Islantilaiset ja talletussuoja

Mietiskelin tässä, että onko tuo islantilaispankkien mainostama talletussuojarahastoon kuuluminen vähän harhaanjohtavaa. Hehän kuuluvat molemmat pääasiassa islantilaisen talletussuojan piiriin, joss korvaus on joku rapiat 20 000 euroa. Kaikkihan tietävät, että jos nuo pankit kaatuvat ei Islannista kerry pennin hyrrää.

Mistään en kuitenkaan ole löytänyt kumoavaa väitettä sille epäluulolleni, että Suomen talletussuoja korvaa vain tuon vajaan 5000 erotuksen 20 000 ja 25 000 euron välillä. Joten jos olet tallettanut 15 000 Kaupthingille, etkä saa mitään Islannista, et myöskään saa mitään Suomesta (jossa jotain mahdollisuuksia jopa olisi).

Kellään parempaa tietoa?
81750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä ihmettä Islannissa nyt tapahtuu? Luottoluokituslaitos Moody´s on laskenut Islannin kolmen suurimman liikepankin eli Kaupthingin, Glitnirin ja Landsbankin jo ennestään alhaisia reittauksia samalla kertaa. Pankit ovat osin C-luokassa, vaikka A-luokassa pitäisi olla. Onko tuli jo irti?

OECD:n Islanti-raportti viime viikolta ei ole islantilaisten ja islantilaispankkien kannalta mukavaa luettavaa. Onko kupla puhkeamassa? Maan poliittinen johto on syvästi huolissaan.

Moody´s lähetti viime torstai-iltana kello 19.11 Kaupthing-ilmoituksen: pankin rahoitustoimien vahvuutta ilmaiseva BFSR-reittaus laskettiin arvoon C-. Kaksi minuuttia sen jälkeen tuli Glitnirin reittausilmoitus: BFSR-indeksi lasketaan arvoon C-. Ja viisi minuuttia myöhemmin tuli Landsbankia koskeva vastaava ilmoitus: BFSR-indeksi arvoon C-. Sen alemmaksi ei näissä reittauksissa juuri pääse.

Islannin pääministeri Geir Haarde on kehottanut maan johtavia pankkeja leikkaamaan laajentumishankkeitaan markkinoilla. Pääministerin mukaan Kaupthingin, Landsbankin ja Glitnirin kasvuhankkeet ovat olleet aggressiivisia ja että niiden pitäisi ottaa omat strategiansa uudelleen lähempään tarkasteluun.

OECD:n tuoreimmassa Islanti-raportissa varoitetaan, että Islannin talous on erittäin haavoittuva kansainvälisen rahoituskriisin puristuksessa. Sen mukaan Islannilla on kiire vakauttaa maan talouden tasapaino ja varmistaa, ettei talouteen tule uusia häiriötekijöitä omasta taloudesta tai kansainvälisiltä markkinoilta. Onko islantilaisten sijoittajien uho nyt myös taittumassa?

http://uutisblogi.blogit.kauppalehti.fi/2008/03/06/musta-pilvi-islannin-ylla/

Äänestä
  • Ton blogin kirjoittaja on kyllä aika tasaisen tarkkaan pihalla noista Moody's ratingeistä... Turhaa vissiin mainita, että Nordean BFS on B ja OKO:n C... Ja alin luokka on E, jossa esimerkiksi Saksalainen suurpankki WestLB on. Onkohan tää jo tulessa?

    Äänestä

  • Tonier kirjoitti:

    Ton blogin kirjoittaja on kyllä aika tasaisen tarkkaan pihalla noista Moody's ratingeistä... Turhaa vissiin mainita, että Nordean BFS on B ja OKO:n C... Ja alin luokka on E, jossa esimerkiksi Saksalainen suurpankki WestLB on. Onkohan tää jo tulessa?

    "OKO:n C " < tuo oli minulle uutta,
    en usko.

    Äänestä

  • missä tieto + kirjoitti:

    "OKO:n C " < tuo oli minulle uutta,
    en usko.

    Näinpä tosiaan näyttää, OKO:n BFS (Bank Financial strength) on tosiaan C Reutersin ja Bloombergin tietojen mukaan...

    Äänestä

  • "Moody´s lähetti viime torstai-iltana kello 19.11 Kaupthing-ilmoituksen: pankin rahoitustoimien vahvuutta ilmaiseva BFSR-reittaus laskettiin arvoon C-."
    ---------------------------------

    http://www.kaupthing.fi/Pages/544?NewsID=3738

    04.03.2008
    Moody's:ilta uusi luottoluokitus

    Moody's Investors Service on tarkistanut Kaupthing Bankin luottoluokituksen. Kaupthingin pitkäaikaisten sitoumusten luottoluokitus muuttuu Aa3-tasolta yhdellä pykälällä tasolle A1.


    Jos aiot menestyä,
    mieti mihin luotat, mihin et.

    Äänestä

"Kaikkihan tietävät, että jos nuo pankit kaatuvat ei Islannista kerry pennin hyrrää."

Ai? Ketkä kaikki ja mihin perustuen? :)!

Äänestä
  • Uskoisin, että tuo on Nordean propagandaa

    Äänestä

  • Pelottelua. Glitnirillä on täysi 25000e suomalainen talletusturva. Parempi kuin mm. ruotsalaisella Handelsbankenilla jonka turva EI kata yli 1kk määräaikaisia tilejä. Nordeakin saattaa olla kohta sivukonttori jonka pääpaikka Ruotsissa ja sen mukainen HUONO turva.

    Kaupthingilla on 20000€ asti islannin turva ja sen yli Suomen 25000e asti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaupthing-skeptikko kirjoitti:

Mietiskelin tässä, että onko tuo islantilaispankkien mainostama talletussuojarahastoon kuuluminen vähän harhaanjohtavaa. Hehän kuuluvat molemmat pääasiassa islantilaisen talletussuojan piiriin, joss korvaus on joku rapiat 20 000 euroa. Kaikkihan tietävät, että jos nuo pankit kaatuvat ei Islannista kerry pennin hyrrää.

Mistään en kuitenkaan ole löytänyt kumoavaa väitettä sille epäluulolleni, että Suomen talletussuoja korvaa vain tuon vajaan 5000 erotuksen 20 000 ja 25 000 euron välillä. Joten jos olet tallettanut 15 000 Kaupthingille, etkä saa mitään Islannista, et myöskään saa mitään Suomesta (jossa jotain mahdollisuuksia jopa olisi).

Kellään parempaa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu