Paroc rakentaa 'suomalaisalueille' tehtaan!

novgorodilainen

Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle.

Tshudovon nimi juontuu - kuten Peips-järvenkin venäjänkielinen nimi 'Tshudskoje ozero' - Nestorian kronikan maininnasta alueella asuneista 'tsuudeista'. Arkeologit ja kielitieteilijät uskovat slaavien viitanneen tällä sanalla 'tshud' merkityksessä ’vieras’, ’outo’ alueella tuolloin asuneisiin itämerensuomalaisiin kansoihin KARJALAISIIN, vepsäläisiin, inkerikkoihin ja vatjalaisiin.

Arkeologit myös väittävät, että juuri tuota Volhovan jokea pitkin karjalaiset kävivät kauppaa Vuoksea Linnansaaren ohi (Viipuri) ja Nevaa pitkin purjehtien Suomenlahdelle aina pohjoisen Norrbotteniin saakka ja sieltä takaisin Novgorodiin sekä Kiovaan - mahdollisesti jopa Itä-Rooman Konstantinopoliin.

Joka tapauksessa venäjän eristemarkkinat ovat Europan suurimmat ja Paroc tulee Novgorodin alueelle maitojunassa kilpailijoiden jo ollessa siellä. Paroc uskoo kuitenkin saavuttavansa hyvän logistiikan turvin 10% Venäjän nopeasti kasvavilta eristemarkkinoilta.

Raaka-ainetta, kiveä alueella ei kuitenkaan ole, ja Paroc joutuu rahtaamaan sen Savosta. Mutta onhan kiveä kuljetettu Karjalasta Venäjälle ennenkin - Sankt Peterburgiin.

http://www.johndavis.net/Russia_050.JPG
http://www.jtashipphoto.dk/Ladoga%205.jpg

8

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahdata

      Savosta?
      Eikös kiviä löydy Venäjältä, ettei tarvitse Suomesta saakka rahdata?
      Kamennogorskista löytyy valmiiksi louhittua kiveä aivan junanradan ja lastauslaiturin ulottuvilta.

      Suomalaiset yhtiöt ovat vähän hitaita menemään Venäjän markkinoille. Markkinaosuudet jää kovin pieniksi. Esimerkkinä vaikkapa puunjalostus. Venäjällä on tanskalaisia, saksalaisia, ruotsalaisia, amerikkalaisia, canadalaisia jne. puunjalostustehtaita, mutta ei vielä suomalaista. Ulkomaiset sijoittajat ovat vallanneet lähialueet, kuten Kannaksen tehtaat ja Karjalan Tasavallan tehtaat suomalaisten vielä viivytellessä. On menetetty kokonaan yhteistyömahdollisuus paperitehtaiden ja sahojen välillä rajan molemmin puolin.

      • logistikko

        Logistisesti tuo kiviraaka-aineksen kuljettaminen laivoilla Saimaan kanavan ja Nevan kautta Laatokalle Savosta ei liene isompi ongelma, eikä edes kallista. Ja eiköhän Parocissa ole asiasta tehty tarkat laskelmat kuljetuskustannuksista ja tutkittu niitä kiviraaka-aineksien hankintoja paikan päältäkin.

        - Kuljettavathan ne venäläiset noita autojakin Suomen teitä pitkin tuhansittain vaikka ei siinä toiminnassa talouden kannalta mitään järkeä ole -vs'o ravnoo!

        Toisaalta nuo Novgorodin ja Valdain alueet ovat (kuten Karjalankannaskin) ikivanhaa merenpohjaa, siis hyvin saviperäistä maata. Ei siellä kiveä ole kuten ei ole kannaksellakaan – riittävästi!

        ” Maapallon historiaan on mahtunut lukuisia jääkausia. Niistä viimeisin eli Veiksel päättyi 11 590 vuotta sitten Holoseeniin (nykyaikaan) Baltian jääjärven muuttuessa Yoldianmereksi. Veiksel ulottui laajimmillaan Saksaan Hampurin alueelle, Puolaan, Baltian maihin sekä aina Venäjälle MOSKOVAN tienoille SAAKKA!”

        http://www.geologia.fi/index.php?Itemid=59&id=84&option=com_content&task=view
        (zoomaa hiirellä)


    • Huh huh!

      "Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle. "

      Kyllä tuon takia Karjala nyt pitäisi palauttaa Suomelle!

      • novgorodilainen

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!


      • Kamalaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!


      • novgorodilainen
        Kamalaa! kirjoitti:

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?


      • Mahtavaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?

        "Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?"

        Olipa loistavasti lohkaistu, olet melko mestari agrgumenteissasi. Paroc siis rakentelee jotain jonnekin Venäjälle jossa suomensukuisia ihmisiä on joskus muinoin asunut. Asia selvä. Mutta mitä vittua tällä on tekemistä KARJALAN PALAUTTAMISEN kanssa? Sehän tämän keskustelupalstan aihe on.


    • Anonyymi

      Mitäköhän projektille nyt kuuluu? Valtaosa suomalaisista yrityksistähän on vetäytynyt Venäjän markkinoilta. Miten Parocin tapauksessa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe