vuokratulosta veroa?

Olen ostamassa taloa, jossa 2 asuntoa, toisen laitan vuokralle.Kuulin ettei veroa mene vuokratuloista, jos talo on velkainen, toiset taas väittää muuta. Miten on?
6691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

siitä tulosta 29% pääomavero menee. Eli jos vuokraan sisältyy lämmitys, sähkö tai vesi maksu nämä voi vähentää tulosta. Jos vuokra on vaikkapa 500e ja vähennettäviä kuluja on 200e, niin vero menee 300 eurosta tuo pääomavero.

Äänestä
  • Vuokratulosta saa vähentää myös lainan korkokulut. Tässä tapauksessa on huomioitava, että kyseeseen tulee vain sen vuokrattavan asunnon osuus (=1/2?) lainan korkokuluista. Oman asunnon osuus menee sitten omilla systeemeillä.

    Äänestä

  • joooops kirjoitti:

    Vuokratulosta saa vähentää myös lainan korkokulut. Tässä tapauksessa on huomioitava, että kyseeseen tulee vain sen vuokrattavan asunnon osuus (=1/2?) lainan korkokuluista. Oman asunnon osuus menee sitten omilla systeemeillä.

    Kiinteistön vuokratuloista saa tehdä vuotuiset poistot.

    Äänestä

  • ja_vielä kirjoitti:

    Kiinteistön vuokratuloista saa tehdä vuotuiset poistot.

    Poistot saa tehdä rakennuksen osalta, ei maapohjan:

    Vuokratun rakennuksen hankintameno voidaan vähentää vuokratulosta vuotuisin poistoin. Vuotuinen poisto on 4 prosenttia asuin-, toimisto- tai muun vastaavan rakennuksen jäljellä olevasta hankintamenosta..... Sitä osaa omaisuuden hankintamenosta, joka on jo vähennetty verotuksessa esimerkiksi vuokratulosta tehdyin poistoin, ei voi vähentää enää luovutusvoittoa tai -tappiota laskettaessa...... Kiinteistön maapohjan hankintamenosta ei voi tehdä poistoja.

    http://portal.vero.fi/public/default.aspx?nodeid=7839&culture=fi-FI&contentlan=1

    Äänestä

  • Pääomatulon vero on 28%

    Äänestä

  • ja_vielä kirjoitti:

    Kiinteistön vuokratuloista saa tehdä vuotuiset poistot.

    Paljon Kiitoksia vastauksista!! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan kirjoitti:

Olen ostamassa taloa, jossa 2 asuntoa, toisen laitan vuokralle.Kuulin ettei veroa mene vuokratuloista, jos talo on velkainen, toiset taas väittää muuta. Miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu