Paroc rakentaa 'suomalaisalueille' tehtaan!

novgorodilainen

Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle.

Tshudovon nimi juontuu - kuten Peips-järvenkin venäjänkielinen nimi 'Tshudskoje ozero' - Nestorian kronikan maininnasta alueella asuneista 'tsuudeista'. Arkeologit ja kielitieteilijät uskovat slaavien viitanneen tällä sanalla 'tshud' merkityksessä ’vieras’, ’outo’ alueella tuolloin asuneisiin itämerensuomalaisiin kansoihin KARJALAISIIN, vepsäläisiin, inkerikkoihin ja vatjalaisiin.

Arkeologit myös väittävät, että juuri tuota Volhovan jokea pitkin karjalaiset kävivät kauppaa Vuoksea Linnansaaren ohi (Viipuri) ja Nevaa pitkin purjehtien Suomenlahdelle aina pohjoisen Norrbotteniin saakka ja sieltä takaisin Novgorodiin sekä Kiovaan - mahdollisesti jopa Itä-Rooman Konstantinopoliin.

Joka tapauksessa venäjän eristemarkkinat ovat Europan suurimmat ja Paroc tulee Novgorodin alueelle maitojunassa kilpailijoiden jo ollessa siellä. Paroc uskoo kuitenkin saavuttavansa hyvän logistiikan turvin 10% Venäjän nopeasti kasvavilta eristemarkkinoilta.

Raaka-ainetta, kiveä alueella ei kuitenkaan ole, ja Paroc joutuu rahtaamaan sen Savosta. Mutta onhan kiveä kuljetettu Karjalasta Venäjälle ennenkin - Sankt Peterburgiin.

http://www.johndavis.net/Russia_050.JPG
http://www.jtashipphoto.dk/Ladoga%205.jpg

8

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahdata

      Savosta?
      Eikös kiviä löydy Venäjältä, ettei tarvitse Suomesta saakka rahdata?
      Kamennogorskista löytyy valmiiksi louhittua kiveä aivan junanradan ja lastauslaiturin ulottuvilta.

      Suomalaiset yhtiöt ovat vähän hitaita menemään Venäjän markkinoille. Markkinaosuudet jää kovin pieniksi. Esimerkkinä vaikkapa puunjalostus. Venäjällä on tanskalaisia, saksalaisia, ruotsalaisia, amerikkalaisia, canadalaisia jne. puunjalostustehtaita, mutta ei vielä suomalaista. Ulkomaiset sijoittajat ovat vallanneet lähialueet, kuten Kannaksen tehtaat ja Karjalan Tasavallan tehtaat suomalaisten vielä viivytellessä. On menetetty kokonaan yhteistyömahdollisuus paperitehtaiden ja sahojen välillä rajan molemmin puolin.

      • logistikko

        Logistisesti tuo kiviraaka-aineksen kuljettaminen laivoilla Saimaan kanavan ja Nevan kautta Laatokalle Savosta ei liene isompi ongelma, eikä edes kallista. Ja eiköhän Parocissa ole asiasta tehty tarkat laskelmat kuljetuskustannuksista ja tutkittu niitä kiviraaka-aineksien hankintoja paikan päältäkin.

        - Kuljettavathan ne venäläiset noita autojakin Suomen teitä pitkin tuhansittain vaikka ei siinä toiminnassa talouden kannalta mitään järkeä ole -vs'o ravnoo!

        Toisaalta nuo Novgorodin ja Valdain alueet ovat (kuten Karjalankannaskin) ikivanhaa merenpohjaa, siis hyvin saviperäistä maata. Ei siellä kiveä ole kuten ei ole kannaksellakaan – riittävästi!

        ” Maapallon historiaan on mahtunut lukuisia jääkausia. Niistä viimeisin eli Veiksel päättyi 11 590 vuotta sitten Holoseeniin (nykyaikaan) Baltian jääjärven muuttuessa Yoldianmereksi. Veiksel ulottui laajimmillaan Saksaan Hampurin alueelle, Puolaan, Baltian maihin sekä aina Venäjälle MOSKOVAN tienoille SAAKKA!”

        http://www.geologia.fi/index.php?Itemid=59&id=84&option=com_content&task=view
        (zoomaa hiirellä)


    • Huh huh!

      "Paroc rakentaa eristevillatehtaan Novgorodin alueelle entisille itämerensuomalaisten asuttamille alueille Tshudovon kaupunkiin Laatokan eteläpuolelle ja Volhova-joen varrelle. "

      Kyllä tuon takia Karjala nyt pitäisi palauttaa Suomelle!

      • novgorodilainen

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!


      • Kamalaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        ..onhan Pietarin kaupunkikin rakennettu itämerensuomalaisten aikoinaan asuttamille alueille - ja vasta 1700-luvun alussa!

        Jopa Tverissä ja Valdailla asuu karjalaisia, tosin pakolaisia, 'ruotsien' vainoamina...

        http://kaino.kotus.fi/www/verkkojulkaisut/julk129/karjala_kartta.shtml

        Ja kun mennään kieletieteessä vieläkin kauemmaksi niin moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla!

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!


      • novgorodilainen
        Kamalaa! kirjoitti:

        "moskovalaisetkin Oka-joen varrella asuvat hekin suomalais-ugrilaisten entisillä asuma-alueilla! "

        Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin suomalaisille????

        Oli miten oli, kyllä tuon takia Karjala pitäisi nyt palauttaa Suomelle!

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?


      • Mahtavaa!
        novgorodilainen kirjoitti:

        "Joko tässä vaaditaan Venäjääkin takaisin
        suomalaisille????


        - Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?

        "Ilmeisesti olet vain helvetin TYHMÄ?"

        Olipa loistavasti lohkaistu, olet melko mestari agrgumenteissasi. Paroc siis rakentelee jotain jonnekin Venäjälle jossa suomensukuisia ihmisiä on joskus muinoin asunut. Asia selvä. Mutta mitä vittua tällä on tekemistä KARJALAN PALAUTTAMISEN kanssa? Sehän tämän keskustelupalstan aihe on.


    • Anonyymi

      Mitäköhän projektille nyt kuuluu? Valtaosa suomalaisista yrityksistähän on vetäytynyt Venäjän markkinoilta. Miten Parocin tapauksessa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      48
      2297
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2193
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      136
      2017
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      43
      2012
    5. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      50
      1951
    6. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1745
    7. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1693
    8. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    10. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1138
    Aihe