Julkaisi tänään. 1.3.08
Ja tulossa 4 prosentin äänikynnys. Jumankauta
Ja tulossa 4 prosentin äänikynnys. Jumankauta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mikä on ettei linkkiä?
Siellä se lukee.
Mitään äänikynnystä ei ole vielä lyöty lukkoon.
Kuvitellaan tilanne että Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen ovat yhdistyneet. Yli miljoona asukasta (> 1 000 000). Kuitenkin tuossa metropolissa kaksikielisyys säilyy, niin kuin nykyäänkin esim. Helsingissä, jos ruotsinkielisiä on vähintään 3 000!
Kun äänikynnys määrätään lakiin, se tulee varmuudella olemaan niin alhainen, että rkp selviää. Jos näyttää rkp:n kannalta pahalta, niin lakiin tehdään tietenkin muutos, kuten aina vastaavissa tilanteissa toimittu.
On se ihmeelinen tämä RKP:n äänikynnysajattelu. Tai ei. Katsotaan mistä ääniä tulee.
Todellisuus on se, että niiden äänimäärillä ei (eikä muuten muutenkaan) tulla pääsemään enää muutamia vaaleja enempään.
Se on vaan niin, että pelkkä kieliajattelu ei enää käy. Koko puoluehan on pelkkä kepu/kok jatke. Kaikki sen ymmärtää.
No, ette anna periksi nyt; kun vaalijärjestelmää mietitään uudelleen.
Mitensä se on; parempi kansa; parempi kieli ?
mm. siinä, että syyskuun lopussa tänä vuonna Helsingissä oli 582.169 asukasta. Nykyisen kielilain mukaan 3.000 ruotsinkielistä riittäisi pitämään kaupungin kaksikielisenä - siis 0,5 % vähemmistö! Eiköhän tämä vähitellen avaa suomalaisten silmät näkemään Suomen kielilainsäädännön järjettömyyden.
Onneksi asioita viedään nyt laajalla rintamalla kohti kestävämpää kielipoliittista kehitystä. Niistä kertoi Helsingin Sanomat ensimmäisessä pääkirjoituksessaan viime sunnuntaina.
Ovathan Ruotsi, Tanska, Saksa, Puola, Liettua, Latvia, Viro ja Venäjä virallisesti yksikielisiä, vaikka monissa niistä vähemmistökielilisiä on selvästi enemmän kuin Suomessa. Jopa Ruotsissa, jonne tuli uusi kielilaki 1.7.2009 - ja tiukasti yksikielinen!
"alla förändringar i stödet för partierna ryms inom felmarginalen som är ungefär plus-minus 1,6 procentenheter"
Revi siitä vaan ihan rauhassa.
"Julkaisi tänään. 1.3.08"
Haloo!! Nyt on 1.11. 2009
Mitä ? Mitä väliä siis mitä ?
jumalauta! RKP on täällä vieläkin ja tuosta on kauan jo aikaa tuosta uutisesta ?
saatana ! wittuun se RKP täältä ja HETI !!!!???? miksi tuollainen paska saa meitä pompottaa !?
NUORILLA EI VAIKUTUSVALTAA !! EIVÄT HE HALUA LUKEA RUOTSIA !!! KYSYKÄÄ HEILTÄ PERKELE !?
3 prosentin äänikynnys on se, mitä Tarastin ryhmässä on ehdotettu.
eli tarkoittaa mitä ? että viimeinkin RKP painuu helvettiin täältä ? sinne minne kuuuluukin eli RUOTSIIN !?=
samalla AHVENANMAASTA TULEE SAARI !! ei mitään PIENINTÄKÄÄN etuoikeutta Ahvenanmaalle MISSÄÄN asiassa YHTÄÄN !!! tai sitten ottakoot ihan oikeasti ITSENÄISYYDEN eikä auteta niitä MISSÄÄN paskan vertaa!!!
että on paikka, jossa huonon itsetunnon omaavat saavat uhota...
Rkp:lle? Muissa Pohjoismaissa esim. Ruotsissa käytetään 4 prosentin äänikynnystä maan eduskuntaan päästäkseen niin Suomessa kynnys sovitettiin Rkp:lle sopivaksi 3,5 prosentiksi. Oliko se 4 prosentin raja niin lähellä sitä mahdollista Rkp:n pudotusta, että alennettiin tarkoituksella se puoli prosenttia Ruotsin rajaa alemmaksi?
Suomalainen käytäntö muuttuu niin pian kun Rkp istuu hallituksen ulkopuolella joten muiden puolueiden olisi hyvä pitää myöskin tämä muistissaan. Muut puolueetkin voivat hyötyä siitä, sillä silloin tehdään luultavastikin enemmän enemmistöä huomioonottavia päätöksiä.
vaadin että äänikynnys nostetaan VIITEEN prosenttiin !
tällöin demokratialla on mahdollisuus !!
Miksi ei otettu 5% vaan joku mystinen kolme ? mikä vitun KOLME ? miksi ei vaikka 3.222224 tai jotain muuta ?
Haisee paskalle tämäkin. RKP WITTUUN SUOMESTA JA JOS EI HEVILLÄ LÄHDE NIIN VERELLÄ SITTEN !!!
.
niin ei hätiä mitiä, *Oolannin* kiintiöpaikat nostetaan kymmeneen :)
"Kyllä me aina sopivat kokonaisratkaisut keksitään"
.