Kauheeta, kun naisimmeistä täs pelottaa tuo firmapakujen hurjastelu. Mennään tuhattasataa ja roiskitaan rapaa tuulilasiin, kiilataan ja painetaan väkisin eteen. Mites kouluttaa näitä juniorijuppeja?
Firmapakut hurjastelee!
Viiiuh!
307579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
ainakin Postin autoilla tuntuu olevan aina niin kiire, ettei säännöistä juurikaan piitata. Kiilaamista, bussirampin kautta ohittelua, päin punaista ajamista ja kaahaamista, siinä vain muutama rike joihin olen nähnyt postinpoikien syyllistyvän.
firmojen palveluja. Sehän on firman edustusta.
= -PPP- !
ne on ne 18 kesäset ,hirvee kiire punaisille odottaa kirje kainalossa.
Minkäs niille teet? Ensin pitää sattua jotain kuin vauhti hiljenee.
Ei sillä kaahailulla mitään voita,ne sekunnit mitkä voittaa,menee niitä kirjeitä ja pussukoita etsiessä kaatuneiden iltapäivälehti kasojen alta:)
Kun on niin vähän vielä tota kokemusta autonkuljettajan ammatista.
Tietty osa on vanheepaakin,harvemmin.
Oletko sä todellakin niin onneton, ettet tajua, että jotkut muutkin kuin 18-kesäiset ajaa niillä autoilla lujaa?
Bongaapa jostakin hurjasteleva auto ja koita saada selville, kuka sitä ajaa! Se voi olla 18-kesäinen poika taikka vanha ukko. Ihan yhtälailla jumalauta vanhatkin ihmiset ajavat lujaa.
Uutisissakin on monia vuosia jo mainittu, että eniten onnettomuuksia ja kuolemaan johtaneita kolareita aiheuttavat keski-ikäiset miehet, jotka ovat niitä "kokeneita" kuljettajia.
Kuten sanottua, esim. pk-seudun ruuhkat aiheuttavat osittain hurjastelut, sillä paketin toimittaja ei halua olla myöhässä.
Ja jos tilaat itsellesi vaikka Hobby Hallista pyyhkeitä ja soppalautasia, ethän toki halua niiden olevan myöhässä sovitusta aikataulusta? Jos se myöhästyy, SINÄ soitat sinne asiakaspalveluun ja haukut pystyyn toimittavan osapuolen viivyttelystä!
Mieti ennenkuin avaat suusi.
osua arkaan paikkaan
kauheeta ja hirveen kamalaa,kun ne miehet vaan eikä naiset koskaan.
sattui tuo räikeä yleistäminen osumaan silmään ja vituttaa tuollanen aika lailla.
Siitäs saitte ja kaasua lisää!!!
onhan se hyvä revitellä ja samalla opetella ajamaan kun ei itse tarvii maksaa kustannuksia
mutta ei näillä tuloilla pärjää kuiteskaan rallimiehille. (kade)
Oliko MB sprintteri?
Jakeluliikenne on kusessa ainakin PK seudun ruuhkien takii, sitten on ajettava saakelin kovaa, kun tie on vapaa.
Soita k.o. firmaan ja pyydä saada puhua ihmiselle joka vastaa näiden autojen käytöstä.
Kerro hänenne mahdollisimman tarkoin yksilöiden missä, milloin ja mikä auto on toiminut väärin ja kerro tälle henkilölle että moinen toiminta on erittäin huonoa mainosta firmalle.
Ja pyydä selitystä että mitä asialle aiotaan tehdä.
Äläkä tyydy mihinkään ympäripyöreään, vaadi esim. sähköpostiisi kirjallisena vastaus.
Näin se ei jää vain puheeksi, ja todennäköisesti k.o. autoa ajanut kuski todella saa palautetta ajostaan.
Toimii sitä paremmin mitä suurempi firma on, ja jos ajoa suorittaa alihankkija niin vielä paremmin.
Joo, kyllä, juuri tuollaista palautetta käsittelen työkseni, ja pidän koulutusta näistäkin asioista.
...välillä tuntuu että ihan turhaan...
Mainosta on kaikki näkyvyys olkoon millaista tahansa,,,, Siis Paskaa jauhat jos tuolla alalla olet etkä muka tuota tiedä?????
tarkastaa? Jotkin pakun näköiset autot on jo varustettu nopeuden rajoittimella eli kulkee jopa n.90km/h...
Yksi ryhmä hurjastelee koko ajan: Poliisit! Äijillä näyttää olevan koko ajan kiire. Munkkikahvit odottaa? Urakkapalkka vai mikä kiireen tekee?! Luulisi liikenneturvan olevan paremmin hallussa. Kauheata!
miten voin hurjastella 3000kg ja 84hv pakettiautolla jonka huippunopeus on 120kmh?
oliskiko niin että neiti oli jälleen tamppoonina tiellä sekä siellä?
???????
tiedustelee firmapakuilija....juppi.
ei tietenkään saa yleistää, että kaikki pakuilla ajavat kaahailisivat tai käyttäytyisivät huonosti liikenteessä mutta valitettavasti näkee joka päivä liikenteessä kun tuollaiset 300kg/84hv pakut tulevat risteyksissa ilman vilkkua eteen siten että täytyy jarruttaa ja lujaa jottei tule kolaria..samoin kaistojen vaihdoissa esim. kehäteillä..ja AINA kännykkä korvalla! Kyllä ammattikuskin pitäisi olla ammattiylpeä ja käyttäytyä sen mukaan!
Jos painoa on 300 kiloa, niin on kyllä tooooooooosi pieni paku, ihan vinkiksi vaan että esim nissan micra painaa tyhjänä 700 kiloa ja joku iso moottoripyörä jo yli 300 kiloa.
Joten edes ns "henkilöautopakettiauto" ei voi olla 300 kiloinen
säälittävä kommentti
En ajele firman autolla, mutta tulee kyllä hurjasteltua omallakin autolla, kun ei hermot kestä noita nössöilijoitä. Joidenkin ihmisten olisi vain syytä käyttää yleisiä kulkuneuvoja, eikä tulla tientukkeeksi (vauhtia yleensä 30 km/h 50:n alueella). Sitten on sarjassa nämä sankarit, jotka vihreän sytyttyä alkavat hapuilemaan ykköstä silmään, jolloin kolme autoa olisi jo kerennyt menemään! Lisänä tähän autoilun "konkareihin" ne, jotka siirtyvät kakkoskaistalle ja ajavat siinä hiljempaa kuin ykköskaistalaiset...todella järkevää! En siis yhtään ihmettele että yrityksillä autoja paljon käyttävillä heiluu mittarit punaisella, kun tuollaisia pölvästejä katsoo hyvässä lykyssä 8 tuntia/päivä!
Eipä hötkyillä liikenteessä. Jätetään se hermoilu kotiin ja ajellaan rauhallisesti sekä turvallisesti liikenteessä.
Hermoilu kotiin? Mistäköhän se hermoilu johtuu miettikääpä sitä. Firmassa jätetään avoimia työpaikkoja täyttämättä ja kasataan töitä muille työntekijöille. Pomo hönkii niskan takana kuin ruotsalaisessa saunassa. Ja sit sun pitää lähteä kaupunkiin pakulla toimittamaan firman asioita tiukalla aikataululla. Ei se aina ole pelkästään kuskista kiinni. Firmalla on helppoa varoittaa/irtisanoa kaahaava kuski valitusten perusteella vaikka itse on sen aiheuttanut tulospalkkaamisella ja tiukalla aikataululla
Ite ajan ammatikseni isompaa autoa kuin paku ja oon kyllä huomannu sen että eipä järki paljon päätä pakota..Roikutaan perseessä,tehään riski ohituksia ja jne...eikö sinne pieneen päähän mahdu se asia että niillä ohituksilla jne voittaa onnettoman pienen ajan..toki jos on niin idiootti että duunin takia haluaa riskeeraa henkensä ni onnea matkaan,aina kuitenkin löytyy uusi kuski!
Hyvä kysymys, miten kouluttaa noita vauhtiääliöitä. Tehkää kuten minä teen: heittäkää kivellä tuulilasiin! Tai kunnon kivenmurikalla pakun kylkeen, kylläpä vauhti hiljenee kummasti. PS. pätee myös punaisia päin ajaviin.
mitä tehdään tuollasille vitun murkuloille?
tule kokeilemaan!
Juu, tulen kokeilemaan mielelläni, vaikka lähdetkin siitä tapaamisesta nenä valuen, siis verta eikä räkää jota se valuu normaalisti. Eli kivenmurikka, pesäpallomaila tai pistooli ovat se ainoa kieli jota ymmärrät. Ja pidän huolta siitä että varmasti ymmärrät ja kaahaamisesi loppuu siihen. Tämä ei ole uhkaus vaan lupaus.
Tuleepas kovaa tekstiä.
On siinä äijällä kanttia.
Sääli vain, että säälin ihmisiä kuin sinä.
mutta sehän on ammattitaidottomuuden merkki kun on kiire..ja tyhmästä päästä kärsi koko ruumis...
Soittakaa sinne firmaan kyselette mikä pomo vastaa kuljetuksista ja vaatikaa selitystä. Kyllä ne kuskitkin siitä pikkuhiljaa rauhoittuu. Sama taksisuhareille soittoa vaan ...