vuoden 1918 sodan jälkeen.
Sodassa kuoli vain vähän yli 5000 punaista. Yhteensä kuoli yli 27000 punaista.
Sodassa kuoli vain vähän yli 5000 punaista. Yhteensä kuoli yli 27000 punaista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
yli 11000 punaista.
touhua kun myöhemmin Aatun aikaan. Siis nälkään tappaminen. Saksan keskitysleireillähän vangit saivat huonosti ruokaa ja sairastuivat kaikenlaisiin tauteihin.
Kuolemansyy Saksassa oli tietysti se sairaus eikä nälkään kuoleminen. Sitä samaa se oli Suomessa 1918.
...olivat punakapinan seuraus. Punakapinan johtajat mässäilivät herkuilla samaan aikaan kun tapattivat työläiset valtakiimassaan. Aivan turhaan. Ilman punakapinaa ei olisi ollut vankileirejä. Se on fakta.
Ja silti nämä meidän nykypunikit hekumoivat tappi ojossa punikkien aiheuttamista vankileireistä. Niillä joilla vielä tappi toimii. Kurjuuden maksimointi on kommunistin nirvana. Vankileirit ovat punikkien suurin saavutus ja ylpeyden aihe suomessa.
Ns. virallinen totuus eli Suomen sotasurmat projektin tieto tuo on. Muiden tietojen mukaan punaisia tapettiin enemmän kuin nuo 27000.
Jotain sen pitäisi sinullekin sanoa kun vankileirillä kuolee kaksinkertainen määrä taisteluihin verrattuna.
Kurjuuden maksimointi on hyvin sanottu. Se vaan oli valkoisten aiheuttamaa. Vai väitätkö, että kaikki 11000 punavankia tekivät itsemurhan?
Minun muistaakseni lahtarit perustivat nämä punikkien vankileirit vuoden 1918 kansalaissodan päätyttyä.
Ei siis punikit.Mistä olet saanut tietosi?
Sinulla tuntuu olevan hallussasi nyt väärää tietoa kyseisestä asiasta.
...punakapinan seurauksena. Väkivaltainen vallankumous on rikos, josta saa vankeutta. Vankeus kärsitään vankilassa tai vankileirillä. Eikö niin?
Mitäs menivät punikinreppanat rettelöimään punaupseeriensa vaallanhimon tyydytämiseksi. Oma vikansa. Ymmärrätkö?
Rikollisten kitinää tuo punikkien valitus. Menkää töihin ja maksakaa veronne. Sillä se tämänkin maan hyvinvointi on rakennettu. Rehellisten työtätekevien suomalaisten veroeuroilla. Eikä millään punakapinoilla.
Että vartijoiden oli ihan pakko tappaa vangit vankeudessa ilman oikeudenkäyntiä?
Muuten teloitettuja punaisia oli yli 7000 tuon vankilassa kuolleiden 11000 lisäksi.
olla melkoinen fasisti....
...hyväksyt hiljaa mielessäsi punakapinan syyt ja seuraukset. Punakupan mukaan työläisten tapattaminen oli oikeudenmukaista, koska sillä saatiin punaupseerien valtakiimaan tyydytystä. Ja kaikki AIVAN TURHAAN! AIVAN TURHAAN!
Punikeille lyhyesti: MITÄS ALOITITTE VÄKIVALTAISEN KAPINAN! JOKA LEIKKIIN RYHTYY SE LEIKIN KESTÄKÖÖT!
Mitä helvetin leikkiä oli vankien tappo?
Ei se niin ole.
Valkoiset teloittivat yli 7000 punaista. Kenet minkäkin syyn perusteella. Ammattiyhdistyksessä toimiminenkin riitti syyksi. Pienemmistä syistä joutui vankilaan. Siellä kuoli yli 11000 punaista.
1918 jälkeen kommunistinen puolue oli kielletty vuoteen 1945 asti.
Fasistinen maa Suomi oli pitkään.
Kyseisen "leikin" nimi oli laiton kapina. Kapinaan syyllistyeet tuomittiin vankeuteen. Tiedän että teille kommunisteille on vaikea ymmärtää käsitteitä: "laki", "rikos", "syyllisyys" ja "tuomio". Tiedän että teidän punakupan mädännyttämiin aivoihin ei tuollaisten asioiden ymmärtäminen mahdu.
Fakta on se että punapaviaanit alkoivat leikkimään "vallankumouksellista idealistia". Kävikin niin että punakupan päämasinoijat (O.W. Kusipää pääosissa) agitoivat työläiset laittomaan toimintaan, väkivaltaisuuksiin, varkauksiin ja LAILLISEN HALLITUKSEN KAATAMISEEN. Tästä tuli heille TUOMIO. OW Kusipää pakeni paskat housuissa Moskovaan.
KATSOS, EI NIITÄ PUNIKKEJA SYYTTÄ LAITETTU LEIRILLE. MITÄS PERKELE ALOITTIVAT ITSE KAPINAN.
KERROPPAS MINKÄ SAATANAN VUOKSI SE KAPINA JUNAILTIIN? SUOMIHAN OLI JO ITSENÄINEN, TYÖLÄISILLÄ OLI JO ÄÄNESTYS- JA LAKKO-OIKEUS. TYÖAIKAKIN OLI 8 TUNTIA. KERRO NYT OMA MIELIPIDE SIITÄ MITÄ TUOLLA KAPINALLA YRITETTIIN SAADA AIKAAN.
Ja miksiköhän se SKP oli laiton puolue? Olisikohan tuolla punakapinalla jotain syytä asiaan?
Jos punapaviaanit olisivat jättäneet kapinansa tekemättä, niin he olisivat saaneet pitää puolueensa puoluerekisterissä. Jos punapaviaanit eivät olisi valjastaneet AY-liikettä rikostensa välikanavaksi, niin silloin niitä ei olisi kukaan kieltänyt.
TÄMÄNKIN VUOKSI PUNAKAPINA OLI NIIN SAATANAN TURHA! PUNAUPSEERIT TAPPOIVAT TYÖLÄISENSÄ JA SAIVAT SILLÄ KONSTILLA VIELÄ PUOLUEENSAKIN LAITTOMAKSI.
Todetaan nyt että SKP hajotti koko työväenaatteen. Kun maltilliset sosiaalidemokraatit syrjäyttivät AY-liikkeestä rikolliset kommunistit, pystyi laillinen yhteiskunta heidän kanssaan sopimaan kaikenlaisista asioista. Laillisesti.
mitä Suomessa oli vielä 1945. Mikä suuri rikos oli kuulua ammattiyhdistykseen?
Muuten laillista oli aatun toimetkin Saksassa. Ihan lain voimalla juutalaisten elämä tehtiin päivä päivältä hankalammaksi. Ei saanut olla siinä ja siinä virassa jne.
Vankien tappaminen vankilassa laillista?
Ei jumalauta ollut Suomessa edes vuonna 1918!
Loppuvuodesta 1918 on sellaista "laillisuutta", että valkoiset armahdettiin armahduslain voimalla. Siis ne jotka olivat syyllistyneet murhiin.
Kyllä lain pitää koskea kaikkia eikä vain toista osapuolta.
kuolemantuomio päällä.
olin minäkin punakapinallisia.
Vankeja tapettiin oikeudenkäyntien vankeusrangaistustuomioiden jälkeenkin.
Laillisuutta siitä ei löydy.
Yksi valkoinen tuomari oli sanonut, että ei punaisia noin vain ilman oikeudenkäyntiä teloiteta. Kännipäissä hänen kaverinsa pitivät tuomaria "punaisena" ja niin tuomari tuli tapettua punaisten lisäksi.
kuoli pandemiaan, influenssaan, joka tappoi valkoisiakin. Viljan, voin ja lihan puutteen punikit olivat itse aiheuttaneet, järjestämällä maatyöläisten lakon keväällä, ja vieläpä estämällä viljelijöitä kylvämästä viljojaan. Sitä niittää mitä kylvää. Miksi useimpien kommarien on vaikea tunnustaa, että valkoisten voitto pelasti myös punikit Siberian leirikuolemilta.
Kuppapaskahan teloitutti Karjalassa melkein kaikki
"kunnon kapinalliset", jotka sinne pääsivät.
Oikein "vallankumouksen" ystävä.
- "tauteihin kuoleminen". Kumma juttu, että vankeja kuoli suhteessa moninkerroin tavalliseen väkeen verrattuna ...
Eivät suomen kommarit olleet liittymässä NL:on vaan Suomen kommarit halusivat olla itsenäisiä.
Sen sijaan porvarimme halusivat itsenäisyyden saatuamme hommata tänne kuninkaaksi saksalaisen prinssin. Saksan häviäminen sodassa onneksi esti sen.
Nyt porvarimme haluavat EU:in presidenttiä ym paskaviskaalia.
Balttian ja Varsovanliiton kommunistitkin olla itsenäisiä, mutta kuinkas kävi? Runsaampi "tauteihin kuoleminen" taasen punikkien kohdalla johtui huonommasta ruoasta ja vitutuksesta (stressistä).
Suomi ei säästynyt
Espanjantauti saapui Suomeen ilmeisesti Itämeren ja Suomenlahden laivaliikenteen mukana. Tauti iski pahaan aikaan kesäkuun lopussa 1918. Maa oli vielä sodan jälkeisessä sekasorrossa, ja 80.000 punavankia oli suljettu sotavankileireihin odottamaan oikeudenkäyntejä. Tauti levisi nopeasti ympäri maata koteihinsa palaavien sotilaiden ja vankien mukana. Sairastapauksia oli runsaasti, mutta yleensä tauti oli vielä lievää. Sen sijaan monelle vankileirien ahtaudessa viruvalle vangille se koitui turmioksi. Tarkkoja lukuja vankileirien influenssakuolleisuudesta on kuitenkin mahdotonta saada. Leirien lääkärit työskentelivät oloissa, joissa tautien määrittäminen ja kuolemansyiden rekisteröinti oli vaikeaa ja sattumanvaraista.
Ihan eduskunnassakin silloin väitettiin, että ei vangilla voi olla nälkä.
Sillä puheella ei vaan ollut todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
täysi tasa-arvo ja demokratia. sanan vapauden puutteesta puhumattakaan
Suomessa 1918 jälkeen.
Ei ainakaan jos oli kommari tai edes hieman vasemalle kallellaan oleva demari. Pelkästä kommunistien kokouslapusta sai linnaa helposti puolitoista vuotta. Paska fasistimaa Suomi oli vuoteen 1945 asti.
"80.000 punavankia oli suljettu sotavankileireihin"
Eivät teloittaneet kaikkia. Säästäväisyyttäkö? Kiinan mallin mukaan olis voinut lähettää panoksesta laskun omaisille.
Ei sellaista ollut tapahtunut. Ei mitään laittomuutta valkokaarti tee. Joo. Sota loppui toukokuun alussa ja 46 vangittua punakaartilaista siirrettiin pari viikkoa myöhemmin "töihin" Saloon päin.
No, lopullinen paikka oli Märynnummi. Mitään oikeudenkäyntiä ei tietenkään ollut, ei mitään syytettä. Salaa ammuttiin ja Someron valkokaarti oli teon takana. Kuolleilta otettiin talteen vaatteita ja tavaroita. Turha kuvitellakaan että ne omaisille päätyivät.