on eronnut kirkosta lapset mukanaan, luettuaan näitä uskon syvässä psykoosissa olevien kirjoituksia?
Tutkimuksen paikka?
Monikohan
5238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joku kirjoitti tänne kk sitten. Joku teinityttö, joka oli alkanut ajatella eroa kirkosta, luettuaan savonarolan juttuja.
Jeesux-sana oli pistänyt hänet miettimään, miksi Jeesus haisee/mitä hyvää hän on tehnyt?
Kun ei tajunnut mitään hyvää tapahtuneen,teinimme alkoi suunnitella kirkosta eroa.
'
siinäpä se.
Näillä sivuilla pääsee vapaasti kurkkimaan kiihkouskovaisten epätodelliseen maailmaan. He tietävät tarkoin mitä miltä heidän jumalansa on ja ihme kyllä jumala tottelee kiltisti.
Hullunkurisinta on käytäntö noukkia erillisiä lauseita raamatusta ja niillä todistaa oma mielipide.
Verrattomia veikkoja ovat - hyi sinua kun sanoit rumasti!
Sääliä heitä pitää, kun eivät ymmärrä olla tyrkyttämättä omia uskomuksiaan.
Mitä useampi eroaa kirkosta sen parempi.
Pitäisikin järjestää jonkinlainen iso tapahtuma jossa todistettaisiin miten uskonto tuhoaa aivot. Apuna voisi mm. käyttää näytä uskisten viestejä täältä.
Määrittele että mikä on ateistihihhulin, jumalan pilkkaajan ja jumalan olemassaolon kieltäjän ero.
ensin noita sinun sanahirviöitäsi:
Ateistihihhuli. Sellaista ei ole olemassakaan, koska hihhuli sana kuvaa uskonnollista hurmosta. Sana tulee Tykö Sallisen maalauksesta "Hihhulit".
Jumalan pilkkaaja. Tätä täytyy kysyä uskovaiselta. Harvoinpa ateisti mitään jumalaa pilkkaa, koska hän ei usko jumaliin. Kierrä kaikki uskispalstat ja kysy heiltä, mitä he pitävät jumalanpilkkana.
Jumalan olemassaolon kieltäjä. Positiivinen ateisti.
Jäikö vielä jotain epäselvää?