Paroc rakentaa 'suomalaisalueille' tehtaan!

novgorodilainen

Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle.

Tshudovon nimi juontuu - kuten Peips-järvenkin venäjänkielinen nimi 'Tshudskoje ozero' - Nestorian kronikan maininnasta alueella asuneista 'tsuudeista'. Arkeologit ja kielitieteilijät uskovat slaavien viitanneen tällä sanalla 'tshud' merkityksessä ’vieras’, ’outo’ alueella tuolloin asuneisiin itämerensuomalaisiin kansoihin KARJALAISIIN, vepsäläisiin, inkerikkoihin ja vatjalaisiin.

Arkeologit myös väittävät, että juuri tuota Volhovan jokea pitkin karjalaiset kävivät kauppaa Vuoksea Linnansaaren ohi (Viipuri) ja Nevaa pitkin purjehtien Suomenlahdelle aina pohjoisen Norrbotteniin saakka ja sieltä takaisin Novgorodiin sekä Kiovaan - mahdollisesti jopa Itä-Rooman Konstantinopoliin.

Joka tapauksessa venäjän eristemarkkinat ovat Europan suurimmat ja Paroc tulee Novgorodin alueelle maitojunassa kilpailijoiden jo ollessa siellä. Paroc uskoo kuitenkin saavuttavansa hyvän logistiikan turvin 10% Venäjän nopeasti kasvavilta eristemarkkinoilta.

Raaka-ainetta, kiveä alueella ei kuitenkaan ole, ja Paroc joutuu rahtaamaan sen Savosta. Mutta onhan kiveä kuljetettu Karjalasta Venäjälle ennenkin - Sankt Peterburgiin.

http://www.johndavis.net/Russia_050.JPG
http://www.jtashipphoto.dk/Ladoga%205.jpg

8

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahdata

      Savosta?
      Eikös kiviä löydy Venäjältä, ettei tarvitse Suomesta saakka rahdata?
      Kamennogorskista löytyy valmiiksi louhittua kiveä aivan junanradan ja lastauslaiturin ulottuvilta.

      Suomalaiset yhtiöt ovat vähän hitaita menemään Venäjän markkinoille. Markkinaosuudet jää kovin pieniksi. Esimerkkinä vaikkapa puunjalostus. Venäjällä on tanskalaisia, saksalaisia, ruotsalaisia, amerikkalaisia, canadalaisia jne. puunjalostustehtaita, mutta ei vielä suomalaista. Ulkomaiset sijoittajat ovat vallanneet lähialueet, kuten Kannaksen tehtaat ja Karjalan Tasavallan tehtaat suomalaisten vielä viivytellessä. On menetetty kokonaan yhteistyömahdollisuus paperitehtaiden ja sahojen välillä rajan molemmin puolin.

      • logistikko

        Logistisesti tuo kiviraaka-aineksen kuljettaminen laivoilla Saimaan kanavan ja Nevan kautta Laatokalle Savosta ei liene isompi ongelma, eikä edes kallista. Ja eiköhän Parocissa ole asiasta tehty tarkat laskelmat kuljetuskustannuksista ja tutkittu niitä kiviraaka-aineksien hankintoja paikan päältäkin.

        - Kuljettavathan ne venäläiset noita autojakin Suomen teitä pitkin tuhansittain vaikka ei siinä toiminnassa talouden kannalta mitään järkeä ole -vs'o ravnoo!

        Toisaalta nuo Novgorodin ja Valdain alueet ovat (kuten Karjalankannaskin) ikivanhaa merenpohjaa, siis hyvin saviperäistä maata. Ei siellä kiveä ole kuten ei ole kannaksellakaan – riittävästi!

        ” Maapallon historiaan on mahtunut lukuisia jääkausia. Niistä viimeisin eli Veiksel päättyi 11 590 vuotta sitten Holoseeniin (nykyaikaan) Baltian jääjärven muuttuessa Yoldianmereksi. Veiksel ulottui laajimmillaan Saksaan Hampurin alueelle, Puolaan, Baltian maihin sekä aina Venäjälle MOSKOVAN tienoille SAAKKA!”

        http://www.geologia.fi/index.php?Itemid=59&id=84&option=com_content&task=view
        (zoomaa hiirellä)


    • Huh huh!

      "Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle. "

      Kyllä tuon takia Karjala nyt pitäisi palauttaa Suomelle!

      • novgorodilainen

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!


      • Kamalaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!


      • novgorodilainen
        Kamalaa! kirjoitti:

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?


      • Mahtavaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?

        "Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?"

        Olipa loistavasti lohkaistu, olet melko mestari agrgumenteissasi. Paroc siis rakentelee jotain jonnekin Venäjälle jossa suomensukuisia ihmisiä on joskus muinoin asunut. Asia selvä. Mutta mitä vittua tällä on tekemistä KARJALAN PALAUTTAMISEN kanssa? Sehän tämän keskustelupalstan aihe on.


    • Anonyymi

      Mitäköhän projektille nyt kuuluu? Valtaosa suomalaisista yrityksistähän on vetäytynyt Venäjän markkinoilta. Miten Parocin tapauksessa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe