Ziiiisös!!!

Uskovaiset tulevat tänne ihmettelemään, että miksei täällä puhuta ateismista (vaan vaikkapa kissoista) ja raahaavat sitten mukanaan toinen toistaan tajuttomampia raamatunlauseita. Miksi???

Onko niitten tarkoitus vain ärsyttää vai luulevatko ne pienissä pääpöissään käännyttävänsä jonkun ateistin uskomaan johonkin henkiolentoon?
3186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näin me toimitamme lähetyskäskyä, herra antaa taivaspisteitä.

Äänestä
  • Emme me kerää taivaspisteitä. Sellaisia ei ole olemassakaan. Me pelastumme yksin armosta, yksin uskosta. Taivaassa ei ole eri tasojakaan. Vaikka ei toteuttaisi lähetyskäskyä ikinä yhtään, pelastuu silti, jos uskoo Jeesukseen.

    Kuvittele, että olet uppoavassa laivassa ja yhtäkkiä löydät pelastusveneen. Varmaan silloin huudat niin kovaa että kaikki kuulevat: "TULKAA TÄNNE TÄÄLLÄ ON PELASTUSVENE!!!!!!" Eikö niin? Et halua kaikkien muiden kuolevan. Samoin kristityt haluavat kertoa löytämästään pelastuksesta, jotta muutkin löytäisivät sen. Rakkaudesta muihin, ettei kukaan jäisi taivaasta pois.

    Minä en ole koskaan tullut tänne heittelemään raamatunlauseita. Halusin muuten vaan kommentoida tätä.

    Äänestä

ilmastosta voisi vaikka sanoa, että eri jumaluuksilla on monta ilmentymää ja sitten ne kaikki yhdessä panee hanttiin meille eläväisille elinkaaremme aikana säädellen säätilaa sopivasti mieliharmiksemme jolloin kyntö- ja kylvöajat saattaa mennä piirun verran vuodenaikaan nähden poskellensa vallan, noin karkeasti luonnehtien.

Siksihän egyptin faaraokin aikoinaan kuunteli neuvonantajiansa hädän hetkellä, ja kun sekään ei tuntunut auttavan niin tuotiin Joosef jumalallisine selvennyksinensä sanomaan jotta milloin kannattaa panna jyviä jemmaan nälkävuosien varalle. Eihän Jumala näkyvästi sentään ilmesty aivan selviönä ihmisille, vaan kyllä noissa ihmemaailman asioissa tarvitaan aivan luonnollisia henkilöitä, joita kohtalo tuntuu ohjailevan meille kuolevaisille tuntemattomin lainalaisuuksiin, kunhan vain saamme vaikeisiin asioihin aivan jokapäiväisen arkipäiväisen selvityksen kuin puurolautasellinen maan asukkaille, jollei muuta.

Äläkkäähän siitä tietysti syntyy jos asujaimiston mahat murisevat kuin talviunia häirityillä karhuilla talviunillansa. Kuppoinen kuumaa mörisijöiden kitusiin niin valtion rattaat jaksaa pyöriä kuin öljy moottoreissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

Uskovaiset tulevat tänne ihmettelemään, että miksei täällä puhuta ateismista (vaan vaikkapa kissoista) ja raahaavat sitten mukanaan toinen toistaan tajuttomampia raamatunlauseita. Miksi???

Onko niitten tarkoitus vain ärsyttää vai luulevatko ne pienissä pääpöissään käännyttävänsä jonkun ateistin uskomaan johonkin henkiolentoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu