Paroc rakentaa 'suomalaisalueille' tehtaan!

novgorodilainen

Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle.

Tshudovon nimi juontuu - kuten Peips-järvenkin venäjänkielinen nimi 'Tshudskoje ozero' - Nestorian kronikan maininnasta alueella asuneista 'tsuudeista'. Arkeologit ja kielitieteilijät uskovat slaavien viitanneen tällä sanalla 'tshud' merkityksessä ’vieras’, ’outo’ alueella tuolloin asuneisiin itämerensuomalaisiin kansoihin KARJALAISIIN, vepsäläisiin, inkerikkoihin ja vatjalaisiin.

Arkeologit myös väittävät, että juuri tuota Volhovan jokea pitkin karjalaiset kävivät kauppaa Vuoksea Linnansaaren ohi (Viipuri) ja Nevaa pitkin purjehtien Suomenlahdelle aina pohjoisen Norrbotteniin saakka ja sieltä takaisin Novgorodiin sekä Kiovaan - mahdollisesti jopa Itä-Rooman Konstantinopoliin.

Joka tapauksessa venäjän eristemarkkinat ovat Europan suurimmat ja Paroc tulee Novgorodin alueelle maitojunassa kilpailijoiden jo ollessa siellä. Paroc uskoo kuitenkin saavuttavansa hyvän logistiikan turvin 10% Venäjän nopeasti kasvavilta eristemarkkinoilta.

Raaka-ainetta, kiveä alueella ei kuitenkaan ole, ja Paroc joutuu rahtaamaan sen Savosta. Mutta onhan kiveä kuljetettu Karjalasta Venäjälle ennenkin - Sankt Peterburgiin.

http://www.johndavis.net/Russia_050.JPG
http://www.jtashipphoto.dk/Ladoga%205.jpg

8

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahdata

      Savosta?
      Eikös kiviä löydy Venäjältä, ettei tarvitse Suomesta saakka rahdata?
      Kamennogorskista löytyy valmiiksi louhittua kiveä aivan junanradan ja lastauslaiturin ulottuvilta.

      Suomalaiset yhtiöt ovat vähän hitaita menemään Venäjän markkinoille. Markkinaosuudet jää kovin pieniksi. Esimerkkinä vaikkapa puunjalostus. Venäjällä on tanskalaisia, saksalaisia, ruotsalaisia, amerikkalaisia, canadalaisia jne. puunjalostustehtaita, mutta ei vielä suomalaista. Ulkomaiset sijoittajat ovat vallanneet lähialueet, kuten Kannaksen tehtaat ja Karjalan Tasavallan tehtaat suomalaisten vielä viivytellessä. On menetetty kokonaan yhteistyömahdollisuus paperitehtaiden ja sahojen välillä rajan molemmin puolin.

      • logistikko

        Logistisesti tuo kiviraaka-aineksen kuljettaminen laivoilla Saimaan kanavan ja Nevan kautta Laatokalle Savosta ei liene isompi ongelma, eikä edes kallista. Ja eiköhän Parocissa ole asiasta tehty tarkat laskelmat kuljetuskustannuksista ja tutkittu niitä kiviraaka-aineksien hankintoja paikan päältäkin.

        - Kuljettavathan ne venäläiset noita autojakin Suomen teitä pitkin tuhansittain vaikka ei siinä toiminnassa talouden kannalta mitään järkeä ole -vs'o ravnoo!

        Toisaalta nuo Novgorodin ja Valdain alueet ovat (kuten Karjalankannaskin) ikivanhaa merenpohjaa, siis hyvin saviperäistä maata. Ei siellä kiveä ole kuten ei ole kannaksellakaan – riittävästi!

        ” Maapallon historiaan on mahtunut lukuisia jääkausia. Niistä viimeisin eli Veiksel päättyi 11 590 vuotta sitten Holoseeniin (nykyaikaan) Baltian jääjärven muuttuessa Yoldianmereksi. Veiksel ulottui laajimmillaan Saksaan Hampurin alueelle, Puolaan, Baltian maihin sekä aina Venäjälle MOSKOVAN tienoille SAAKKA!”

        http://www.geologia.fi/index.php?Itemid=59&id=84&option=com_content&task=view
        (zoomaa hiirellä)


    • Huh huh!

      "Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle. "

      Kyllä tuon takia Karjala nyt pitäisi palauttaa Suomelle!

      • novgorodilainen

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!


      • Kamalaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!


      • novgorodilainen
        Kamalaa! kirjoitti:

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?


      • Mahtavaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?

        "Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?"

        Olipa loistavasti lohkaistu, olet melko mestari agrgumenteissasi. Paroc siis rakentelee jotain jonnekin Venäjälle jossa suomensukuisia ihmisiä on joskus muinoin asunut. Asia selvä. Mutta mitä vittua tällä on tekemistä KARJALAN PALAUTTAMISEN kanssa? Sehän tämän keskustelupalstan aihe on.


    • Anonyymi

      Mitäköhän projektille nyt kuuluu? Valtaosa suomalaisista yrityksistähän on vetäytynyt Venäjän markkinoilta. Miten Parocin tapauksessa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      21
      2181
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      16
      2153
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      156
      1738
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      223
      1261
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      124
      1251
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      914
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      843
    Aihe