Minkälaista aluetta on Vaisaari? Rauhatonta vai rauhallista asuinaluetta?
Vaisaari
29
9287
Vastaukset
- rauhaton :o(
tätä nykyään. Liekkö syynä ulkomaalaiset... tiedä sitä sitten. Niitä on aika paljon, telakkalaisina.
- täti Vaisaaresta
Olen alkuasukas eli koko pienen ikäni täällä Vaisaaressa asunut ja rakastamaani rauhaa saanut. Ihanalla paikalla. Lyhyet matkat lapsilla kouluihin, kirjastoon, uimahalliin jne...Helppo kulkea suuntaan kuin suuntaan, kävellen, bussilla, autolla.
Mutta omat muttansa täälläkin on, mutta niihin oppii suhtautumaan. Esim. vapaana juoksentelevat koirat ja laiska nuoriso, jotka ei jaksa kävellä parkkipaikoilta vaan pysäköivät piha- alueelle, joille on pysäköinti kielletty. Eli ne normit "lähiö" ongelmat.
Omaisuutemme on saanut olla rauhassa ja yömme olemme nukkuneet hyvin. Komennusmiehistä taisi olla puhetta, he käyvät töissä, joten ei heitä paljon näy. Eikä ulkomaalaiset ole automaatio, rauhattomuudelle. Jos täällä on rauhatonta, niin en tiedä, missä umpiossa olen ikäni asunut.
Ps. ja ärrä on kiva. - alue
kunhan muuttaa omistusasuntoon, eikä kaupungin vuokrataloihin. Koska sitä kukaan ei voi kiistää, että niissä asuu hieman "rauhatonta" porukkaa.
- Vaisaaresta
on, että jos et nyt sinne ihan "syvimpään" Vaisaareen muuta, niin ihan hyvää aluetta. Karrinkadun alkupää, Tannerkatu...
Ainakin saatu olla rauhassa, tuntuu että ollaan kaukana siitä levottomasta Vaisaaresta. Ja onhan Vaisaaren tilanteeseen jo puututtu, aluetta ollaan "rauhoittamassa", en kyllä ihan tarkkaan kaikkia toimenpiteitä tiedä, mutta tästä kertoi eräs kiinteistövälittäjä (en ollut hältä asuntoa ostamassa, ei siis ollut myyntipuhe! )kun tuli puhetta Vaisaaresta. - Ms Gears
Asuimme kihlattuni kanssa Vaisaaressa, Karrinkadulla. Mielestämme paikka oli hyvin rauhaton ja turvatonkin olo tuli. Yksi yö autoni bensatankkia oli yritetty rikkoa jollain terävällä, tuloksena tihkuva reikä tankkiin joka oli paikattava. Kerran mieheni moottoripyörä yritettiin varastaa, tuloksena kalliit laskut rikki menneestä virtalukosta ja etupäästä. Varkaat vaan olivat niin tyhmiä, etteivät huomanneet takapyörässä kirkkaankeltaista jarrulevylukkoa, olivat vaan yrittäneet väkisin renkata pyörää ees taas. Jarrulevylukon ansiosta pyörä jäi pihaan.
Iltaisin ja viikonloppuisin sai herätä ikkunan alla möykkääviin/tappeleviin eri maiden kansalaisiin. Poliisille soitettaessa sanottiin, että ilmoita jos pahenee. Meteliä sai kuulla myös seinän takaa ja rappukäytävästä. Aamulla, kun halusi nukkua, alkoi jossain päin taloa korvia jyystävä remontti.
Onneksi muutimme puoli vuotta sitten Paraisille omaan taloon. Ihanan rauhallista!!! Mieti vakavasti MONTA kertaa jos muuttaisitkin johonkin muualle kuin Vaisaareen.- Karrinkadun alkupää
Asuin Karrinkadul vuoden, Kauheeta karaokea ja örveltämistä ja tappelemista siin vastakkaises pulsukopis.. päivällä ei kauheasti väliä. Huumeita tarjottii pihal, pyörä koitettii nyysiä jne.
Naapurit hakkaa seiniä vähä miten sattuu..
En kyll muutenkaa kauheen innokas niihi kerrostaloihin, mut kyl kannattaa miettii mihin muuttaa.
Autopaikkoja saa ootella vuoskaudet et sais talon pihalta paikkaa, ku kaikk mummelit panttaa niit auotjaan siel, vaik ei varmaan ajokorttia ollu vuosiin.
Olen iha tyytyväinen et muutin pois. - asuinalue
Karrinkadun alkupää kirjoitti:
Asuin Karrinkadul vuoden, Kauheeta karaokea ja örveltämistä ja tappelemista siin vastakkaises pulsukopis.. päivällä ei kauheasti väliä. Huumeita tarjottii pihal, pyörä koitettii nyysiä jne.
Naapurit hakkaa seiniä vähä miten sattuu..
En kyll muutenkaa kauheen innokas niihi kerrostaloihin, mut kyl kannattaa miettii mihin muuttaa.
Autopaikkoja saa ootella vuoskaudet et sais talon pihalta paikkaa, ku kaikk mummelit panttaa niit auotjaan siel, vaik ei varmaan ajokorttia ollu vuosiin.
Olen iha tyytyväinen et muutin pois.asua, tää vaisaari.
- vaisaarelainen
Olen asunut täällä jo 90 luvun alusta ja ei ainakaan kunnaankadun "siellä perällä" alueella ole oikeastaan tapahtunut mitään, mikä olisi saanut edes harkitsemaan muuttoa, päinvastoin taloja on alettu saneeraamaan ja asukkaat tunntutvat muuttavan pois alueelta ainoastaan perttalan kautta - se kertoo alueesta oikeastaan enemmän kun mikään muu. Häiriöt taitavat keskittyä lähinnä alueen "kolmoskosteikon" ympärille ja jos kyseinen liiketoiminta häiritsee asukkaita tulevaisuudessa riittävästi uskoisin, että siihenkin tullaan puuttumaan.
- olen asunut
yli neljä vuotta tässä "kolmos kosteikon" vieressä, enkä ole "häiriintynyt".
- sieltä perältä
olen asunut kirjoitti:
yli neljä vuotta tässä "kolmos kosteikon" vieressä, enkä ole "häiriintynyt".
No jo vain, jos ei täällä perällä ole häiriöitä eikä siellä "kossteikonkaan" lähellä niin taitaa nämä edelliset kommentit olla joko tapauskohtaisia tai sitten kirjoitettu joku muu motiivi mielessä.
- puheen ollen
Onko kukaan kuullut tai nänhyt, n.10v.tyttö, kiusaa muita lapsia? Totta vai huhupuhetta. Maailmalla liikkuu kaikenlaisia juttuja...
- Uusi vaisaarelainen
- Jarlind
Lisää vain kuvia kiitos.
- sivusta seurannut
Miksi kaupunki kaatoi Vaisaaren mäestä noin paljon puita? Halusiko joku nähdä Nesteentien liikenteen omasta ikkunastaan? Vai kuulla Nesteentien liikennemelun?
Asuuko Vaisaaressa ihmisiä, joita ahdistaa luonnonläheisyys??
Raisio on muutenkin ahdistava ja masentava kaupunki ja nyt vielä ainoa siedettävä asumalähiö pitää saada raiskatuksi!
Minkälainen on Raisiolaisen ihmisen hengen- ja mielenmaisema, vai onko hän vain aivokuollut? Voi jeesus...!!- meijän Niilo
Mielestäni oli ihan paikallaan harventaa hiukan metsää tuosta mäestä, pääsee edes hiukan ilta-aurinkokin paistamaan karrinkadun taloihin.
Pahinta näissä taloissa on huono äänieristys ja sitten, kun ihmisillä on laminaattilattiat, kaikki kaikuu alakerran asuntoihin ja kaikki muutkin äänet kuuluu läpi talon.vaikka esim.vauvan jatkuva kirkuminen aamusta iltaan on lähes sietämätöntä kuunneltavaa, jos haluis olla rauhassa lukemassa, niin ei tuu mittään. - aurinko kehiin
kun karsivat puita pois. Enemmänkin saisivat kaataa. Varsinkin Tannerkadun ja Karrinkadun talojen takaa. Aurinkoa kesällä me enemmän kaivataan kuin noita pystyyn kuolleita mäntyjä.
HALOO kaupungille, lisää puunkaatoa vaan !!! - Haistakaa Paska!
aurinko kehiin kirjoitti:
kun karsivat puita pois. Enemmänkin saisivat kaataa. Varsinkin Tannerkadun ja Karrinkadun talojen takaa. Aurinkoa kesällä me enemmän kaivataan kuin noita pystyyn kuolleita mäntyjä.
HALOO kaupungille, lisää puunkaatoa vaan !!!Pellehermanneja kaikki Raisiolaiset. Yhtä synkkämielisiä kuin on kaupunkikuvakin.
- täyttä paskaa
älä helvetissä tule tänne, multa pöllitty 2 fillaria ja auto yritetty varastaa (lasit ja kuskinpuoleisen oven lukko paskana) täällä liikkuu jotain maahanmuuttajia ja rällästävää nuorisoa! ruskolta olen alunperin kotoisin, olisi sinne pitänyt jäädä. poliisejakin tulee paikalle aika usein ja ambulanssi on ollut kans pariin otteeseen tuolla naapureissa, joitain huumeenkäyttäjiä asuu myös täällä
- Buzog
kunnaankatu 2::ssa ei ole kuulunu ees naapureista ääniä. en sit tiedä et mis tääl sitä häiritsevää porukkaa asuu..
- saareton
Buzog kirjoitti:
kunnaankatu 2::ssa ei ole kuulunu ees naapureista ääniä. en sit tiedä et mis tääl sitä häiritsevää porukkaa asuu..
mitään saaria ole!Mää ahvenanmaalle vai?
- resost
onks siit karrinkadun alkupääs oleval palvelukeskuksest jottai haittaa vai osaak ne ol kunnol?
- Hienoja ihmisiä!!
resost kirjoitti:
onks siit karrinkadun alkupääs oleval palvelukeskuksest jottai haittaa vai osaak ne ol kunnol?
asukkaat ovat Vaisaarenmäen rauhallisinta ja sivistyneintä porukkaa!
- Anonyymi
resost kirjoitti:
onks siit karrinkadun alkupääs oleval palvelukeskuksest jottai haittaa vai osaak ne ol kunnol?
Onk sul joku onkelma kirjottaa suomee oikein ?
- Elvis-1
multa vietiin toukokuun viimeinen viikonloppu pyörä pyöräkellarista,muita en huomannut et olis yritetty ottaa mutta mulla nyt ei ollu mitenkään erikoinen pyörä...röyhkeyttä kuvaa se et varastoon menty avaimella ja pyöräni kun oli lukittuna pyörätelineeseen niin silti se oli viety,eli,haluttu nimenomaan!! Myös häkkivarastoihin menty hajottamalla verkko...useita kertoja...eli tällasta on..muuten on tosi mukava paikka olla kun kaikki on kävelymatkan päässä..harmittaa vain tuo talossa rötöstely kun "oman talon" väki tekee pahojaan...
- ärgg...
muuten hyvä ja kiva paikka asua, huollon touhu vaan tökkii ja pahasti. Kuulemma pärstän mukaan katsotaan, mitenkä nopeaan sieltä saa apua. Huoltomiehet laiskoja ja saamattomia. Sen takia osa asukkaista tekee talkkarin hommia, mikä on väärin. Asukkaat talkkarin hommissa, talkkari saa palkan :(
- Vaisaarelainen
Olen asunut melkein koko elämäni vaisaaressa, Iteltä 3 polkupyörää pöllitty kellarista, ja huumeita saa helposti ja muuta laitonta, en suosittele lapsiperheille, ainakin 10-20 vuotiaana pitää aika tarkasti katsoa kaveripiirin, väkivaltaa näet aika usein..
- Anonyymi
Hyvä otsikko vaikkakin vanha. onko tilanne yhtään muuttunut Vaissaaressa? Onko Karrinkaratu 2 rauhaton?
- Anonyymi
Karrinkadulla oli ammuttu raketteja rappukäytävään yöllä ja rikottu ikkunoita. Maahanmuuttajien joukko oli ollu tekemäs taas pahojaan..... Muutan pois Karrinkadulta mahdollisimman pian pois!!!!!!!!
- Anonyymi
Mikä tilanne Raision vaisaaressa on vuonna 2023? Olisin kiinnostunut Raisioon muuttamisesta..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kohunäyttelijä Aku Hirviniemi täyttää tänään pyöreät 40 vuotta. Onnea kaikesta huolimatta!
Näyttelijä, juontaja Hirviniemi on ollut otsikoissa ja hänen keikkojaan sekä tuotantojaan on peruttu julkisuuteen nousse2034692Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?
Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten s4432233Uskomatonta, Sanna Marinille ei haluttu antaa näkyvyyttä Linnan juhlissa
Kymmenen Uutiset juuri ennen Marinin saapumista ja Areenakin kyykkäsi. Kyllä SDP:läinen politiikan supertähti on paha on2361414Sofia & Stefan
Kas kummaa, yhtäaikaa Dubaissa? Pääsikö Sofia pitkästä aikaa Dubain kotiin? 😂 Instaan muistettu laittaa kuva "vesi ton961258Kiitos että olet
Tiedän, että sinä olet ja ajattelet minua välillä. Se tuo minulle voimaa, et tiedäkään miten paljon. Vaikka meistä ei tu481229- 801163
Muistan kuinka isovanhemmat kertoivat teinipoikia VIEDYN VÄKISIN kodeistaan SOTAAN
Suomen sotien aikaan erittäin nuoria teinipoikia vietiin väkisin kodeistaan ja lähetetiin sotimaan. Meinaatteko ettei t2691008Laita tähän ketjuun jokin tunniste teistä mistä hän voisi sinut
tunnistaa. Jokin teidän kahden välillä tapahtuneesta tai mistä olette kahden kesken keskustelleet. Älkää laittako nimiä24982Nainen, joudutko muuttamaan pois vuokseni
Koska koko ajan olet vaarassa törmätä minuun ja se on tosi kiusallinen ja vaivaannuttava tilanne sinulle. Miten olla koh87976Eläköönhuuto veteraaneillemme!
Huomenna 6.12. valtiojohto kutsuvieraidensa kera juhlii jotain olematonta - itsenäisyyttämme, jota ei enää ole! Tuon ol306949