Islamin leviämisen syyt euroopassa

Syitä vain muutama

Islamin leviäminen euroopassa ei johdu lainkaan siitä että islam olisi jotenkin "hyvä" tai suosittu uskonto sinänsä ja siten lisäisi kannatustaan käännynnäisten muodossa esim. hyvien oppiensa ym. takia. Islamin leviäminen johtuu lähinnä seuraavista muutamasta seikasta:

1.Muslimimaiden sekasorto ja huono ihmisoikeustilanne on mahdollistanut muslimien siirtymisen kasvavassa määrin maihin, joissa muslimiväestö on aiemmin ollut olematonta ja joiden maiden sosiaaliturva on lisäksi hyvin houkutteleva lähtömaiden olosuhteisiin verrattuna.

2.Musliminaiset synnyttävät euroopassakin lapsia huomattavasti enemmän kuin eurooppalaiset keskimäärin. (Esim. Ayaan Hirsi Ali on käyttänyt termiä poikatehdas.)

3.Muslimi ei käytännössä voi luopua uskonnostaan (ainakaan ilman riskiä joutua yhteisönsä taholta tulevan painostuksen ja jopa väkivallan kohteeksi).

4. Muslimit eivät käytännössä salli tyttäriensä avioitumista ei-muslimin kanssa (mikä seikka on tuonut ikävänä oheisilmiönä mukanaan todella vakavan kunniaväkivalta- ja pakkonaittamisongelman euroopassa), muslimimies voi kuitenkin naida esim. kristityn.

3

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • expansio

      Laajentumismekanismi on siis muslimien kulttuuriin "sisäänrakennettuna" ja väestötilastothan kertovat selvin sanoin tuon ekspansion onnistumisen euroopassa.

      Sen sijaan esim. Britanniassa on nyt vähitellen tajuttu (mm. arkkipiispan suurta kohua herättänyt lausunto liittyen sharia-lakiin) että länsimaisen demokraattisen yhteiskunnan arvojen kannalta tuo kehitys saattaa olla vähintäänkin "haastava", pahimmillaan suorastaan katastrofaalinen.

    • homoja ei ole, eikä vanhapi...

      Perhe ja suku löytää ilmeisesti perinteiden mukaisesti tyhmimmälle ja rumimmallekin muslimille sujuvasti puolison toisin kuin länsimaissa joissa ns. vanhapiika/poika -ilmiö on ollut selkeästi aina olemassa.

      Koska monet muslimit eivät myöskään tunnusta että heidän joukossaan olisi homoseksuaaleja ( esim. Iran), muslimihomotkin (joita siis on Iranissakin ilmeisesti ainakin miljoona kuten jokainen täysipäinen tajuaakin) siis todellisuudessa naitetaan suvun järjestämänä ja he jatkavat sukuaan (ehkäpä avio-onnen hieman kärsiessä tosin) kuin muutkin muslimit, toisin kuin länsimaissa joissa suuri osa homoseksuaaleista ei mene kulissiavioliittoon (tai itse asiassa nykyään jopa rekisteröi parisuhtensa homopuolisonsa kanssa).

      • ryhmät, jotka

        ovat erillään naisten ryhmistä, ovatkin homoerotiikan kukoistuspesiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1594
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      986
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      879
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      116
      873
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe