaa kui korkillinen, eihän metrin mittainen mitään pullollista kestäis:)
- Peku Silventoinen
Pekkarinen ei hallitse alkoholinkäyttöään. Sen takia hän ei juurikaan uskalla ottaa julkisissa tilaisuuksissa. Tuo Brysselin tiedotustilaisuus on hyvä esimerkki Pekkarisen ongelmasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky993704Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083331Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 88871
- 49831
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105817Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774